Skoky do hloubky na čas

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Skoky do vody.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Vodní turistika.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Vykricnik.png

Důležité upozornění na nekalé praktiky Wikipedie

Toto důležité téma ubozí neznalí správci Wikipedie smazali se vskutku chabým odůvodněním jako „Experiment“ [1]

Ano, Andrea Verešová se v útlém mládí věnovala vedle penisových kurtů rovněž skokům do hloubky na čas. Po nepovedeném placáku v říjnu 1990 na koupališti v moravských Dolních Jitrnicích se však rozhodla se skoky do hloubky na čas na čas skončit a věnovat se modelingu a u něj nakonec zůstala

„Zdravé tělo, zdravý vzduch!“

- Kurt Cobain

Skok do hloubky na čas (anglicky: Jump To Death On Time – JDT) je sportovní disciplína testující všestrannost a odolnost sportovce. Dříve byl vyhledáván především milovníky extrémních sportů. V České republice se o rozšíření skoku do hloubky na čas postaral především Ivan Vorel.

Tento sport, jenž je mnoho set let starou disciplínou, byl poprvé k vidění na 1. řeckých olympijských hrách v Athénách na podzim roku 490 př. n. l. (před naším letopočtem). Zde se střetla s obrovskou popularitou a její návštěvnost nepokořil ani Marathon, nýbrž pouze tzv. řecko-perské zápasy.

Letní olympijské hry 2020 v japonském Tokiu představí skok do hloubky na čas jako v pořadí sedmou disciplíny v rámci nového tři-a-dvacetiboje. Další novotou bude např. bahenní souboj s tygrem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zapomenutá disciplína oslavila triumfální návrat začátkem 20. století a mezi odborníky se hojně diskutovalo o jejím znovuzařazení mezi olympijské sporty, avšak z toho vyplynuvší 2. světová hádka tomuto zařazení prozatím zabránila.

První oficiální soutěž – mistrovství světa – tak proběhla až 1. května 1985 na půdě USA v Atlantě (ve stejný den porazil hokejový výběr Československa tým USA 11:2 na MS v ledním hokeji).

V roce 1993 byla tato disciplína zakázána v její závodní podobě z důvodu vysokého počtu zranění a úmrtí.

Slavné osobnosti tohoto sportu[editovat | editovat zdroj]

Ivan Vorel[editovat | editovat zdroj]

Tváří tohoto sportu byl pro tehdy ještě Československo Ivan Vorel. Této disciplíně se věnoval již od svých 8 let. Jeho úsilí bylo málem ukončeno zraněním, které utržil ve věku 15 let. V juniorské kategorii se mu tehdy povedl nevídaný kousek, který se blížil i jeho budoucímu rekordu v kategorii seniorů. V našich podmínkách na to nebyl nikdo připraven a při tréninku se mu podařilo skočit do 15m hloubky v čase 4,2 vteřiny. Z důvodu malé nádrže však narazil hlavou do dna a záchranáři ho na poslední chvíli vytáhli z vody s prasklou lebkou a v bezvědomí.

Po dvouleté pauze se ke sportu vrátil a později, v roce 1991, reprezentoval Československo, kde zvítězil výkonem 15m/3,8s. Další rok se mu podařilo prvenství obhájit za polárním kruhem s rekordním výsledkem 15m/3,2s. Od té doby je to oficiálně uznaný světový rekord. Následující rok došlo k zákazu soutěží ve skoku do hloubky na čas. V roce 1992 dokončilo soutěž pouze 62 sportovců z celkového počtu 144. Dohromady 15 jich zemřelo na následky těžkých zranění.

Stigastika[editovat | editovat zdroj]

Rok Jméno Výsledek Umístění
1991 Ivan Vorel (CZE) 15m/3.8s 1. místo
1991 John Greenway (USA) 15m/4.6s 2. místo
1991 Tom Weksta (ISR) 15m/4.8s 3. místo
1992 Ivan Vorel (CZE) 15m/3.2s 1. místo
1992 Carl Weekend (ENG) 15m/4.1s 2. místo
1992 Lou Wan-Chan (CHI) 15m/4.5s 3. místo

Důkazy[editovat | editovat zdroj]


Sport
Mistr světa ve vodní levitaci Disciplíny AlkoholismusAtletikaBahenní souboj s tygremBanžo žumpingBowlingBěhBaseballBasketbalBiatlonBojový styl RockyBrusleníBungee jumpingCurlingCyklistikaČavolDOSBoxExtrémní sportyFormule 1GauchingGeocachingGolfHázenáHod granátem na plechovkuHod kilemHod hovnemHokejJezdectvíKašnobalKolováKopanáKulturistikaLukostřelbaObžerstvíParkourPokyho trojbojRagbyRallyŘitní alpinismusSchodySkoky do hloubky na časSkoky do vodySnowboardingSvátostný sedmibojSvlečhokejŠachyŠermTenisTour de FranceVeslováníVodáctvíVodní turistikaVolejbal
Sportovci Milan BarošMona BarthelováPavel BémBoryšTomáš DošekRadek DudaWayne GretzkyDominik HašekZlatan IbrahimovićNeymarInriJaromír JágrMarek KuličLionel MessiKarel PoborskýTomáš RosickýChris FroomeRoger FedererNovak DjokovičDjoković NovákVlastimil Vlášek
Bafuňáři Jaroslav HřebíkVlastimil KošťálFilip PešánStanislav Šulc
Týmy AC Sparta PrahaSlavia 071 FC SlopáckoTJ Baník Vysoká PecTJ OsvětimanyČeská fotbalová reprezentaceČeskej fotbalovej týmKlausubova jedenáctka (2014) • Zemanova jedenáctka (2018) • Kapří ligaArsenalČelzýReal MadridHC Sparteşcu RomâniaHC Brno BystrcHC Jestřábi ProstějovFC BarcelonaTottenham Spurs
Olympiády LOH 2008 PekingZimní olympiáda v PrazeLetní olympijské hry 2020