Homeless Rallye
Homeless Rallye neboli Tour de Homeless je hra, v níž bezdomovci, bufeťáci a humusáci soutěží v mnoha praktických dovednostech. Smyslem soutěže je, aby bezdomovci a jejich sympatizanti poznali specifika bezdomoveckého života v jednotlivých městech Česka a aby se posílila vzájemnost mezi bezdomovci z různých měst. Tato soutěž se těší velkému zájmu diváků a médií, rovnat se jí může pouze olympiáda.
Princip hry[edit | edit source]
Soutěž probíhá na nádražích, vzhledem k tomu, že tato místa jsou pro bezdomovce velmi pohostinná. Přesuny mezi jednotlivými nádražími je možno provádět vlakem Českých drah, což je dopravní prostředek uzpůsobený k přepravě bezdomovců. Jednotlivá družstva bezdomovců se shromáždí na vybraném nádraží, kde je jim sděleno zadání soutěže. Trvání hry je zpravidla stanoveno na 24 hodin, od 12:00 do 12:00 následujícího dne. Soutěžní družstvo smí mít nejvýše tři členy (všimněte si, že je to prvočíslo).
V průběhu hry pak musí soutěžící homelesit na nádražích a ve vlacích. Hodnotí se, kolik soutěžící vysomrovali peněz, kolik vypili lahváčů a krabicových vín, kolik kilogramů kovů železa a mědi odnesli do sběrných surovin, kolik navštívili nádraží, kolik jídla našli v odpadkových koších a kolik pozvraceli vagónů, kolik nasrali spoluobčanů.
Soutěžící nesmí do hry vstupovat s žádnými penězi, všechno si musí vysomrovat v průběhu hry. Pokud cestují vlakem na černo, smí jím jet jenom dokud je průvodčí nevyhodí, pokud si z vysomrovaných peněz koupili lístek, mohou jet přímo. Aby soutěžící, kteří si chtějí kupovat lístek, nebyli příliš zvýhodněni, stanovují pravidla, že pokud má družstvo k dispozici větší množství peněz, musí si nejprve koupit flašku rumu a teprve za to, co jim zbyde, si smí koupit lístek. S výjimkou fyzického napadení nejsou zakázány ani jakékoli akce, které mají snížit možnosti úspěchu u soupeřícíh mužstev.
Soutěžní ročník 2008[edit | edit source]
Ve čtvrtek 28. srpna se pozornost celého sportovního světa soustředila do železniční stanice Olomouc hl. n. Zde se od rána scházely soutěžní týmy z celé republiky, přítomní novináři se jich dotazovali na jejich očekávání od dnešního soutěžního kola. O jedenácté hodině začali organizátoři soutěže s registrací jednotlivých týmů a následně vyhlásili zadání soutěže. Start nastal přesně v 11:50.
Největší prozíravost v okamžiku startu projevil tým bezdomovců z Kladna, ktěří hned nastoupili do rychlíku mířícího do Vsetína, o kterém věděli, že po té, co Jiří Čunek odstěhoval tamní Romy, je tam mnoho možností, kde nerušeně homelesit. Později se ukázalo, že toto rozhodnutí bylo pro vítězství klíčové. Ani ostatní týmy nelenily. Pražští bezdomovci nejprve během 30 sekund vysomrovali 50 korun, za které nakoupili lahváče, se kterými se usadili na 3. nástupišti olomouckého nádraží, kde "našli" nějaké trafo a během půl hodiny jej zpeněžili ve sběrných surovinách. Teprve později se dozvěděli, že tím zkřížili plány brněnskému týmu, neboť způsobili dvacetiminutové zpoždění rychlíku, kterým brněnští bezdomovci odjeli ve směru do Prahy.
Kladenští bezdomovci po úspěšném somrování ve Vsetíně vyrazili přes Ostravu do Studénky, kde tušili, že se dá získat a "zrecyklovat" spoustu starého železa i barevných kovů v důsledku nedávné železniční nehody. Pražští bezdomovci se mezitím vydali vstříc svému rodnému městu. Během půlhodinového pobytu na nádraží Františka Josefa I. stihli vysomrovat několik desítek cigaret a následně zapálit skladiště.[1].
Mezitím kladenský tým mířil do Brna. Na brněnském hlavním nádraží si za flašky, které našli ve vlacích, koupili 10 litrů krabicového vína, rozmlátili vývěsku informující o výstavbě nového nádraží a důkladně pomočili Jehovisty postávající v nádražním podchodu. Pak se vydali vlakem AsiaNight do Prahy. V té době se pražské družstvo pokoušelo homelesit v Hradci Králové. V totálně vylidněném krajském městě našli jediný otevřený bar. Tamního ožralu přemluvili, aby jim koupil pivo (zvětralý Samson), cigarety a zelenou. Pak ho vzali sebou do vlaku a vysadili ho v neznámém prostředí Brna.
Náročné prostředí brněnského hlavního nádraží se po třetí hodině v noci stalo přímým svědkem konfrontace pražského a brněnského týmu. V té Brněnským nepomohla znalost domácího prostředí, ve všech soutěžních disciplínách kralovali Pražané. Ti stihli v nedaleké hospodě vypít dvacet Starobrn a pak utéct bez placení. Pouze pissing nemohli uskutečnit vzhledem k nepřítomnosti Jehovistů na nádraží v tuto noční hodinu. Brněnští bezdomovci zatím pouze ztropili výtržnost, když se dobývali do prodejny lahváčů, jejíž majitel drze tvrdil, že se již zavírá.
Ostatní družstva do boje o první místo výrazně nezasáhla. Mimořádnou odvahu však prokázal jeden fanoušek olomouckého týmu, který neváhal obětovat vlastní život skokem před přijíždějící R 420 Excelsior, ve kterém cestovalo královéhradecké a ostravské družstvo. S výjimkou Hradeckých, kteří soutěž pro její přílišnou psychickou náročnost vzdali, se všichni soutěžící shromáždili v poledne opět v Olomouci a v hospodě zhodnotili všechny faktory, které ovlivnily jejich výsledky.
Všichni soutěžící také s povděkem ocenili bezchybnou práci organizátorů a zadání soutěže označili za geniální vzhledem k tomu, kolik možností řešení nabízelo. Nezbývá, než uzavříit uplynulý ročník Homeless Rallye jako úspěšný a těšit se na jaro 2009, kdy se dnešní účastníci a jistě i mnoho nových týmů sejde, aby zopakovali své měření sil.
Výsledky Homeless Rallye 2008[edit | edit source]
Z komentáře Televize Vysočina[edit | edit source]
Vítězství kladenského týmu je velkým překvapením, dokazuje, jak je důležité být ve správný čas na správném místě. Kombinace odpolední návštěvy několika severomoravských, kopřanských a slizských měst spolu s půlnočním Brnem byla naprosto geniální. Jak se ukázalo po soutěži, jakýkoliv jiný postup se jí nemohl bodově vyrovnat.
Ani výkon favorizovaných Brňanů rozhodně nebyl zklamáním, přesto o umístění na druhém místě nakonec rozhodla lepší taktická příprava Pražanů.