Banžo žumping

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Split-arrows.png Tento článek nemá nic společného s článkem Bungee jumping.

To je dobře. O něm si můžež přečíst zde.

Banžo žumping je neolympijským individuálním sportem, k jehož provozování je potřeba, jak již název napovídá, banjo a odpadní jímka. V České republice sdružuje registrované žumpéry Fekální asociace České republiky (FAČR), člen mezinárodní organizace Féderation Internationale de Fecal Association (FIFA). FAČR ve spolupráci s generálním partnerem zajišťují poloprofesionální celorepublikovou sérii turnajů pod názvem Toi Toi cup. Čeští reprezentanti patří dlouhodobě mezi užší světovou špičku společně se zástupci Polska, Slovenska, Maďarska a Ukrajiny.


Pravidla[edit]

Pro potřeby oficiálních soutěží slouží standardizovaná žumpa o rozměrech 2,0 m na výšku, 2,5 m na šířku a 2,5 m na délku. Výška hladiny v žumpě nesmí být nižší než 30 cm s definovaným poměrem pevného a tekutého obsahu 1:1. Čtvercový poklop žumpy o délce strany 0,5 m musí zůstat během výkonu sportovce zavřený. Žumpa musí být nadále opatřena žebříkem, kamerovým systémem, který pokrývá celý prostor, a nouzovým dýchacím přístrojem.

Banjo používané v oficiálních závodech pod dohledem FIFA musí vážit minimálně 1,75 kg. V nejdelším rozměru musí měřit minimálně 1,00 metru a tělo musí mít průměr alespoň 15 cm. Banžo žumping patří mezi sporty prolamující hranice genderové nerovnosti, protože pravidla včetně rozměrů hřiště a sportovního načiní jsou stejná pro muže i ženy. Navíc obě pohlaví bojují bez rozdílu vah společně v jediné kategorii open.

V bezprostřední blízkosti hrací plochy musí být přítomna sanitka s lékařem, hasičský vůz s posádkou a fekální vůz pro potřeby doplnění obsahu žumpy. Oficiální časoměřič musí být vybaven digitálním či analogovým přístrojem dle stanov FAČR. Nejmenší rozlišovanou časovou jednotkou je zpravidla 1 sekunda. V okruhu 25 metrů od žumpy je přísně zakázáno kouření a manipulace s otevřeným ohněm.

Výkon[edit]

Závodník v plavkách a banjem v ruce v přípravné fázi sestoupí po žebříku do žumpy. Čas se mu začíná měřit ve chvíli, kdy za sebou zavře poklop. Úkolem žumpéra je držet banjo nad hladinou po co nejdelší dobu. Pokud se závodník dotkne hladiny banjem, anebo částí těla nad úrovní svých klíčních kostí (nejčastěji po ztrátě vědomí), je pokus klasifikován jako neplatný. Aby byl pokus platný, musí závodník sám bez pomoci cizích osob otevřít poklop. Legitimitu pokusu hodnotí videorozhodčí ze záběrů kamer. V okamžiku otevření se odečítá výsledný čas. Pokus je platný i pokud závodník ztratí vědomí při výstupu po žebříku a zřítí se po hlavě do…

Drtivá většina oficiálních utkání u nás i na mezinárodním poli se hraje dvoukolovým systémem, přičemž se počítá pouze jeden lepší výsledek. Šanci na celkové vítězství tak má i závodník, který svým prvním pokusem neuspěl.

Mezi zakázané látky patří v banžo žumpingu stimulanty s výjimkou kofeinu a nikotinu v koncentracích běžných pro lidské tělo, dále veškeré nelegální návykové látky a alkohol. Mezi zakázané techniky se řadí dýchání směsi se zvýšeným obsahem kyslíku, používání deodorantů, cílené zamazávání kamer splašky a chirurgická úprava klíčních kostí.

Taktika[edit]

Nezbytnou součástí přípravy je snížení obsahu oxidu uhličitého v krvi pomocí techniky hlubokých nádechů a výdechů. Vydechování CO2 však nelze přehánět, neboť při jeho nedostatku hrozí vznik tetanických křečí.

Většina toxických plynů je lehčí než vzduch. Proto se závodníci snaží zaujmout v žumpě co nejnižší polohu. Vytrénovaní profesionálové na svém těle rozpoznají úbytek kyslíku v krvi a dokáží přesně určit chvíli, kdy se ještě dokáží postavit na nohy a odklopit poklop žumpy. Většina závodníků v dvoukolovém systému volí taktiku jistoty prvního pokusu, kdy v prvním kole zůstávají v žumpě po kratší dobu, zatímco v tom druhém bojují mnohdy až do posledního dechu.

