Škoda Játy

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Škoda Játy (vlevo nahoře)

Škoda Játy je nový model auta značky Škoda. Díky svým čtyřem kolům umí jezdit i mimo cestu. To se hodí, když řidič po jednom náhodou vyjede ze silnice, když jede do lesa na dřevo, nebo když honí čtyřkolky. Především pro tyto případy byla vyvinuta nová Škoda Játy.

Původ názvu[edit]

Manažerstvo Škody nepojmenovalo nový automobil po ničem jiném, než po Cimrmanově arktickém objevu, sněžném člověku játym. [2] Uvědomělé manažerstvo se tak snaží rozšířit vědomí o Cimrmanově objevu i mimo cimrmanology. Bohužel, Angličané, Američané, Kanaďané, Malťané, Australané, Indové, Pákistánci, Hongkonžané, Irové, Jamajčané i další národy se stále nenaučili název nového automobilu správně vyslovovat. Místo JÁTY říkají a píší YETI, což je samozřejmě špatně. Někteří Češi to po nich dokonce opakují. Měli by být potrestáni za hanobení státního jazyka česka.

Možnosti přepravy[edit]

Veškeré příslušenství příslušící k vozidlu vyřeší řadu specifických požadavků na přepravní kapacitu vozu. Nabízí doplňky, které umožní bezpečně převážet nejen zavazadla, ale i sportovní výbavu, lup, dřevo, mrtvoly (ocení zejména mafiáni a sérioví vrazi), dále unesené osoby a upytlačená zvířata. A nezáleží na tom, jestli zrovna jedete na jarní, letní, podzimní, zimní nebo vánoční dovolenou. I při plném obsazení vozu můžete posádce dopřát maximální jízdní pohodlí a ještě zbude dost místa pro stopaře.

K bezpečné přepravě nebezpečných osob či zvířat slouží např. sada sítí do zavazadlového prostoru ve stříbrném provedení, pokud selže, součástí výbavy jsou též tišící prostředky ráže 40 mm. K ochraně před znečištěním a poškozením zavazadlového prostoru pak poslouží smetáček a lopatka. Přepravní kapacitu významně navýší uzamykatelný a odemykatelný box na zavazadla a samozřejmě také zahrádka, díky které si můžete dopřát svou nezbytnou marijánku i během jízdy.

Sportovní vybavení snadno přepravíte díky široké nabídce různých nosičů, přinášečů, odnášečů, podržtašků a držáků. Pomocí příčného nosiče lze na střechu připevnit např. uzamykatelný box na lyže a snowboardy s kapacitou až pět (všimněte si, že je to prvočíslo) párů lyží, deset lyží pro jednonohé nebo čyři snowboardy. Na tažné zařízení lze pak namontovat nosič od jízdního kola, čímž se dále zvýší přepravní kapacita.

Bezpečnost[edit]

Játy zezadu. Vejde se do něj 26 dětí. [1]

Ochrana posádky a ohleduplnost k ostatním účastníkům silničního provozu jsou jednou z klíčových oblastí vývoje nového automobilu. Škoda Játy byla vyvíjena s cílem dosažení nejvyšších hodnocení v náročných bezpečnostních testech, čehož nakonec dosáhla zfalšováním testů a podplacením poroty. Játy stanovuje nové standardy nejen vysokou úrovní bezpečnosti, ale také rozsáhlým nasazením moderní techniky.

Mezi technicky nejvýznamnější prvky aktivní bezpečnosti modelu Játy patří bi-xenonové světlomety s natáčením, které dokáží natočit film či krátké video. Důležitým prvkem jsou také přední mlhová světla umístěná spolu se světly pro denní svícení v samostatných kruhových světlometech. Kruhové světlomety nové generace dokáží zametat světlo do kruhu.

Předejít kolizi Vám pomohou vyspělé elektronické systémy stability jízdy: EŠP, EDS, AFM, HBA, DSR, ABS, MSR, EBV, ESBS, SRE, LOC, HUK, KRK, OPL, GGD, AWE, NSC, CRR, SLU, SLV, SLW, SLX, SLZ, ČČŽ, ÍÁ, SSSR, ČSSD, OKM, PRD, FRK, ŠČ a ASR. Riziko nárazu zezadu (zejména při dojíždění kolon na dálnici nebo při honičce s policií) snižuje funkce automatického blinkání brzdových světel při prudkém brždění, po zastavení vozu se sama zapnou varovná světla.

Pokud nehodě již nebude možné zabránit, přicházejí ke slovu prvky pasivní bezpečnosti. Speciální uložení motoru a pedálové soustavy a až devět airbagů včetně koulenního airbagu řidiče, zadních bočních airbagů a velký výběr vašich oblíbených palubních zbraní, který se osvědčil u Škody Henlein, spolehlivě ochrání prostor pro posádku.

Airbagy se aktivují prudkým nárazem. V tomto případě se vypne palivové čerpadlo, přívod paliva a určité elektronické obvody, což zamezuje vzniku požáru. Odjištěno je centrální zamykání, rozsvíceno vnitřní osvětlení a ostatní účastníky provozu na nebezpečí upozorňují výstražná světla, volání a hudba. Spustí se totiž smuteční pochod a automobil sám od sebe zavolá kněze a pohřební službu. Dalším způsobem aktivace vzduchových polštářů je stisknutí tlačítka s nápisem Dobrou noc nebo vyslovení modlitby Pokojnou noc a šťastnou smrt nechť nám dopřeje všemohoucí Pán.

Základní cena: 360.000,- Kč Základní cena sice zní velice pěkně, ale je to bohužel jen takový reklamní trik. Pokud ale toužíte po větším pohodlí, silnějším motoru a lepší bezpečnosti, cena se často vyšplhá do závratných výšek. Příplatková výbava: Čelní sklo (15.000,-), Volant (3.000,-), Zrcátka (2.000,-), Motor (85.000,-), Sedadla (45.000,-), Systémy stability jízdy (75.000,-), Světla (12.000,-) ... Bez této příplatkové výbavy se bohužel většina řidičů neobejde a proto si ji připlatí ... Do nejluxusnějších verzí si můžete do vozu za příplatek dokonce objednat Tachometr (18.000,-), Sadu "Mapy Evropy" (8.500,-) nebo Magnetofon s jedním reproduktorem (15.000,-). Nedražší jsou ovšem brzdy (165.000,-), které nejsou v základní ceně, a proto, pokud chcete ušetřit, nemusíte je kupovat. Doporučujeme ovšem použít klacíky na zajištění auta. Brzděte o stromy, nic se vám nestane.
RumunskoX1.jpg Auta
MoskvičŠkoda 1000MBŠkoda Fabia ScoutŠkoda FavoritŠkoda FeliciaŠkoda JátyŠkoda PopularŠkoda SuperCTrabant AussichtVW Golf IVW Golf IIŽigulík
Google uncyc.jpg Škoda Játy na googleTohle je nejlepší článek na téma „Škoda Játy“ na celým internetu.