Letní olympijské hry 2008 Peking

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Výroba olympijského loga
V Číně je připravena řada nových olympijských disciplín

Letní olympijské hry v Pekingu se staly největší, nejprestižnější a nejgrandióznější sportovní a společenskou akcí v historii lidstva. Vedle sportovců se olympiády zúčastní téměř všichni významní světoví státníci, aby takto vzdali hold čínské komunistické straně, svobodě a demokracii v Číně. Světovou klaku vede George W. Bush.

Zapálení olympijského ohně[edit | edit source]

Olympie, 24. března 2008: Komentátoři BBC v přímém přenosu ze slavnostního ceremoniálu pochválili řeckou policii, která bleskově zasáhla proti pro-tibetskému štváči, který byl zlikvidován a za vlasy odvlečen k výchovnému výslechu ještě dřív, než před kamerami stačil rozvinout tibetskou vlajku. Pochvalu si zasloužil i řecký kameraman, který profesionálně okamžitě přejel do jiného záběru. Pochvalu si vysloužila i řecká tajná služba, za přátelské a vzorné předání informací o pasech Tibeťanů čínským soudruhům. Řecká vláda v oficiálním komuniké rázně odsoudila všechny protičínské provokace a důrazně se distancovala od pokusů srovnávat historický brutální turecký útlak Řeků s humánními metodami a plány čínské komunistické strany, které prospívají veškerému tibetskému lidu, demokracii a světovému obchodu.

Česká výprava[edit | edit source]

Jarmila Kratochvílová (klon) v Senátu předvádí část oblečení pro naše olympioniky

Česká výprava je z počtem 2 084 sportovců a 28 453 funkcionářů a trenérů nejpočetnější v historii ČOV. Speciální kolekce olympijského oblečení pro českou výpravu byla představena 16. 7. v Senátu. Předseda Přemysl Sobotka označil velmi povedenou akci za nejdůležitější den v dějinách horní komory parlamentu. Kolekci dodala firma Adidas, plynové masky ve slušivých barvách pak Gumotex Břeclav.

Kampaň proti chrchlání[edit | edit source]

Pro úřady představuje olympiáda rovněž příležitost, jak zkvalitnit život čínského lidu. Orgán s názvem „Výbor pro duchovní řízení civilizace Komunistické strany Číny“ už rozjel kampaň, která má místní i venkovany naučit nové etiketě. Zakazuje se hlasité chrchlání, pohazování odpadků, křik na ulicích a hlavně plivání. Kdo se doporučeními nebude řídit, dostane pokutu 50 Juanů

Domácí reprezentace[edit | edit source]

Čtrnáctileté čínské vítězné sportovní gymnastky měly za první místo slíbeny panenky Barbie, včetně Barbie PC

Čínští sportovci jsou žhavým kandidátem na prvenství v počtu zlatých medailí. Cílem je překonat USA. Čínští sportovci se vyrábějí v továrnách. Výrobní proces začíná výběrem materiálu v rolnických rodinách. Dětem se změří ramena a orgány, vybraní putují do továrny k tisícům vrstevníků. Tam od rána do noci trénují. Přestávky jsou vyplněny nezbytným politickým školením, do školy děti nechodí. Komunistická strana Číny má spočítáno, že ze 3 000 dětí alespoň jednoho šampióna vyrobí. Ostatní (přeživší) jsou posláni domů, dodělat si základní školu.

Olympijská atmosféra[edit | edit source]

Čína vyvinula i mimořádnou snahu za odstranění smogu. Po dobu olympijských her je odstavena ocelárna vedle stadiónu, takže na olympioniky bude možná i vidět. Podle měření mezinárodního olympijského výboru neobsahuje pekingský smog žádné dopingové látky, takže soutěže budou regulérní.

Olympijská válka[edit | edit source]

Úvodní disciplínu her, střelbu kalašnikovem, vystřílela Kateřina Emmons.

Za starého Řecka se v době olympiády přerušovaly války. Ve dvacátém století se za války nekonaly olympiády. V jednadvacátém století se války konají v čase olympiády. 8. 8. 2008 považují Rusko a Gruzie za nejvhodnější datum k zahájení války o Jižní Osetii. Ruští ozbrojení mírotvůrci zde bojují o čest, aby Rusko, nikoli Gruzie, bylo napříště rodištěm J. V. Stalina. V olympijské střelbě si znamenitě vedli i Češi, postup z Pekingu do gruzínského finále pro něj nebyl žádný problém.

Zahájení[edit | edit source]

Mezi vrcholy slavnostního zahájení lze zařadit nápadité ohňostroje a zdůraznění významu hedvábné stezky. Po zkušenosti z minulých OH nebyla přizvána Björk.

Výsledky[edit | edit source]

  • Většinu zlatých medailí získala domácí Čína. Dá se předpokládat, že na příští olympiádě v Londýně získají úplně všechny zlaté, mimo jezdectví. Koně totiž tak tvrdý tréning nedokáží přežít.
  • Všechny lehkoatletické sprinterky si oddechly po agenturní zprávě, že Václav Klaus neuvolní svou kojnou Zoju Kosmoděmjanskou, která by všechny disciplíny musela o prsa vyhrát.
Sport
Mistr světa ve vodní levitaci Disciplíny AlkoholismusAtletikaBahenní souboj s tygremBanžo žumpingBowlingBěhBaseballBasketbalBiatlonBojový styl RockyBrusleníBungee jumpingCurlingCyklistikaČavolDOSBoxExtrémní sportyFormule 1GauchingGeocachingGolfHázenáHod granátem na plechovkuHod kilemHod hovnemHokejJezdectvíKašnobalKolováKopanáKulturistikaLukostřelbaObžerstvíParkourPokyho trojbojRagbyRallyŘitní alpinismusSchodySkoky do hloubky na časSkoky do vodySnowboardingSvátostný sedmibojSvlečhokejŠachyŠermTenisTour de FranceVeslováníVodáctvíVodní turistikaVolejbal
Sportovci Milan BarošMona BarthelováPavel BémBoryšTomáš DošekRadek DudaWayne GretzkyDominik HašekZlatan IbrahimovićNeymarInriJaromír JágrMarek KuličLionel MessiKarel PoborskýTomáš RosickýChris FroomeRoger FedererNovak DjokovičDjoković NovákVlastimil Vlášek
Bafuňáři Jaroslav HřebíkVlastimil KošťálFilip PešánStanislav Šulc
Týmy AC Sparta PrahaSlavia 071 FC SlopáckoTJ Baník Vysoká PecTJ OsvětimanyČeská fotbalová reprezentaceČeskej fotbalovej týmKlausubova jedenáctka (2014) • Zemanova jedenáctka (2018) • Kapří ligaArsenalČelzýReal MadridHC Sparteşcu RomâniaHC Brno BystrcHC Jestřábi ProstějovFC BarcelonaTottenham Spurs
Olympiády LOH 2008 PekingZimní olympiáda v PrazeLetní olympijské hry 2020