Šotouš

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Švejk2.jpeg „Mezi jiným při mém křížovém výslechu udal, že umí fotografovat, a to nejraději nádraží. Aparát fotografický sice u něho nalezen nebyl, ale jest domněnka, že ho někde skrývá, a proto s sebou nenosí, aby odvrátil od sebe pozornost, čemuž nasvědčuje i jeho vlastní doznání, že by fotografoval, kdyby měl aparát u sebe.
Jisto je, že dle jeho vlastního doznání jediné to, že nemá aparát fotografický s sebou, zabránilo tomu, aby nefotografoval nádražní budovy a vůbec místa strategické důležitosti, a jest nesporné, že by byl tak učinil, kdyby byl měl dotyčný fotografický přístroj, který ukryl, při sobě. Jedině té okolnosti, že nebyl fotografický aparát při ruce, lze děkovati tomu, že u něho nebyly nalezeny žádné fotografie.“
Strážmistr v Putimi. Osudy dobrého vojáka Švejka II/2 Švejkova budějovická anabaze
„O 13:36 prišiel osobák zo smeru Stakčín a s ním aj dvojica Martin a Dušan. Podľa dohovoreného znamenia (červené tričká, foťák na krku a okuliare) sme sa spoznali. Básnik by povedal: „Na humenskej železničnej stanici sa stretli dvaja unifikovaní brejlovci a tretí neunifikovaný“. Dušan mal totiž na sebe oranžové tričko :-).“
Ikarus se zástupem šotoušů (vpravo)
To by se šotoušovi stát nemohlo.

Šotouši jsou živočichové trpící úchylkou, projevující se vysokou náklonností k šalinám, autobusům, trolejbusům, vlakům, jakož i dalším druhům a prostředkům veřejné dopravy. Tato úchylka se v lepším případě na sexualitě šotoušů nijak neprojevuje, nicméně každý šotouš si tajně přeje provozovat sex v jedoucím dopravním prostředku nejlépe plně obsazeném. Úchylka se veřejně projevuje hlavně fotografováním těchto prostředků a diskuzí o nich s ostatními šotouši, především na internetu. Opravdoví šotouši obyčejně nejsou schopni konverzace na jakákoli "nešotoušská" témata. Každý správný šotouš si bere na akci digitální zrcadlovku se stativem. Věří totiž, že čím větší a dražší má výbavu, tím větší vzbuzuje respekt. Požaduje od fotografií vysokou kvalitu. Hlavním nepřítelem šotouše jsou křoviny kolem cest a tratí, které kazí dokonalou kompozici, a proto někteří s sebou nosí mačetu a vidí-li někde křovisko, začnou kolem sebe sekat hlava nehlava. Občas se pokusí vysekat i stožáry trakčního vedení, protože jim ruší pracně vytvořenou kompozici, ti vzdělanější v oboru chemie by raději použili výbušnin (směs cukru a travexu). Vzhledem k relativní nedostupnosti některých chemikálií se spokojí nanejvýš s povalením rychlostníku nebo označení začátku tzv. pomalé. Bohyní šotoušů je sama lokomotiva řady 749. Bible šotoušů praví, že když se šotouš každý den pomodlí k této lokomotivě, dostane se mu odměny v podobě možnosti si tuto lokomotivu vyfotografovat na mimořádném výkonu.

Výskyt[edit]

Šotouše lze potkat skoro v každém menším či větším městě, poznat je lze především podle fotoaparátu v ruce či na krku a podivného oblečení. Obyčejní šotouši u sebe stále mají permanentní železniční slevovou průkazku, šotouši stylu hard-core nosí na krku náhrdelník s kusem kolejnice. Občas se vyskytují ve větších tlupách.

Dospívající jedinec je prakticky nevzdělavatelný (vzdělává se jen v souvislosti se železnicemi) a zpravidla je postižen některou formou autismu, mj. Aspergerovým syndromem. Dospělý jedinec je nezaměstnavatelný (mimo železniční dopravu) a jinak nepoužitelný, zřídkakdy je zaměstnán v Albertech, což je vrchol praktické inteligence šotouše.

