Automatické vlakové zabezpečovací zařízení
Automatické vlakové zabezpečovací zařízení, známé též pod zkratkou AVZZ, je hudba současnosti v oblasti bezpečnosti vlakové dopravy.
Vozidlová část[editovat | editovat zdroj]
AVZZ vychází z už zastarávajícího MIRELU. Oproti němu AVZZ má umožňovat překonání "kritické rychlosti" až s rychlostí 250 km/h. Rozdíly v ovládání jsou zásadní. MIREL má návěstní opakovač se třemi světly, ale AVZZ má jediné světlo s 3 žárovkami. Pokud svítí zelená, "volno", je všechno v pořádku, může se jet. Ale jak se rozsvítí žlutá, "výstraha", vlak začne brzdit, aby včas zabrzdil před následujícím návěstidlem se "stůj". Tlačítko bdělosti je nahrazeno "pedálem bdělosti". Pokud chce strojvedoucí jet, musí pedál držet sešlápnutý. Při zaznění bzučáku pedál rychle povolit a opět sešlápnout. Pokud zazní bzučák, a strojvedoucí neodšlápne do 3 sekund, spustí se rychločinné brzdění. S vozidlem, vybaveným AVZZ, není možné odjet, pokud:
- strojvedoucí je opilý a nepřekonal tak alkozámek.
- strojvedoucí nevložil do čtecího zařízení "kartu strojvedoucího".
- strojvedoucí nedodržuje povinnné přestávky k odpočinku.
- Na nejbližším návěstidle je signál "stůj".
Jinak řečeno...[editovat | editovat zdroj]
AVZZ má funkce:
- Automatická regulace rychlosti
- Automatické vedení vlaku včetně režimu "autopilot"¨
- Hlídání bdělosti
- Generování brzdné křivky vycházející ze skutečné polohy návěstidel
Jak se s tím jezdí?[editovat | editovat zdroj]
Jako první je nutné mít od lokomotivy klíče. Budete je potřebovat. Pak musíte mít kartu strojvedoucího. Ale ten strojvedoucí nesmí právě přijet ze šichty. To by s vámi AVZZ rychle vyběhlo. Když tohle máte, musíte najít tu lokomotivu, od které máte klíče. To by v depu neměl být velký problém. Pokud máme, odemkněme lokomotivu. Nezlomili jste klíč? Ne? To je dobře, můžeme pokračovat. Až se vydrápete do kabiny, zavřete po sobě dveře, a jděte do čtečky vložit kartu strojvedoucího. Jestli se teď rozsvítilo červené světlo, pak jste v loji. Jestli se ale rozsvítilo zelené světýlko, tak se určitě na hlavní obrazovce napsalo "Dýchněte do zařízení za vámi". Pokud jsem ožralý, jsem v...ehm, v záchodě...Pokud jsem střízlivý, na té obrazovce běží načítání a potom čísílka. To je dobrý, ale není to všechno. Vedle obrazovky je přepínač režimu. Tak to otočím směrem za sebe - do polohy "posun". Pak by to chtělo zvednout sběrač a zapnout kompresory. To obojí se dělá těmi přepínači vlevo. Taky rozsvítit světla by to chtělo. Na to jsou ty čtyři malé přepínače. Jak se rozjedu? Obě ty páky uprostřed posunout dopředu. Nejdříve levou, a pak teprve pravou. A jedeme! Nejedeme, máme červenou - jízda je blokovaná...
Pro jistotu...[editovat | editovat zdroj]
Úplně vlevo je čtečka karet strojvedoucího. Vedle ní jsou přepínače(popsané). Přímo před strojvedoucím jsou 2 ovladače. Levý je směrová páka, pravý rychlost. Vedle rychlostní páky je numerická klávesnice. Za ní je přepínač režimu s polohami POSUN, JÍZDA, ARR, AVV. Před numerickou klávesnicí jsou 3 tlačítka. To červené je klakson, jedno šedivé je píšťala, druhé šedivé je pískování. Úplně vzadu v rohu je nouzový ovladač brzdiče. Ten musí být vždy kolmo ke strojvůdci. Pod ním je velké houbové tlačítko. To je ovladač rychlobrzdy. Pokud tak v kolejích někdo nebo něco uvízne, strojvedoucí udeří do tohoto tlačítka, a vlak co nejrychleji zastaví. K odbrzdění vlaku poté stačí otočit tímto tlačítkem po směru hodinových ručiček. Není tu nikde tlačítko bdělosti. Ne, na pultu není. Je pod pultem ve formě "pedálu bdělosti". A ten se musí držet sešlápnutý. Když zazní bzučák, musí se okamžitě pustit a opět sešlápnout.
Traťová část[editovat | editovat zdroj]
Návěstidla[editovat | editovat zdroj]
Pro zavedení systému AVZZ je žádoucí na trati vyměnit návěstidla. V nových návěstidlech je zabudováno rádiové vysílání signálu do vozidla - AVZZ tak ví, co je na příštím návěstidle a podle toho zobrazuje informace na obrazovce.
Úplnou novinkou je návěstidlo "Zastávka na znamení". Umisťuje se před zastávkou na zábrzdnou vzdálenost. Na zastávce, obsluhované vlaky v režimu zastávky na znamení je u automatu na prodej jízdenek tlačítko právě pro zastavení vlaku.
Pokud nechce nikdo nastupovat, návěstidlo je zhaslé. Pokud bude ze zastávky někdo odjíždět, tak stiskne volbu "zastávka vlaku" a tím se návěstidlo rozbliká červeným, rychle přerušovaným světlem.
Záznamový rychloměr[editovat | editovat zdroj]
Záznamový rychloměr patří ke standartu železničních vozidel. Ale vozidla s AVZZ mívají druhý rychloměr. Ten se operativně připojuje na systém ozubených koleček přímo od motoru.
Tento model záznamového rychloměru zaznamenává rychlost vozidla na dlouhý pás jedniček a nul, který se po připojení k některému výdobytku české informatiky (např. Ural 2 poháněný becherovkou) přetvoří v dlouhou statistiku jízdy.
Pozorný divák si určitě na obrázku všiml, že rychloměr má dvě ručičky. Bílá je ta normální, která ukazuje rychlost. Ta modrá ukazuje nejvyšší rychlost, které kdy vozidlo dosáhlo. Žlutý puntík ukazuje nejvyšší povolenou rychlost v daném místě tratě.
Poštovní vlaky[editovat | editovat zdroj]
Se zavedením systému AVZZ na značné části železniční sítě bylo přikročeno k ekologickým opatřením. Poštovní nákladní auta nahradily poštovní vagony, řazené ve spěšných vlacích.
Rychlost poštovních vlaků je omezena na 130 km/h, což nevadí, protože skoro nikde nezastavují. U vlaků jsou i standartní vozy pro cestující, kteří toto využívají jako možnost cestovat v brzkých ranních, nebo naopak pozdních nočních hodinách.
Poštovní vozy, označené 61 54 90-41 0xx, jsou vybavené ramenem, na které je možné zavěsit pytle s dopisy. Před stanicí, kde má proběhnout výměna dopisů, se rameno s vakem vysune ven. Druhé rameno(ve stanici) má pod sebou síť, do které se vaky zachytávají. Ve vagoně je stejná síť, která zachytává vaky k odeslání. Celá tato procedura je rychlá.
Balíky je možné posílat vlakem, ale nikdy ne ty, které jsou "křehké".