Kurt Cobain

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kurt-cobain.jpg
Kurt István Donald DeLorean Cobain
Biografické informace
Pohlaví muž
Diagnóza anarchista, altruista
Barva očí modré
Vlasy Árijské
Narozen 20. února 1967
Úmrtí 5. dubna 1994
Rodina manželka Courtney Love
Děti 1ks (dcera)
Národnost hillbilly (Amerika-venkov)
Náboženství anarchokapitalista
Přezdívka KC (čti KejSí)
Povolání muzikant, básník, uživatel drog
Je lepší shořet než vyhasnout.

—Kurt Cobain

Kurt Cobain, vlastním jménem Kurt István Donald DeLorean Cobain, byl básník, muzikant, tester návykových substancí, módní ikona, celoživotní altruista a avantgardní interiérový malíř. Je znám převážně kvůli svému boji proti šampónům a propagací second-handových svetrů. A písničkám.

Život[editovat | editovat zdroj]

Kurt Cobain pocházel z rodiny Hornouherských přistěhovalců, která se smísila s vyděděnou větví činovníků Detroitské ocelářské lobby. Druhé jméno dostal po pradědečkovi Istvánovi, vzdáleném příbuzném Ivo Ištvána, což je velký kámoš ušatého traktoristy. Zatímco po maďarských předcích zdědil svou horkokrevnost, z ocelářské větve rodiny měl úplné hovno a tak bych chudý jako kostelní myš. Dokud byl malý Kurt malý, nevadilo mu to, ale když byl větší, tak si na to zvykl.

Vyrůstal v tradiční rodině, měl tedy matku a velmi krátce i otce. Matka pracovala jako posluhovačka v pohostinství a otec provozoval druhé nejstarší horizontální povolání a baseball. Když otec zjistil, že z nanicovatého, neduživého Kurta žádný hráč baseballu nebude a má raději menší míčky, než manželčiny balóny, utekl, jak je to v USA zvykem. Kurt rozvod nelibě nesl, uzavřel se do sebe, četl různé knížky a propadl hudbě a to i té, co hráli bílí hudebníci. Ocitl se na okraji společnosti, komunita jím pohrdala, ve škole se stal terčem posměšků a i místní gothici si z něj dělali srandu, protože byl bílý jako sejra. Kurtovi to bylo buřt, protože objevil marihuanu.

Namísto toho, aby využil výhod, které mu jako blonďatému, modrookému štíhlému chlapci dala do vínku příroda a přidal se k místnímu neonacistickému motocyklistickému sdružení Hell's Angels nebo alespoň ke spolku včelařů Ku Klux Klan, nepřestával poslouchat hudbu. Když oba rodiče uzavřeli nová manželství a ani jeden ho nechtěl, museli o něj losovat. Kratší sirku si vytáhl otec, což Kurtovi způsobilo radost, protože otec měl přes sport konexe k sázkařům, sázkaři mají blízko k ruličkářům, ruličkáři k zástavárníkům a zástavárníci znají všechny hudební interprety, kteří propadli drogám a štětkám a nemají na nájem.

Díky otcovým konexím ve světě omamných látek se seznámil s dealery a jejich největšími odběrateli - kapelou Led Zeppelin, Black Sabbath a velkohubým Stevenem Tylerem z kapely Aerosmith, jehož dcera přisla o otce, který zachránil Zeměplochu před asteroidem, když na něj vlastnoručně položil atomovku a pak se i s ním odpálil a proměnil ve světlo a teplo. Na malého Kurta tato veselá příhoda zapůsobila, naznal, že smažky a smažáci jsou cool a zvažoval přestěhování do Ústí nad Labem, aby podpořil tamní ekonomiku. Naštěstí, díky nehodě Titanicu tou dobou byly zaoceánské plavby pozastaveny a tak musel Kurt zůstat ve státech a založit kapelu Fecal Matters, jejíž název je vtipnou zkomoleninou jména tehdejší hudební scény - Marshalla Bruce Matherse III. (možná známějšího pod pouliční přezdívkou Eminem).

S kapelou provozoval punkovou hudbu tak dobrou, až se rozpadli, protože to měli všichni na salámu. Po rozpadu kapely Kurtovi zůstala elektrická kytara, parní housle a akustický triangl. Trianglem obdaroval mladší sestru své tehdejší partnerky Fuk Mi, naturalizované číňanky, protože mu to v rauši koření od Ponikelské báby přišlo humorné. Fuk Mi Too o několik dekád později triangl vydražila a žije na Floridě jako skromný vlastník 11 vil k pronájmu. Zde je nutno dodat, že ani Fuk Mi nepřišla zkrátka, protože ji hned následující rok srazil autobus a tak nemusela své šťastnější sestře závidět, což by ji dočista zkazilo život. Není známo, co se stalo s parními houslemi a společně se Štěchovickým pokladem, Turínským plátnem, Záhadou Bermudského trojúhelníku a Absencí Havlíčkovy páteře se jedná o největší záhady světa.

Netrvalo dlouho a Kurt, jako správný závislák, založil kapelu "Orgasmus". Po nahrání prvního dema a vystoupení před narychlo sehnaným testovacím publikem, které tvořily převážně frekventantky místní církevní školy, došlo ke změna na Nirvana. Všichni tři členové hudebního tělesa se shodli, že to zní více cizokrajně a bude to chytlavé. Bylo - celé místní buddhistické obyvatelstvo začalo novou kapelu horlivě propagovat a oba dva zůstali nadosmrti tvrdým jádrem fanclubu. Ještě před prvním řádným vystoupením kapely místní dealeři lepili jméno kapely na psaníčka s LSD, címž významně přispěli k propagaci a návštěvnosti stodoly, která sloužila jako místní kulturní dům.. Dnes už se takováhle komunitní spolupráce jen tak nevidí.

