Dánsko

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Split-arrows.png Tento článek nemá nic společného s článkem Dámsko.

To je dobře, můžeš založit nejmíň další čtyři nepodobné a vzájemně je rozdělit.

Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Mořská panna.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

MMV.JPG
Dánské království
Kongeriget Danmark
Dánské království – znak
Dánské království – vlajka
Lego vesnice.jpg

typická dánská vesnička

státní zřízení: království
hlavní město: København


Dánské království – mapa
Dánové dříve ovládali o něco větší území než dnes
král: Markéta II.
měna: koruna
národní jídlo: slanina
národní sport: stavění z lega
Ulice v hlavním městě

Dánsko je hornatá země v severní Evropě. Nejvyšší horou Dánska je Møllehøj, jejhož vrchol se tyčí do nadmořské výšky 170,86 metrů. Státní znak zobrazuje typickou součást místní fauny – modré lvy, zatímco vlajka prý kdysi spadla z nebe někde v Estonsku. V Dánsku funguje vyspělý skandinávský sociální model, který je geniálně jednoduchý: Dokud lidé pracují, platí vysoké daně. Protože ale všichni občané pijou jak Dáni, většinou se nedožijí důchodu, kdy by si mohli za státní peníze užívat. To má řadu výhod: stát bohatne, obyvatelé jsou šťastní, není starost s domovy důchodců.

Dánové se už několikrát účastnili referenda o tom, jestli se má začít používat Euro. Zatím ale vždycky těsně zvítězili zastánci placení korunami (asi je mezi Dány víc obdivovatelů Česka než Evropské unie, viz slovíčka níže).

V Dánsku se zásadně všechno staví z lega, které je dánským národním symbolem. Tento přístup má své nesporné výhody: Nejsou potřeba žádné lomy, cihelny, ani betonárky – stačí továrna na lego. Dílky lega jsou praktické i tím, že drží samy pohromadě a při stavbě domů se tak nemusí používat malta. Dílky lega se vyrábí v Česku.

Zajímavé je, že v Dánsku se odehrává děj dvou nejvýznamnějších děl anglické literatury – epos Béowulf a Shakespearova tragédie Hamlet. Naproti tomu o dánské literatuře se (kromě pár pohádek) nic moc neví.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Béowulf přichází do síně krále Hroðgara

První historická zmínka o Dánsku je v eposu Béowulf, kde hrdina toho jména přijede do Dánska vyhubit místní škodnou.

Dánsko bylo sjednoceno králem Haraldem Bluetoothem, který průkopnicky použil bezdrátovou komunikaci pro dorozumění s okolními kmeny. Od jeho dob platí, že příslušníci královského rodu nemají modrou krev, ale modré zuby.

Obyvatelé Dánska tehdy dosáhli značného kulturního rozvoje: používali vlastní runové písmo, naučili se vařit pivo (Carlsberg a Tuborg), vynalezli přílby s rohy a lodě s dračí hlavou na přídi. Přes tento ohromný rozmach jim ale nebyl osud zbytku Evropy lhostejný a vydali se proto na svých lodích obohatit i ostatní země o svou rozvinutou kulturu.

V letech 1397–1523 tvořilo Dánsko spolu s dalšími státy Kalmarskou unii. Tato unie se rozpadla, když Dánové vyjedli všechny kalmary v Baltu i v Severním moři.

Za Druhé světové války mělo Dánsko pro Hitlera ohromný strategický význam, ale otevřeného konfliktu se dlouho obával. K boji se odhodlal až 9. dubna 1940, kdy propukla slavná Bitva o Dánsko. Po velkých bojích (ztráty byly na dánské straně 16 mužů, na německé ještě více) bylo obsazeno hlavní město a dánská vláda byla 9. dubna 1940 donucena ke kapitulaci.