Vlastnosti správného šotouše[edit]

Krásné paní průvodčí jsou radostí a potěšením nejen každého šotouše, ale i obyčejného uživatele hromadné dopravy.
Krásné paní průvodčí jsou radostí a potěšením nejen každého šotouše, zejména mají-li na košili logo Necyklopedie.
 • Správný šotouš zná nazpaměť všech 1277 paragrafů (všimněte si, že je to prvočíslo) Zákona o železnici.
 • Správný šotouš nikdy nepoužije individuální vozidlo, aby se dostal tam, kam lze jet vozidlem hromadným.
 • Správný šotouš na Internetové encyklopedii edituje všechny články o hromadné dopravě, zejména pak o kolejové dopravě a hlídá je před vandaly a správci jako oko v hlavě.
 • Správný šotouš odhadne váhu kolejnice pouhým pohledem s přesností na 83 dekagramů (všimněte si, že je to prvočíslo).
 • Správný šotouš používá Dobešovu písničku Pražce jako vyzváněcí tón svého mobilu a jako PIN má číslo 1435 (všimněte si, že to není prvočíslo).
 • Správný šotouš alespoň jedenkrát za život projede všechny železniční tratě ve své vlasti, ty, které již byly zrušeny projde pěšky a sepíše o tom reportáž.
 • Správný šotouš je zamilován do Anduly, ale stydí se jí to říct. Někteří ale milují Knopa a říct se to nestydí.
 • Správný šotouš si chce vzít zaměstnankyni ČD, aby vyženil režijku. Přitom nehledí na velikost poprsí.
 • Správný šotouš za každých okolností dodržuje pravidla kulturního cestování.
 • Správný šotouš na každém nádraží najde i tu nejzapadlejší část.
 • Správný šotouš vždy vozí sebou šotoušskou Bibli (tj. Jízdní řád) a dokáže ji teologicky interpretovat.
 • Správný šotouš neslaví Silvestra 31. prosince, ale v poslední den platnosti starého jízdního řádu (tzv. šotosilvestr).
 • Správný šotouš by chtěl být ministrem dopravy. Nebo aspoň generálním ředitelem ČD, SŽDC nebo DP Praha. Některým se to i podaří.
 • Správný šotouš pozná, jestli má vůz špalíkovou, kotoučovou, nebo prdelitovou brzdu.
 • Šotouš se správnou sexuální orientací ví, do které stanice poslat svůj Vláček.

a také:

  • nejkrásnější paní průvodčí

Poddruh[edit]

mezi zvláštní poddruh šotouše se řadí tzv. přicmrndávač

Šotouši na internetu[edit]

 • http://www.k-report.net/cgi-bin/discus/discus.pl - Největší internetové shromaždiště českých šotoušů, kde se diskutuje o všem možném, dokonce i o šotouších.
 • http://www.zelpage.cz - To, co je National Geographic pro fotografy přírody, to je pro šotouše právě želpage.cz. Svoji fotografii tam mohou umístit jen ti nejlepší z nejlepších a i potom musí projít před přísnou výběrovou komisí.
 • Foto Šotouše: DSC_4104.JPG
 • www.vagonweb.cz - záhadná skupina s vládcem jménem "pd"(VTN jeho identitu zkoumá), jejíž členové jednou za uherský měsíc fotografují vagony. Jinak se jejich tempo práce podezřele podobá našemu parlamentu

(pozn.: autor článku je také šotouš)


Vývoj člověka.png
Archetypy člověka
člověk obyčejnýčlověk potřebnýčlověk přizpůsobivýčlověk nepřizpůsobivýčlověk nehumornýčlověk nerozumnýčlověk přerozumnýČlověk mrtvýbezdomovecblondýnadůchodceekoteroristaemofeministkahavloidheterosexuálhomosexuáliniciativní blbecJehovistakmotrkomunistakovbojkřesťanmetalistametrosexuálmigrantmoralistanacistanovinářpirátpodnikatelpolicistaprostitutkapsychopatrasistasluníčkářSlušnočechstudentšašekšotoušteroristaúředníkvidlákvlastenecwikipedistažid