Thajsko

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Siamské Thajské království
Ratcha Anachak Siam Thai
Siamské Thajské království – znak
Znak (typický jino-thai)
Siamské Thajské království – vlajka
státní zřízení: absolutistická konstituční monarchie
hlavní město: Krung Thep Maha Nakhon Amorn Rattanakosindra Mahindrayutthaya Mahadilokpop Noparattana Radchhani Burirom Udom Rachnivet Mahastan Amorn Pimarn Avatarn Satit Sakututtiya Vishnukarm Prasit, zbytek země
jazyk: thajština, angličtina, řeč těla a peněz
náboženství: budhismus a všechny věci, co nejsou budhismus
počet obyvatel: 68 milošů
král: Šáma Láma Ráma X.
měna: báht
národní jídlo: phad thai a jiné nudle
národní sport: horizontální tanec

Thajsko, anglicky Thailand, německy Verwirrtesgeschlechtland, je stát v jižní až jihovýchodní Asii, tedy na kontinentu za Brnem.

Lingvistika[edit | edit source]

Stát se kdysi jmenoval Siam, podle těch koček. Bohužel, zbytek planety [1] se domníval, že stát tvoří ti chlupatí zplozenci pekla a delegace přivážely stále nové a nové tuňákové konzervy, které už nebylo kam dávat. Místním to lezlo na nervy, bezdomovcům to lezlo už i ušima - stát se tedy raději přejmenoval. Slovo Thai znamená člověk, takže Thajsko je země člověků. To sice není moc originální, ale místní si zvykli a tak vše, co má s Thajskem něco společného, obsahuje slovo Thai. Jmenujme například Thai-či, Thai-box, Thai-curry, Thai masáže a Thai-fun, což je endemický druh větru a je to panečku veliká legrace. Z toho můžete být úplně celí rozevlátí a kolikrát i dočista pryč.

Přestože se Thajsko nachází až za Jablůnkovem, tedy daleko od civilizace, do obecné češtiny pronikla thajšitna v několika slovech. Uveďme si pár příkladů:

 • Jino-thai - šifrované poselství s nejasným významem.
 • Hranos-thai - takové to zvířátko, co měla ta paní na tom drahém obraze a králové si z toho delali pláště - tzv. Hermelíny a vy si to teď za pár kaček můžete koupit v Kauflandu v krabičče jen tak k rohlíku na sváču.
 • Thai-emník - důležitá osoba na úřadě.

Složení obyvatelstva[edit | edit source]

O složení obyvatelstva se vedou dlouhodobé spory a politologové jsou s genetiky dlouhodobě vepři. Zatímco ve světě je obvyklé, že cirka půlku obyvatel tvoří muži a druhou půlku ženy, v Thajsku tyto počty vůbec nevycházejí. Například když ornitologové počítali v hlavním městě ptáky, vyšlo jim tak vysoké číslo, že se je rozhodli přepočítat znovu. Podle všeho mají někteří muži dva, nebo to nevychází.

Jestli ovšem vaše osrdí proklál osten závisti [2], buďte klidní. Kde se nešetřilo na kvantitě, kvalita dostala na frak [3], takže i náš vrabec vypadá vedle thajského brabčáka jako orel brodský. Zlí jazykové [zdroj?]­ sice tvrdí, že malí ptáci lítají rychlejc, ale to je jen výmluva.

Státní zřízení[edit | edit source]

Protože místní nejsou žádná ořezávátka ani jiné kancelářské vybavení, vykašlali se na celou tu slavnou demokracii a zvolili si absolutistického vládce. Označení "Země člověků" s tím sice poněkud nekoresponduje, ale král říkal, že je to v pořádku a loutkový parlament na to dal štempl. Což opět jen dokazuje, že s králem nelze nesouhlasit a rozhodnutí to bylo správné. Protože ale veřejné mínění je veřejné mínění a Thajsko potřebuje kontakt s ostatními státy, formálně se jedná o konstituční monarchii.

Ekonomika[edit | edit source]

Největším exportním artiklem Thajska jsou dvojčata, pohlavní styk a pohlavní nemoci. Nikoli nutně v tomto pořadí. Někdy si stihnete z Thajska přivézt jen tu pohlavní nemoc. Thajsko také exportuje sex, což je dobře, protože když vás přestane bavit dobrodružné poznávání památek, jako jsou starobylé chrámy kdesi v džungli, můžete se podívat po něčem mladším. Mladí rádi jezdí na skůtrech a bicyklech a rádi vás svezou na štangli.

V království bují ekonomické poradenství, zejména ve velkých městech. Kdejaký pouliční finanční poradce vám umožní výhodnou směnu valut za prodloužení pobytu na světě. Jedná se o oboustranně [4] výhodný obchod - konzultanti zpravidla živí početné rodiny, kterým tímto přispějete na vzdělání a vy byste se taky rádi podívali domů letadlem normálně na sedačce a ne v zinkovém boxu, protože byste se nemohli dívat z okénka a neviděli byste překrásné Himaláje a brněnskou přehradu z výšky, což by byla škoda.

