380 (lokomotiva)
Lokomotiva řady 380 ČD je nejmodernější, nejelektričtější, nejvydesignovanější a prostě vůbec nejbombovější lokomotiva, která kdy byla a která kdy bude vyrobena na Zemi a v přilehlém vesmíru. Možná proto její vývoj trval mnohem déle, než by kdokoliv na téhle planetě a speciálně v Horních Mokropsech řekl, protože vyrobit věc, kterou už nikdo nikdy tak geniálně nevyrobí, to si vyžaduje minimálně celý eón, neli ještě mnohem víc.
Její výrobce Škoda lásky Transportation, nově Závody V. I. Lenina sídlící v Plzni, (to aby to měli dělníci co nejblíž k prazdroji všech piv - Prazdroji) se o ní vyjadřuje takto: „Je to hypermoderní všehoschopný stroj, který nás stál stovky probdělých nocí vývoje a tisíce vypitých bas piva. Ten, kdo se pokusí o něm říct jen nepatrně křivého slova (tolerance odklonu od svislé osy do 0,5°) bude ubit pantografem.“ Není proto divu, že každý tuto rachotinu jen vychvaluje do nebe a Necyklopedie nebude výjimkou, i když o její kvalitě má vážné pochyby.
Geneze označení[editovat | editovat zdroj]
Škodováci tenhle peklostroj označili firemním kódem 109E. Ne náhodou se jedná o stejné označení, jakým se honosily i jednoplošníky Luftwaffe zvané Messerschmitty. Dobře informovaný zdroj ze Škodovky necyklopedii prozradil, že to je proto, že po schválení 380 na německém území chtějí těmito lokomotivami obsadit všechny koleje v Německu a donutit Německé dráhy, aby si je koupily v novém velkém tendru na lokomotivy, který právě připravují. Budou mít tedy podobnou útočnou úlohu, jako Messerschmitty za druhé světové války.
Vývoj[editovat | editovat zdroj]
Kdysi dávno vypsaly ČD soutěž na dodání dvaceti nových krásných levných rychlých lokomotiv. Tuto soutěž vyhrála Škoda Plzeň s modelem, který vypadal podobně vydesignovaně jako tramvaj Porschetra. Po té však vyšlo nařízení UIC, že všechny lokomotivy musí vypadat jako po srážce s patnáctitunovou cisternou. Proto byl tedy i prototyp lokomotivy naražen do patnáctitunové cisterny a tím získal svůj definitivní tvar.
Ve smlouvě mezi ČD a Škodou bylo stanoveno, že Škoda musí dodat všechny lokomotivy a zajistit jejich schválení do provozu za tři roky. Jenže v této dohodě se jaksi nepíše za tři roky od kdy. Proto na každý dotaz, kdy budou lokomotivy řady 380 předány a schváleny, odpovídají Škodováci „Za tři roky“. Již asi šest let.
Rakouské zajetí[editovat | editovat zdroj]
Lokomotiva 380.004, jež byla na zkouškách v Rakousku byla 19. května 2011 zabavena rakouským nezávislým a neúplatným soudem na návrh firmy Bombardier, jež vedla se Škodou spor o nedovolené užití některých jejích patentů na lokomotivě (například pumovnice). Poškození české kyperské firmy škoda bylo v Česku chápáno jako celonárodní ponížení, srovnatelné snad jen s bitvou na Bílé hoře. České modré gumy začaly okamžitě spřádat plány na pomstu, invazi do Rakouska a osvobození zajaté lokomotivy.[1]
Firma Škoda však volila jinou taktiku. Nechala aféru vyšumět do ztracena, pak zaplatila kauci a s velkou slávou tvrdila, že lokomotiva byla z rakouského zajetí vysvobozena na základě zásahu nadpřirozených sil.