Elvis Presley
Elvis Presley | |
Biografické informace | |
Pohlaví | muž |
Narozen | 8.1.1935 |
Úmrtí | 16.8.1977 |
Děti | Líza Máňa Presley (1.2.1968 - 12.1.2023) |
Národnost | naturalizovaný amerikánec |
Náboženství | Assembler Boží církve |
Sexuální orientace | gastrosexuál |
Tituly | Král |
Povolání | potulný šumař |
Elvis Aaron Presley(Česky: Elvis Preclík), je americký drnkal na kytáru, příležitostný gospelový zpěvák, propagátor extravagantního oblečení, fast foodu a potulný šumař. Jeho sláva hvězd se dotýká a i když se mu říká Král Rock'n'rollu, Karel byl a bude vždycky Gott.
Raný život[editovat | editovat zdroj]
Elvis Presley se narodil jako Alois Charon Přešlý v mobilheimu v Osoblaze na Opavsku. Na svou rodnou hroudu byl tak hrdý, že si ji nechal úředně odstranit z rodného listu a všude tvrdil, že se narodil v Tupelu v Mississippi. Tupel, společně s vedlejšími vískami Blbel a Chrchel byly sice díry k pohledání, ale oproti Osoblaze to byly pulzující metropole plné života, kultury, vzdělanosti a pohlavně přenosných chorob.
Svým rodičům (Gladys a Vernon Přešlí[1]) udělal svým narozením velkou radost, protože maminka už se s tím těhotenským bubnem nechtěla tahat a tatík už byl nadržený jako stepní koza. Alois se narodil jako první z dvojčat, ale jeho bratr Žesý Žáron (maminka měla francouzské předky a byla na to náležitě hrdá) se nedožil rána a byl v Pánu ihned. Zlí jazykové tvrdí[zdroj?], že tak učinil z vrozeného altruismu, aby se Lojzíkovi dařilo a nemusel se dělit o kalhoty a vycpaného kocoura, což byla jediná dostupná hračka, protože Matell ještě nevyráběl barbíny.
Otec se živil jako příležitostný námezdník a matka byla nedostudovanou jadernou fyzičkou s podlomeným zdravím a protože nemohla najít kloudnou práci v oboru a byla pořád doma, Alois si k ní vytvořil mimořádně silné pouto. Rodina se často stěhovala, protože byla nábožensky perzekuovaná. Jakožto Asembléři Boží církve nepatřili mezi křesťany a Osoblažští na ně pořádali rádi hon. Rodina našla útočiště v Memphisu v Tennessee, kam se nechali poslat Českou poštou jako nevyplacený balík na dobírku. Po rozbalení si rodina ihned nechala poameričtit jména a v zápěti v něm místní vikář nalezl zalíbení a v sakristii mu daroval první kytaru a svou přízeň.
„Tu kytáru jsem koupil kvůli tobě a dal jsem za ní celej tátův plat.“
- Memphiský farář k mladému Elvisu Presleymu
Alois, nyní již Elvis, v sobě záhy objevil dar šoupat nohama. Tuto techniku objevil sám v pubescentním věku pod peřinou. Jeho matka, bigotně věřící assemblerka, jej totiž i v tomto věku nutila spát s rukama na peřině a to se mladému Elvisovi nezamlouvalo. Z touhy po společenském životě a duševního naplnění začal pravidelně navštěvovat církevní sbor a bral lekce od dvou hodných strýčků a pana faráře. Traduje se, že v té době byl velmi plachý a na lekcích docházelo pravděpodobně k tělesným trestům, protože mladý zpěvák si často po cestě domů držel hýždě.
Protože vyrůstal v místech, kde byl dostatek nekvalifikovaných šamanů, pořídil si několik běžných chorob. Poté u něho proběhla série vakcinací Priorixem a Elvis v tomto ohledu vývojově zbrzdil. Chytil autismus a Downa z vakcín. Byl postižený mentální retardací, v důsledku čehož šoupal nohama o sebe ještě razantněji, až stvořil nový trend, který převzali všichni rock'n'rolloví zpěváci, kteří něco znamenali. Pro svou poslušnost byl přijat do armády, kde sloužil jako obsluha dalekonosného ukulele. Z důvodu propagandy byla ale občas k vidění i vedle tanku, aby se pozvedla chuť mladistvých sloužit v ozbrojených složkách.
