Matka
Tento článek se tematicky překrývá s článkem Tvoje Matka. To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit. |
Tento článek nemá nic společného s článkem Determinant#Matice. To je dobře, můžeš založit nejmíň další čtyři nepodobné a vzájemně je rozdělit. |
Matka (také matice, šroubová matice nebo matička) je feminní doplněk maskulinního šroubu, kterážto obsahuje vnitřní závit, do něhož šroub patřičný vešroubován býti může. Začasté bývá matka vyrobena z kovu, pakliže zrovna není umělohmotná. Matka zpravidla mívá i vnější tvar, ze všech možných tvarů či patvarů nejčastěji nabývá formy pravidelného šestihranu. Často bývá matka při svém uplatnění doplňována o podložku, předložku či záložku.
Závit[editovat | editovat zdroj]
Každá správná matka v sobě obsahuje závit. Výjimkou zde může být matka panenská, do jejíhož otvoru je třeba potřebný závit nástrojem závitník zvaným vříznout.
Závitů v matkách se vyskytujících může být, stejně jako tomu jest i u šroubů, mnoho druhů, poddruhů i soudruhů. Mohou být tyto závity jemné i hrubé, standardů britských, amerických či eurometrických, levo či pravotočivých a vůbec. Stejně jako u šroubů jest třeba i u matek dosáhnouti souladnosti závitové, jinak je to celé v prdeli.
Metrický závit[editovat | editovat zdroj]
V letech 1911–1923 se v zemi germánské vynořila německá metrická soustava závitů. Tahle německá metrická závitová norma byla po dobrém či po zlém kompletně převzata normami ISO a ČSN a tak si v ní spokojeně čvachtá celá Evropa, dokonce i celá Eurasie.
Označování metrického závitu v dokumentech se uvádí písmenem velké M a průměrem v milimetrech, u jemného závitu pak ještě uvedením stoupání v milimetrech. V praxi je třeba dávat pozor na informaci, zda se jedná o závit vnější (tolerance 6g; male - z anglického sameček) nebo vnitřní (tolerance 6H; female - samička). Je otázkou, jak dlouho takovéto genderově nekorektní značení přežije metastázy progresivního wokismu.
Závit Whitworthův[editovat | editovat zdroj]
Whitworthův závit je ten, který v označení svém slyne písmenem W a vnějším průměrem závitu v palcích (například W 3/8"). Stoupání se vyjadřuje v počtu závitů na palec délky. Profil závitu je určen vrcholovým úhlem 55°, hloubkou 0,640327s a radiem 0,137329s., kde stoupání s = 25,4 na závit. Vyskytuje se toto boží dopuštění hned v několika různých variantách:
- British standard Whitworth (BSW)
- British Standard Fine Thread (BSF) – jemný závit
- British Standard Cycle (BSC) – užívá se u jízdních kol
- American Unified Coarse (UTS) – jako BSW s mírně odlišným profilem.
Účelem dělení palcových závitů ve zlomcích bylo zajistit všeobecně vysokou počtářskou zdatnost celé populace.
Amerikánský závit palcový[editovat | editovat zdroj]
Unifikovaný palcový závit je používaný převážně ve Spojených státech a Kanadě. Závit má stejný profil jako závit metrický s vrcholovým úhlem 60°, avšak průměry a stoupání jsou dány v palcové míře. Prvně byl tento hybrid schválen v r. 1948 ve Washingtonu zástupci normalizačních společností Kanady, USA a Anglie. Konečný a definitivní návrh byl schválen v roce 1960. Základní řada unifikovaných závitů nese označení UN. Další označení jsou:
- UNC – coarse – hrubý
- UNF – fine – jemný
- UNEF – extra fine – zvláště jemný – řady s proměnnou roztečí
- UNS – řady se stálou roztečí.
Tento systém závitů je platný pro všechny země s palcovým systémem. Oproti závitu Whitwortovu zde došlo ke dvěma zásadním změnám:
- změna profilu závitu, Whitworthův závit má vrcholový úhel 55°.
- závity do rozměru UN1/4" byly stanoveny v pravidelnější řadě a označeny ne zlomkem, ale pořadovým číslem (0 - 12). Z nich odpovídá rozměry a stoupáním Wz pouze No5 (1/8). Od UN1/4" jsou rozměry UN závitů shodné s Wz.
Závěr toho všeho[editovat | editovat zdroj]
Tímto byl završen neskutečný bordel, umožňující narvat na chybný šroub chybnou matku takovým způsobem, že to ve výsledku veškeré snažení do nejzazších konců traktu zažívacího povede.
Finitum est!