Turismus[edit | edit source]

Thajsko je turistický ráj a v poslední době [5] láká zejména gastroturisty, kteří si roztodivná pestrá jídla fotí na instagram a posléze postují selfíčka z místních lazaretů, nemocnic a vězení, to podle toho, kolik si přivezli s sebou peněz. Vzhledem k tomu, že ani sami Thajci nevědí, jaké je rozložení pohlaví mezi obyvatelstvem, záchody jsou unisex a je úplně jedno, jestli jdete na malou nebo malého, případně si něco vdechnout nosem. Toalety jsou úplně běžným místem nenucené společenské konverzace tak jako restaurace, jen jsou zpravidla odděleny závěsem a odér je trošku slabší.

Thajci používají hodně koření, z toho některé velmi exotické, například cibuli. Již od dětství mají propálený kotel a vůči ostrému koření jsou apatyčtí [6], takže nedoporučujeme konzumovat jídlo rovnou z ulice, ale vemte si to normálně do ruky. Thajské jídlo je někdy označováno jako jídlo mnoha barev a několika pláčů. Pláčete zpravidla při konzumaci, při vyhledávání čehokoli, co by přebilo inferno v ústech (doporučujeme mléko) a poté při shánění ledové drtě mezi půlky někdy nad ránem. Z pouličního jídla doporučujeme kryšpízy, což je vyhledávaná lahůdka. Trpíte-li po jízdě na štangli problémem s egem, doporučujeme netopíří krev, která vám ego opět postaví na nohy.

Zábava[edit | edit source]

Tak jako ve většině asijských zemí [7], i místní se rádi baví. Pořádají festivaly s tklivou kakofonií zvuků a zářivé jako mejkap pubertální dívky. V televizi je k vidění spoustu kvalitní zábavy (obdoba našeho Televarieté) a lidových tanců. Nad všemi kulturními zážitky ovšem jako maják ční lokální obdoba našeho lidového tance pogo, které se říká Muay Thai a již pouhé zapojení se do něj může našinci vyrazit dech.

Jak se dorozumět[edit | edit source]

 • โฮเวอร์คราฟท์ของผมเต็มไปด้วยปลาไหล - Mé vznášedlo je plné úhořů
 • จีนไปลงนรกเถอะ - Vítejte u nás


Země Koruny české BohemiaBójskoBudvajzskoBrněnská republikaČeskoČeská říšeČeskoslovenskoČeskoslovenská říšeČeskotskoHoráckoChacharstánChánovIslámský stát v TeplicíchJesenická republikaJirenský sultanátJižní ČechyKatolická AOKarlovarské VelkovévodstvíKlesterlieKrhútistánKřivočeskoLužiceLužistánMaleschauMexxikoMongolská kolonieMoravstánNRVKOsoblažskoPráglSámova říšeSlezmorčeSlizkoSudetenlandTěšínskoTuzemskoValašskoVelká MoravaVietnamVysočinaZarakovnickoŽernovská říše

EvropaAlbánieAnglieBaskickoBavorskoBělehradský pašalíkBelgieBěloruskoBulharskoČerná HoraČeskosaské ŠvýcarskoČtvrtá říšeDámskoDánskoEstonskoFinskoFrancieChorvatskoIrskoItálieIslandIslandský státKatalánskoKosovoSA KosovoKurvystánLiberlandLichtenštejnskoListenbourgLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMalá BritánieMoldavskoNěmeckoNDRNizozemskoNorskoNultá říšePolskoPortugalskoRakouskoRumunskoŘeckoSealandSeverní KyprSicílieSkotskoSlovenskoSlovinskoSrbskoSRDVatikánSvobodné město HamburkŠpanělskoŠvédskoŠvýcarskoUkrajinaWalesOsmanská říše

Kdó de pořád doléva, octné se vprávo

AsieCajzlistánČečenskoČínaIndieÍránIslámský státIsraelJaponskoJižní KoreaKatarKazachstánKLDRKurvajtLibanonMíránMongolskoOnánOlympijští sportovci z RuskaPakostánRuskoRusko podle západuSovětský svazStanSýrieTaiwanThajskoTibetTureckoTurkmenistánTydlistán

AfrikaBurkina FasoEgyptGambieJihoafrická republikaKarlovarská Jihozápadní AfrikaLibyeLSRNigérieMoravská Jihovýchodní AfrikaSomálskoSúdánTogo

AmerikaArgentinaBrazílieGrónskoJamajkaKanadaKolumbieRepública Socialismo o Muerte de CúbaMexikoSpojené státy americkéUruguayVenezuela

AzuraBilírieKatowská federaceSolovijstersko

OstatníAbsurdistánAntarktická říšeAtlantidaAustrálieBanánová republikaÇek CumhuriyetiČudlíkistánDámskoGighaHavajHněďKrakoziaKrálovství kněze JanaLiberlandNový ZélandPapu PapuPirátský státSadistánSeychellyTokelauUsámova říšeZeleň

 1. Ok, ok, hlavně teda Američani.
 2. To je básnický obrat, abychom vypadali jako inteleguáni a znamená to, že závidíte jako prase domácí
 3. Bylo to těžké, ale zvládli jsme nenapsat "na prdel".
 4. Tedy vzájemně.
 5. Loni, předloni, předpředloni, předpředpředloni, předpředpředpředloni a víceméně od Druhé světové války
 6. Svádí to k termínu "serounato", ale tento článek není o Japonsku
 7. Indie, Vietnam, Čína a Bruntálsko