Kariéra[editovat | editovat zdroj]
Elvis byl kočovník a sotva vydal několik multiplatinových elpíček[2] Jezdil s dodávkou převážně po Las Vegas, protože neuměl číst mapu. Na chléb vezdejší si vydělával jako poslíček se střídavými úspěchy - poslat někam Elvise nebyl problém, ale Elvis málokdy dorazil na určené místo. Navíc se vždycky nechal sbalit nějakou fuchtlí a důchodci doma lamentovali nad nedodanou zásilkou čistící pasty na umělý chrup a žrádlo pro psy. Hladoví senioři se svými stížnostmi tak vlastně stáli u zrodu světové hvězdy.
Elvis pověsil dodávku na hřebík a chopil se kytary. Překonal v sobě vrozenou plachost, stud a panickou ataku a začal bavit lidi. Jak jeho popularita rostla, stud jej zcela opustil a brzy byl schopen vystupovad před vyprodanými sály jen s čtvrt kilem pozvbuzujících prostředků a hrstí nelegálních substancí.
Svůj první hit To je v cajku, mámo (v originále That's All Right Mama) napsal, když se ráno po kalbě snažil svojí matce vymluvit, že nemá kocovinu. Když zahlédl svou klátivou chůzi v zrcadle, vzápětí jej uvedl na pódiu jako recesi. Jeho pohyby však uchvátily davy a ihned se půl Ameriky klátilo jako třtina ve větru[3]. Jeho taneční umění bylo tak veliké, že si svého času mnozí mysleli, že se učil tancovat od samotného Michaela Jacksona, který byl v té době teprve batole. Presleyho mihy kyčlemi byly tak revoluční, až se někteří odborníci domnívají, že by mohly uzdravovat vozíčkáře či způsobovat těhotenství fanynkám. Proto byl v některých show natáčen jen od pasu nahoru.
Opravdový věhlas Elvis získal teprve až kopírováním hitů Karla Zicha a jejich překládáním do angličtiny, aby tomu Američané rozuměli. Karel sice Elvisovo plagiátorství nelibě nesl, ale Železná opona nedovolovala Karlovi vycestovat, aby Elvisovi mohl dát facáka nebo kopanec do podbřišku. Elvis na to spoléhal a tak kopíroval jeden hit za druhým a honil si na tom slávu. Až po otevření archivů StB se ukázalo, že nejeden český umělec po nocích škrábal Zichovy texty na pauzovací papír a posléze je posílal Elvisovi balistickým holubem.
Konec[editovat | editovat zdroj]
Elvisova smrt v roce 1977 byla natolik nečekaná, že mnozí si mysleli, že se jedná o vtip. Elvis Presley byl nalezen mrtvý na záchodě ve svém sídle Graceland. Někteří tvrdili, že Král přeci jen přijal záchod jako důstojnější místo než trůn. Podle zprávy lékařů se nejspíš předávkoval hamburgery a burákovým máslem. Karel Zich byl zcela mimo podezření, protože tou dobou měl zrovna rýmu a byl v domácím ošetřování.
Největší hity[editovat | editovat zdroj]
- Good Luck Charm - přezpívaný hit Karla Zicha Bůh nám přál
- Return to Sender (Vraťte odesílateli) - Elvisův neúspěšný pokus o hymnu pro Českou poštu
- King Creole - vykrádačka hitu Víc než gól Karla Zicha
- Love me, Tender - milostný song věnovaný tendru parní lokomotivy
- Hound Dog - další čórka od Zicha - Kdo má na přestávku nárok
- ↑ Gladys byla matka a Vernon otec. Možná je tato poznámka nadbytečná, ale vzhledem k archaickým jménům a dnešním genderovým zmatkům raději upřesňujeme.
- ↑ Pro mladé - nebudete tomu věřit, ale hudba se tehdy vydávala na černých placatých věcech, kterým se říkalo desky.
- ↑ Ta druhá nemohla, ta sbírala na polích bavlnu.