VW Golf II

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Fau Vé Golf dvje je výdobytkem buržoazního průmyslu Západního Německa.

VW Golf II ve verzi kauntry. Povšimněte si světlé výšky umožňující hladký průjezd pastvinou, hnojem, bažinou nebo dálnicí na Brno.

Němci už se nemohli dále nečině dívat na úspěchy sovětských automobilek VAZ, GAZ, ZAZ, TAZ, UAZ a MAZ a rozhodli se v polovině 80. let tento úspěch napodobit vlastním výrobkem. Aby to nebyla úplná katastrofa, tak sovětská díla v mnohém okopírovali. Vozidlo se prodávalo v několika verzích:

  • tradiční - pro milovníky písmenek byly verze GTi a GTD
  • soušl edišn - pro chudé (verze bez střechy)
  • kauntry - pro chovatele prasopsů, vybaveno pohonem 4x4 na jízdy mezi pastvinami
  • rejly - pro Tunery

Vozidlo se stalo nečekaným trhákem, který vzápětí napodobily i domácí AZNP KG (Automobilová záhadná náhodná produkce Klementa Gottwalda). Jejich parodie se dodnes prohání po českých silnicích pod jménem Škoda Favorit.

Konstrukce[edit]

Vozidlo má osvědčenou koncepci 4 kol, přičemž kola jsou umístěna zhruba v rozích karoserie. K pohonu slouží stejně jako v ruských vozech motor. Já osobně vlastním motorizaci 1.6D a byl jsem překvapen, neboť nejlepších jízdních výkonů dosahuje na produkty z palírny U Zeleného stromu, ale přechroupal by snad i svíčkovou s knedlíkem. Dlouho jsem bádal, jak se západní strojírenství dostalo tak daleko, až jsem pod hlavou válců objevil malý štítek made in USSR a bylo jasno. Motor pochází z nezničitelného stroje Moskvič.

Exteriér[edit]

Model s designovou úpravou pro slabozraké.

Původně měla v Západním Německu probíhat licenční výroba Moskviče, ale bohužel k dohodě nedošlo. Sovětští inženýři prostě nemohou překousnout, že se ve čtyřicátých letech pokoušel Adolf Hitler ukrást tajnou recepturu ruské vodky a tak své postupy neprozrazují. Vozidlu tak chybí typická hrdě lidově vystrčená záď. Místo té Němci implantovali do vozu výklopné víko tak, aby při každém otevření ocejchovalo čelo hrdého majitele. Vepředu jsou také hned patrné sovětské osvědčené kulaté světlomety z vozu Žigulík 2106 (2x106 litrů na 100 km). Pro extra slepé majitele navíc výrobce přidával další pár světel. Na přelomu 80 a 90 let byly využity hranaté světlomety z vozu VAZ 2107 (pouze o 2 litry víc).

Interiér[edit]

U nejluxusnějšího stupně výbavy byl samozřejmě celý interiér vyveden v kůži prasopsa. V levnějších variantách se používal materiál z husokrůty. Majitelé těchto vozů si ale často stěžovali, že se jim zapíchlo péro do zadku (Václav Klaus však z neznámého důvodu tuto specifikacích velmi rád užíval ke svým rozmanitým cestám). Vpředu se nacházejí dvě propadové sedačky (jakmile si sednete, propadnete se i s důmyslnou konstrukcí na podlahu. Volant je ale neomylně okopírován z časopisu Urob si sám (10/68, čl.kolo na oji). Pod volantem a na přístrojové desce je značné množství tlačítek. Dvě z nich mají dokonce přidělenou funkci. Mezi řidičem a spolujezdcem je díra pro palubní počítač. Do tohoto otvoru přesně pasuje kalkulačka Casio model 92´.

Rady na cestu[edit]

Pokud někam vyrazíte tímto samochodem doporučuji nenechat doma povinnou výbavu. Ta je pro majitele těchto aut následující: Křížový šroubovák vel. 4 (na rozmontování a smontování celého vozu), náhradní klínový řemen (postačí punčochy vaší přítelkyně, k nasazení použijeme křížový šroubovák), náhradní křížový šroubovák (kdybyste omylem ten první ztratili), 2x0.5 l slivovice (0.5 l kdyby došel benzín a 0.5 l na kuráž pro šoféra). Zvláště doporučuji mít sebou náhradní vůz, nebo aspoň jízdní řád nejbližší drožky ČSAD.


RumunskoX1.jpg Auta
MoskvičŠkoda 1000MBŠkoda Fabia ScoutŠkoda FavoritŠkoda FeliciaŠkoda JátyŠkoda PopularŠkoda SuperCTrabant AussichtVW Golf IVW Golf IIŽigulík