Škoda Favorit

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Favorit s odlehčenou střechou

Vozidlo Škoda Favorit je posledním automobilem který byl produkován ve městě Mladá Boleslav pod značkou AZNP KG (Automobilová záhadná náhodná produkce Klementa Gottwalda) a byl koncipován především k častým návštěvám servisu.

Koncepce[edit | edit source]

V tomto voze soudruzi poprvé předvedli novou koncepci vše vpředu (zřejmě inspirace soudružkou Kabrhelovou?). Vůz to vyšvihlo těsně pod laťku nasazenou tehdejší konkurencí. Z vozu bylo tehdy okamžitě podpultové zboží, ačkoliv se pod žádný pult nevešel. Jako první se vozy dostali do ruku vlády, VB (volové brzděte), PO (prcháme, oheň!), OÚNZ (Odevzdej Úplatek Nebo Zemřeš) a Gustava Husáka. Ten po svezení ale prohlásil památnou větu Favorit - nabourat a zahodit. (Zlí jazykové tvrdí že věta „A přece se točí!“ pochází od jeho řidiče sedícího mezi troskami).

Vývoj[edit | edit source]

Pičap

Pokud se na vozidlo podíváme pozorněji, neuniknou nám různé značky VW. Tyto pocházejí z doby kdy si naši západoněmečtí sousedé mysleli, že veškeré díly budou moci využít pro svůj Golf. Toto přání zůstalo nevyslyšeno, neboť soudruzi zámečníci z AZNP KG měli svou hrdost. Rodící se sláva Schade Werke se díky Favoritu šířila po celém imperialistickém světě a různí zápaďáci se chtěli také zviditelnit. Snad nejznámější je snaha designera Bertoneho, který do Voleslavi zavítal se spoustou návrhů. Domů jel ale jako mrtvola, neboť mu bylo oznámeno, že možná některé jeho výstřelky budou použity, ale jen pokud to bude ve prospěch třídy (dělnické). Dotyčný se do Itálie vracel jako spráskaný pes a pod návrhy se nakonec ani nepodepsal. Protože to ale byl každým coulem neřád z nepracující inteligence, tak škodovákům zatajil verzi se stupňovitou zádí. Vozidlo má tak jen nějaké nepraktické víko kvůli které přišlo k dalším přezdívkám jako piksla, plechovka nebo popelnice. Co se motoru týče, je opravdu výkoný. Při 1000 ot. auto ještě nejede. Při 2000 ot. auto ještě nejede. Při 3000 ot. auto ještě nejede. Při 4000 ot. auto už nejede.

Interiér[edit | edit source]

Interier je po vzoru Polskiho Fiata velice malý. Pokud přední sedadlo posuneme maximálně dopředu je vzadu místa asi tak na jednoho prasopsa. Pokud posuneme sedadlo maximálně dozadu, vejde se na něj krabička od sirek a Stará bela. Vysoce ceněna je u interieru samorozebírací vlastnost u čehokoliv, co se sestává z více jak dvou součástí, a extremní změkčení plastu vnitřních klik.

Modelové řady[edit | edit source]

Tato Schade začala tradici modelových řad. např. Blackline pro vývoz do Afriky, Silverline s polepy stříbrných šípů které za jízdy budí dojem že jedete rychleji a Škoda Henlein pro boj v armádách NATO. [1]

Objevily se i různé verze, verze se speciální lehkou nepromokavou střechou z kůže prasopsa, verze pičap pro drobné obchodníky která pobrala 2 přepravky Gambrihnusu a jeden ubrus. V automobilovém sportu vozidlo také zářilo když vyhrálo několik mezinárodně významných soutěží (Rally Úslava Blovice, Memorial parovozu Josefa Božka, Rallye 1000 louží apod.)

Vozidlo se stalo trhákem který trhal ceny, rekordy v prodeji a nepozorným eLeSákům ruce a nohy na přechodech. Jediný co Fávo nevydrží je střet s Tatrou 138. V roce 1993 se jeho cena změnila ze 183000 Kč na 52999 DM. V polovině 90. let byl tento postrach nahrazen kvalitnější Felicií.

Prvním modelem se stala takzvaná Škoda Guillotina, nazvána tímto způsobem především kvůli skvostné bezpečnostní funkci kapoty, a to přesně zajetím kapoty do kabiny v případě nehody. Tento systém se vyznačoval především oddělením nějaké socialistické palice od zbytku těla, pravděpodobně vymyšleno za účelem zmenšování řad komunistů, krásně to věhlasný Bertone vymyslel.


RumunskoX1.jpg Auta
MoskvičŠkoda 1000MBŠkoda Fabia ScoutŠkoda FavoritŠkoda FeliciaŠkoda JátyŠkoda PopularŠkoda SuperCTrabant AussichtVW Golf IVW Golf IIŽigulík