Kapitalismus

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Article photo.jpeg

Citáty na úvod[editovat | editovat zdroj]

„Kapitalismus je lepší než socialismus, ale horší než jsem si myslel. Skutečný rozdíl mezi kapitalismem a socialismem: V socialismu zloději kradli toaletní papír,mýdlo, tužky. V kapitalismu zloději kradou fabriky vyrábějící toaletní papír, mýdla, tužky. V socialismu dělníci dostávali přebytky. V kapitalismu jsou přebytkem dělníci. V socialismu kradlo hodně lidí, ale málo. V kapitalismu krade málo lidí, ale zato hodně. V socialismu se o zlodějích psalo v černé kronice a seděli v base. V kapitalismu se o zlodějích píše jako o celebritách a sedí v daňových rájích. “

- neJiří neSuchý

„Máš dvě krávy. Jednu prodáš a koupíš si býka. Stádo se zvětšuje a hospodářství utěšeně roste. Nakonec vše prodáš a jdeš do zaslouženého důchodu. “

- 'Tradiční kapitalismus'

„Na dvě krávy si vezmeš půjčku od banky ve výši 1,6 miliardy a odstěhuješ se na Bahamy. Banka posléze zjistí, že zástavou úvěru nebyla dvě telata ze zlata, jak bylo soudním znalcem doloženo, ale dvě chcíplé kozy. Rozdíl zaplatí daňoví poplatníci a soudní znalec bez újmy pokračuje ve své živnosti. “

- 'Český kapitalismus'

Detailní zobrazení neviditelné ruky trhu

Náboženství neviditelné ruky trhu[editovat | editovat zdroj]

Nejčistší kapitalismus je vyjádřen ideologií laissez faire, což je něco jako komunismus naruby. V českém prostředí je znám jako „náboženství neviditelné ruky trhu“, neboli klausiánství.

Klausiánství je založeno na představě, že každý má právo si nechat, co si urve, a stát je tu pouze od toho, aby ho ochránil proti tomu, aby mu z jeho výdělku chtěl někdo něco brát. Tzn. stát nemá peníze přerozdělovat, protože „když je někdo blbý, neschopný nebo nemocný, tak ať si třeba chcípne hlady“.

Systém Laissez faire nikdy nebyl plně uplatněn, ale nejblíže jeho povaze byl kapitalismus konce devatenáctého století, a i ten byl, alespoň částečně, státem kontrolován. Zajímavé je, že v reakci na imanentní nedostatky zmíněného systému přes myšlenky socialismu vznikly ideologie komunismu, fašismu, nacismu i dalších odvozených ideologií, které pak ve své praxi velice těžce dopadaly na lidstvo po celé dvacáté století.

Extrémně striktním pojetím klausiánství může být anarchokapitalismus. Vyznavači této ideologie neuznávají schopnost jakékoliv jiné autority rozhodovat za ně samotné a veškeré aktivity státu jsou dle jejich názoru nahraditelné soukromými institucemi (včetně soudů, policie, armády, zdravotnictví a školství). Podle tohoto učení nemá nikdo právo přerozdělovat finanční prostředky občanů bez jejich vědomí a přímého souhlasu. Problematickou otázku "veřejného zájmu" řeší prostě – co jiného by měl být veřejný zájem než zájem konkrétních jedinců? To přece dá zdravý rozum! Zároveň pokládají i jinou otázku – co jiného by mělo být efektivnějšího než vlastní zájem a víc motivujícího než vlastní majetek (a čest)? Lidská práva, jak dá zdravý rozum, se přece vyvozují z práva na osobní vlastnictví a z konceptu sebevlastnictví – člověk je vlastníkem svého těla. Vražda tak vlastně jen porušuje vlastnická práva zavražděného k jeho vlastnímu tělu. Ideálním uspořádáním dle této ideologie je proto kupříkladu středověký Island nebo Spojené státy americké v období Divokého Západu.

Vypjaté klausiánství považuje veškeré daně za formu krádeže, protože jim z jejich výdělku ukrajují a vyživují skrze ně lůzu, nemocné chcípáky a staré lemry. Ráj na zemi totiž zajistí minimální, nejlépe nulová daňová zátěž, což je věc, která se dá velmi dobře prokázat prakticky: v Severských zemích (Švédsko, Norsko, Dánsko, Finsko) je nejvyšší daňová zátěž na světě a jak je známo z Andersenovy studie Děvčátko se zápalkami, je tam proto i obrovská bída, děti tam umírají na ulici, miliony lidí žijí v chudinských slumech a polovina obyvatelstva si musí vystačit s méně než jedním dolarem na den. Naproti tomu třeba v takové Indii je daňová zátěž minimální a v důsledku toho tam všude vládne blahobyt. Průměrná rodina má svůj dům či byt, k tomu alespoň dvě auta, a chudoba se tam ani v náznacích nevyskytuje.