Kurt se stal obětí vlastního úspěchu - založil si kapelu a oni mu na ni chodili lidi. Sdílel tedy osud s hostinským z Cimrmanovy hry Hospoda Na mýtince. To bylo taky hlavním důvodem Kurtových depresí. Ještě hlavnějším důvodem byl ovšem bouřlivý vztah s jeho femme fatale, zpěvačkou konkurenční folkmetalové kapely Hole (česky "díra") Courtney Love. Courtney byla, řečeno dnešními vědeckými termíny totální ákáčko[1]. Kurtovi to ovšem vyhovovalo, protože věřil v reinkarnaci a měl dobře spočítáno, že čím víc bude trpět v tomto životě, tím víc na pohodu to bude mít v tom dalším. Nicméně je doloženo, že Kurt Courtneinu Díru miloval a dokonce byl několikrát fyzicky přítomen na jejich koncertě v přestrojení za opilého váguse daleko na ochozu, kde měl dobrý výhled. Z Kurtovy fascinace bylo poté počato i jejich jediné dítě a manželství.

Originál Cobainova deníčku.

Pod vlivem hormonů, které sebou otcovství přináší, se Cobain vrhl s ještě větší vervou na charitu. Za pomoci zázraku nahrávání zvuku na magnetofonové pásky se rozhodl šířit akustickou léčbu do celého světa. Nutno říci, že velmi úspěšně. Sám se rozhodl prodávat singly i celá alba za mrzký peníz, aby si je mohlo dovolit co nejvíce nemocných. 90% marži z prodeje si nechávaly producenti, kteří získané finance nepochybně venovali na bohulibé účely, neboť od té doby ve Státech chudoba a bezdomovectví notně poklesly.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Kurt Cobain byl od přírody bipolární[2] a černé myšlenky byly jeho největší kámo. Čím byla kapela Nirvana slavnější, čím více lidí si kupovalo jejich kazety, elpíčka, cédéčka i fonografové cívky, tím nešťastnější Cobain byl. Toužil po životě v chudobě a v tom mu právě jeho žena Courtney se svým finančně náročným způsobem života vydatně pomáhala. Kurt si toho byl dobře vědom a proto ji zanechal několik milostných písní - jmenujme např. "Where did you sleep last night?", která se stala hitem.

Kurt několikrát prohlásil, že by chtěl bydlet pod mostem (např. v písni "Something in the way"), protože měl rád vzdušnost prostředí a specifickou atmosféru místa, kterou můžeme znát nejen z Ústecka, ale i jiných vyloučených lokalit. Pod mostem nacházel své nejlepší nápady a nejvěrnější dodavatele inspirace, kterou mu přinášeli na účet podniku. Slovo Kurt a Kult se v té době dalo zaměňovat, protože nikdo neudělal pro rozvoj farmaceutického průmyslu tolik, co on. Konkrétně oblasti psychofarmak, tišících prostředků a opiátů. Byznys kvetl a kola kapitalismu se točila naplno.

V obdobích, kdy Kurt Cobain nesnášel lidi a sugestivní hlasy ve své hlavě, utíkal za klidem mezi rurální obyvatelstvo, ze kterého vzešel. Nechal se najímat ve své ikonické červené flanelce jako řidič sklízecí mlátičky, tedy kombajnu. Zde objevil svou další temnou uměleckou stránku a krátce podlehl svodům geoglyfů. Když na ty vysekané kruhy v obilí farmář přišel, kombajnování mu zatrhl, což Kurtovi na náladě nepřidalo.

Kromě vlastního zbytečně rozmařilého života těžkou hlavu Kurtovi také působil time-management, ve kterém se za celý život tragicky nezlepšil. Netušil, jak zkloubit roli otce, hudebníka, básníka a kombajnéristy najednou. Nepomohly ani nástěnky, to-do listy ba ani somatický kouč, kterého mu doporučil a pronajal jeho manažer. Znaven, vysílen a na pokraji nervového zhroucení si Kurt Kobain vzal 5. dubna 1994 neplacenou dovolenou, dávku heroinu a nechal si to projít hlavou.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Když Cobain nemohl provozovat kombajnérství, chodil alespoň po nocích hladit vzrostlé obilí. Tuto scénu pak sprostě ukradl Ridley Scott a použil ji ve filmu Gladiátor. Drobným rozdílem je, že Maximus Decimus Meridius hladí klasy rukou, zatímco Cobain je hladil hýžděmi.
  • V písni "Come as you are" ("Přijď jak seš") se kasá, že nevlastní zbraň. 4. dubna 1994 ovšem prokázal, že to není pravda, protože své největší grafické dílo na strop garáže vymaloval brokovnicí.
  • Píseň "Heart shaped box" věnoval firmě, která mu dodávala krabičkovou dietu. Bez diety by totiž ztloustl a kromě depresí by si zcela nepochybně pořídil i bulimii.
  • V okamžiku smrti hrálo v Cobainově přehrávači album Automatic for the people skupiny R.E.M. Ne, tak špatné to album doopravdy není. Muselo jít o deprese, opravdu.


  1. Afektovaná kráva
  2. To je cizí slovo a znamená to, že znal oba dva světové póly.