Dánští králové se tradičně jmenují buďto Frederik, nebo Kristián – od roku 1513 se střídala tato dvě jména. Toto pěkné pravidlo bylo pokaženo až současnou královnou Markétou II., která si bohužel odmítla změnit jméno na Kristián XI., jak by odpovídalo tradici.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Hamlet a duch jeho mrtvého otce
Malá mořská víla
  • Hroðgar (jméno dnes neumí nikdo kromě Islanďanů vyslovit) – dánský král, kterého obtěžovala nestvůra jménem Grendel (též zvaný Jožin z bažin). Vždycky když se večer bojovníci z jeho družiny ožrali jako prasata Dánové, připlížil se Grendel z bažin a pár jich slupnul jako půlnoční přesnídávku. Problém vyřešil až hrdina Béowulf, který pocházel ze Švédska, takže mu Dánské pivo nechutnalo a byl tedy schopen se v noci postavit na nohy a postavit se Grendelovi.
  • Tycho Brahe – působil v Praze jako císařský astrolog. Podle pověsti prý na jedné hostině pil jak Dán a doplatil pak na to, že to včas nestihl na Malou Stranu. Jeho jméno je často komoleno na Ticho z Prahe, popř. latinsky Bambiny di Praga.
  • Hamlet – dánský princ a amatérský filosof, proslulý otázkou "Být či nebýt?".
  • Søren Kierkegaard – filosof; navázal na Hamleta a stal se tak zakladatelem existencialismu.
  • Hans Christian Andersen – spisovatel a autor mnoha pohádek, například Ošklivé káčátko, Statečný cínový vojáček a Malá mořská víla.
  • Niels Bohrfyzik a vynálezce atomu.
  • Lars von Trier – chudý režisér, který neměl peníze na využívání speciálních efektů ve svých filmech, a tak si z toho udělal dogma. Všechny své filmy natočil na kameru, kterou si doma sám postavil z lega.
  • Den lille Havfrue - Malá mořská víla, bronzová socha Edvarda Eriksena, kterážto zobrazuje roztomilou mořskou pannu. Modelkou při tvorbě sochy byla balerína kodaňského Královského divadla Ellen Price. Mořskou pannu chtěl Eriksen vysochat podle ní celou, ona se však ne a nechtěla svlíkat. Její chyba, Eriksen tak podle ní vymodeloval jen vílí hlavu, tělo pak stvořil podle své manželky Eline, jejíž nahaté tělo mu bylo důvěrně známé. Bronz je drahá záležitost, to by Eriksen sám nezacvakal. Sponzorem díla tak byl Carl Jacobsen, syn zakladatele pivovaru Carlsberg.

Základní slovíčka a fráze v dánštině[editovat | editovat zdroj]

  • Prag = Praha
  • pragtfuld = úžasný, skvělý (doslova Prahy plný)
  • Tjekkisk = český (i stát)
  • tjëkkisk = báječný
  • Mit luftpudefartøj er fyldt med ål = Mé vznášedlo je plné úhořů
  • A æ u å æ ø i æ å = Jsem na ostrově v proudu

Historicky se dánština vyvinula z nápodoby astmatického záchvatu. Zní jako norština mluvená s horkým bramborem v tlamě.

Země Koruny české BohemiaBójskoBudvajzskoBrněnská republikaČeskoČeská říšeČeskoslovenskoČeskoslovenská říšeČeskotskoHoráckoChacharstánChánovIslámský stát v TeplicíchJesenická republikaJirenský sultanátJižní ČechyKatolická AOKarlovarské VelkovévodstvíKlesterlieKrálovství Ul. MíruKrhútistánKřivočeskoLabe nad ÚstímLužiceLužistánMaleschauMexxikoMongolská kolonieMoravstánNRVKOsoblažskoPráglSámova říšeSlezmorčeSkalická velkoříšeSlizkoSudetenlandŠimonovská federativní republikaTěšínskoTuzemskoValašskoVelká MoravaVietnamVysočinaZarakovnickoŽernovská říše

EvropaAlbánieAnglieBaskickoBavorskoBělehradský pašalíkBelgieBěloruskoBulharskoČerná HoraČeskosaské ŠvýcarskoČtvrtá říšeDámskoDánskoEstonskoFinskoFrancieChorvatskoIrskoItálieIslandIslandský státKatalánskoKosovoSA KosovoKurvystánLiberlandLichtenštejnskoListenbourgLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMalá BritánieMoldavskoNěmeckoNDRNizozemskoNorskoNultá říšePolskoPortugalskoRakouskoRumunskoŘeckoSealandSeverní KyprSeverní MaďarskoSicílieSkotskoSlovenskoSlovinskoSrbskoSRDVatikánSvobodné město HamburkŠpanělskoŠvédskoŠvýcarskoUkrajinaWalesOsmanská říše

Kdó de pořád doléva, octné se vprávo

AsieCajzlistánČečenskoČínaIndieÍránIslámský státIsraelJaponskoJižní KoreaKatarKazachstánKLDRKurvajtLibanonMíránMongolskoOnánOlympijští sportovci z RuskaPakostánRuskoRusko podle západuSovětský svazStanSýrieTaiwanThajskoTibetTureckoTurkmenistánTydlistán

AfrikaBurkina FasoEgyptGambieJihoafrická republikaKarlovarská Jihozápadní AfrikaLibyeLSRNigérieMoravská Jihovýchodní AfrikaSomálskoSúdánTogo

AmerikaArgentinaAztécká ŘíšeBrazílieGrónskoJamajkaKanadaKolumbieRepública Socialismo o Muerte de CúbaMexikoSpojené státy americkéUruguayVenezuela

AzuraBilírieKatowská federaceSolovijstersko

OstatníAbsurdistánAntarktická říšeAtlantidaAustrálieBanánová republikaÇek CumhuriyetiČudlíkistánDámskoGighaHavajHněďKrakoziaKrálovství kněze JanaLiberlandNový ZélandPapu PapuPirátský státSadistánSeychellyTokelauUsámova říšeZeleň

StatistikyStáty podle počtu obyvatel