Toi Toi cup[edit]

Po pionýrských a ilegálních začátcích v 80. letech 20. století se do roku 2000 ustanovila jasná pravidla nového sportovního odvětví, na čemž má největší podíl zakladatel a držitel světového rekordu o hodnotě 31 minuta 3 vteřiny z roku 2002 MUDr. Jan Střevo. Po nešťastné sezóně 1999/2000 už navždy spojené s úmrtím dvou mladých sportovců navázala FAČR partnerství s firmou Toi Toi, která zajistila dodávku zdravotně méně závadné směsi a zajistila financování odměn pro nejlepší z jednotlivých turnajů.

Od roku 2006 se počet turnajů stabilizoval na pěti se závěrečným podnikem Mistrovství republiky v banžo žumpingu, které se již tradičně koná v Plzni při příležitosti Toi Toi open air festu. Specifikem mistrovství je soutěžení v průhledných plastových jímkách, do kterých je zaváděna voda z řeky Mže společně s pivem Gambrinus. Tato směs si se standardním obsahem žumpy v ničem nezadá. Každoročně je mistrovství doprovázeno hudebním festivalem, kde příhodně vystupují špičky české pop music.

Zdravotní rizika[edit]

V závodech v banžo žumpingu v České republice se používají standardizované směsi firmy Toi Toi, které zajišťují regulérní podmínky pro všechny závodníky. Ve splaškách se nachází široké spektrum patogenních bakterií, nejčastěji rodu Shigella, Campylobackter a Salmonella, pročež všichni žumpéři bez výjimky v prvních letech své kariéry trpí opakovanými střevními infekcemi s průjmy a zvracením v klinickém obraze. U profesionálů dochází zpravidla od třetí sezóny k vypěstování imunity vůči nejčastějším patogenům. Zakladatel sportu a současný držitel světového rekordu gastroenterolog MUDr. Jan Střevo tvrdí, že žumpéři po ukonční kariéry nemají žádné trvalé následky, naopak jejich střevní mikroflóra je bohatší, než je u normální populace běžné, a proto je u nich zaznamenán nižší výskyt cévních chorob a karcinomů tlustého střeva. Přesto jiní odborníci v čele s hlavní hygieničkou Evou Gottwaldovou varují před nebezpečnými infekcemi a poukazují na odstrašující příklad ze sezony 1999/2000, kdy v důsledku rozpočtových škrtů nakoupila FAČR pro svoje soutěže neprověřené směsi z odkaliště ČOV města Košice. Ve východoslovenských splaškách ukrytá bakterie rodu Vibrio způsobila epidemii cholery, jíž dva závodníci v důsledku dehydratace podlehli.

Sport
Mistr světa ve vodní levitaci Disciplíny AlkoholismusAtletikaBahenní souboj s tygremBanžo žumpingBěhBaseballBasketbalBiatlonBojový styl RockyBrusleníBungee jumpingCyklistikaČavolDOSBoxExtrémní sportyFormule 1GauchingGeocachingGolfHázenáHod granátem na plechovkuHod kilemHod hovnemHokejJezdectvíKašnobalKolováKopanáKulturistikaLukostřelbaObžerstvíParkourPokyho trojbojRagbyRallyŘitní alpinismusSchodySkoky do hloubky na časSkoky do vodySnowboardingSvátostný sedmibojŠachyŠermTenisTour de FranceVodáctvíVodní turistikaVolejbal
Sportovci Milan BarošMona BarthelováPavel BémBoryšTomáš DošekRadek DudaWayne GretzkyDominik HašekZlatan IbrahimovićNeymarInriJaromír JágrMarek KuličLionel MessiKarel PoborskýTomáš RosickýChris FroomeRoger FedererNovak DjokovičDjoković NovákVlastimil Vlášek
Bafuňáři Jaroslav HřebíkVlastimil KošťálStanislav Šulc
Týmy AC Sparta PrahaSlavia 071 FC SlopáckoTJ Baník Vysoká PecTJ OsvětimanyČeská fotbalová reprezentaceČeskej fotbalovej týmKlausubova jedenáctka (2014) • Zemanova jedenáctka (2018) • Kapří ligaArsenalČelzýReal MadridHC Sparteşcu RomâniaHC Brno BystrcHC Jestřábi ProstějovFC Barcelona
Olympiády LOH 2008 PekingZimní olympiáda v PrazeLetní olympijské hry 2020
Hovnocuc.jpg edit Hovnocuc s.r.o.
    Adult BabyBanžo žumpingCařihradDejvický průjem 2015Doktor HnůjDveře vod hajzluExkrementismusExkrementologieFekalismusEurestFeketevezekényHnědá magieHovnoHovno se staloHod hovnemJaderný výprdJak správně srátKadíš jak hrom!KakofonieKočičí záchodekLepíkLepíkismusNasranáNávštěvní řád kadibudkyNápisy na WCPisoárkyPrdíkPrdíkyProjímadloPrůjemRybenkaŘiťoviceSběr psích hoven v Praze 666Smrad (veličina)SprcnutíSvatá stoliceTeorie vsání prduToaletova kružniceToaletní papírVelký kulovýVyšná Diera pod SráčomWC kreativecWC (organizace)ZácpaZáchodZóna placeného sraní