Rock
Rock (v angličtině to znamená skála) je hudební žánr, který existuje dlouho a pořád se hraje.
.
Prahistorie[editovat | editovat zdroj]
Počátky rocku se objevují chvíli po velkém třesku, přibližně 0,7 mild. po něm. Rock se začal rozvíjet až v době kamenné, kdy se z něho začal stávat hudební žánr. Ze začátku se hrál pouze při silné bouři, na kopcích, protože si pralidé neuměli vyrobit elektřinu pro elektrické kytary. V době bronzové nedocházelo k tolika úmrtím, protože se do kytary natáhl kabel ze střechy domu. Bohužel došlo k mnoha úmrtím a sežehnutím bleskem, proto vzniky nové rockové žánry Death Metal a Black Metal (jediný, kdo přežil zásah bleskem, jsou členové AC/DC). Obecně v době bronzové vznikl Heavy Metal.
Historie[editovat | editovat zdroj]
V době železné nastal revoluční zvrat, struny se začaly vyrábet z železa a hrálo se na ně líp, než na kamenné i kožená trsátka neničila tolik struny jako pazourek. V těchto časech se však začala stavět stará vlna, která hrála rock z doby kamenné pro odlišení od nové vlny si začali říkat hard rockeři. V době keltů vznikl i keltský rock, ve kterém se začaly uplatňovat i jiné hudební nástroje, než elektrická kytara, baskytara a bicí, v období keltů vznikli i první předchůdci akustické kytary a staré nástroje upadli dlouhou dobu v zapomění, než byly znovuobjeveny. V gotickém slohu vznikala spousta rockových podžánrů: Gothic Rock a Gothic Metal. Nečekána byla obliba experimentálního rockového slohu zvaného renesance. V renesanci se hrál hlavně folk rock, který byl jako první nazván úplně jinak než byla souvislost s jeho vznikem. Název folk rocku byl přejat z později vynalezeného žánr zvaného folk, který zní podobně. V období baroka byla vynalezena akustická kytara a začaly se hrát metalové symfonie. Známou kapelou z této doby je Apocalyptica, o níž byl natočen slavný dokument Cellisti, který se česky jmenuje Čelisti. V rokoku se objevoval nový experiment britské královny, nazvaný Art Rock. Klasicismus zaznamenal vznik Neo clasic rocku a metalu. Poté rock na kratší dobu utichl, tomuto období se říka tísíc pomlk. Po tisíci pomlkách zazněla motolické písně Nothing else matters, která odsartovala éru ploužáků. V impresionismu se v rockové hudbě nepsaly písně, amatérské kapely se sešly, zapnuly nahrávání a hrály jak je zrovna napadlo. Impresionistickou rockovou hymnou se stala Symphony of destruction, Při níž se bortily sály a stadiony.
Novodobější rock[editovat | editovat zdroj]
Novodobější rock aneb rock v populární hudbě začal ve 40. letech Bill Haley (příjmení často zameňováno za motorku Harley), který jako první testoval elektrickou kytaru Gibson Les Paul. Elektrická kytara získala opravdový úspěch, výhodou bylo, že od ostatních, že už lidé elektřinu uměli vyrobit a její zvuk nebyl rušen bouří. První sériově vyrobenu gibsonku vlastnil Elvis Presley. Po Elvisovi hudba zemřela (pak ji budili holí) a pak vznikli Broučci, Kteří se stali symbolem 60. let. Jejich obrazy dokonce visely v bílém domě (každém). V 70. letech už Beatles nehráli ani za milion a hrál se hlavně elektro rock společně s Pistolníky. Pistolníci byli teenageři, kteří pracovali pro MI5 a chtěli zachránit královnu, pistolníci byli profesionálové. V 80. letech to explodovalo a Beatles by nehráli za nic na světe, neboť John Hlennon byl už po smrti, rock se stal hudbou čarodejnic a sabatů ale taky Štírů (anglicky Scorpions). Na konci 80. let se to změnilo a vzikal rock v novém kabátu. Tito Kabáti v 90. letech rOZZjížděli. Od 90. let se rock výrazně nezměnil, ale zvládnou to dnes zahrát i děti.
Nástroje[editovat | editovat zdroj]
- bicí - rytmický nastroj (ukázka: bum bum cink buum cink bum bum trrrrr cink)
- baskytara - basový nástroj (ukázka: tdtdtdtttt dddd tttd trt drr rt rtd)
- kytara - melodický sólový nástroj (ukázka: díí táá nýýn tí ní dí tád tídídtíítídítdítdí dááád tídádádádátdáýddídá dýýý)
- klávesy - rytmicko-melodicko-basový sólový nástroj, který se používá občas (ukázka: d cdfd dg hc b cis d fis h ascdg)
Zdroje[editovat | editovat zdroj]
Zdroje jsou: nějáká stará tlustá kniha o rocku, OZZÁK a bratranec tvýho kamaráda čtenáři a hlava uživatele, který si říká Ocelová skála (anglicky Steel rock).