Škoda Felicia
„A to vážně jezdí i na Becherovku?“
„Nechápu, jak génius mých rozměrů mohl kdysi vůbec jezdit v Corvettě.“
„Konečně auto které se mi skutečně vytratí (zrezne) před očima, už nikdy nechci Aston Martin.“
„Pro můj Skyline jedině MPI z Felišky“
Škoda Felicia, zkráceně Filcka, je jedním z nejúspěšnějších automobilů pocházejících z Mladé Bolehlavi.
Koncepce[editovat | editovat zdroj]
V polovině devadesátých let dostali soudruzi naší tuzemské automobilky nelehký úkol: vyrobit kvalitní a levné auto dostupné širokým lidovým vrstvám, a tím i pozvednout upadající firmu ze dna. Po několika letech vývoje, spočívajícího v zakulacení auta Škoda Favorit, spatřil světlo světa zbrusu nový automobil: Škoda Felicia. Jednalo se o naprostý unikát - zatímco cena základního modelu začínala na 150 000 Kčs, výbava obsahovala do té doby nepředstavitelné novinky: 16" hliníková kola, automatickou klimatizaci, ABS, ASR, EBV, ESP (do novějších modelů v zemědělských oblastech později i BSE), přípravu na pohon na bioplyn se sáním pod sedadly, držák lahváčů na místě řidiče, posilovač řízení a kožená sedadla. Mezi novinky měl původně patřit i ekologický motor vyrobený ze slitiny bursíku a nereznoucí odolná karoserie s povrchovou úpravou z tvrdíku; k tomuto však nedošlo kvůli sporným vlastnostem takových materiálů v praxi. Navíc bylo od antikorozních úprav upuštěno z ekonomických důvodů a tyto byla následně aplikovány pouze na pátých dveřích, které pro tuzemskou automobilku byly po večerech vyráběny polskými řemeslníky z vysoce kvalitní nerezové oceli.
Úspěch[editovat | editovat zdroj]
Toto vozítko v podstatě přes noc zlidovělo a od počátku se stalo nedostatkovým zbožím pro své naprosto neodolatelné vlastnosti. Následovaly menší úpravy, například přidání speciálně upraveného palubního počítače Ural 2, dodávaného i s přívěsnou maringotkou a 50 kg děrných štítků, čímž si automobil zajistil ještě větší oblibu napříč všemi vrstvami. Mimo jiné se objevilo i několik modelových řad, víceméně vybočujících ze zajetého standardu. Po několika letech ale musela být výroba Felicie zastavena, neboť díky její produkci se nejen u nás, ale i v celé okolní Evropě a přilehlých oblastech Asie, Austrálie a USÁcka defakto neprodávala auta jiných značek. Tlak imperialistických automobilek byl tedy tak silný, že výroba byla rychle ukončena; s ní však i ekonomický vzestup místní ekonomiky, vzpamatovávající se z krvavého listopadového puče roku 1989.
Škoda Soc-line[editovat | editovat zdroj]
Aby bylo vozidlo dostupné opravdu všem, byla navržena modelová řada Škoda Soc-line v ceně pohybující se okolo 50 000 Kčs. Oproti původnímu modelu byl implantován motor ze Škodárny 120, klimatizace byla nahrazena ledničkou položenou napříč na zadních sedadlech, čímž se automobil stal pouze dvoumístným, dále pak místo posilovače řízení byl použit léty ověřený posilovač rukou; sedadla byla potažena koženkou připomínající původně užitou kůži z prasopsa.
Motory[editovat | editovat zdroj]
- 2.0 20V – 150 kW - motor montovaný v základní verzi
- 2.5T - 200 kW - o něco silnější verze pro střední vrstvu obyvatelstva
- 2.8T - 245 kW
- 5.2 385 kW - vrcholná verze se nakonec do sériové výroby nedostala, protože motor vyplňoval přední polovinu vozidla a tedy už by nebylo místo pro řidiče a spolujezdce
- 1.9 TDI 150 kW - základní motor pro úsporně laděné majitelé
- 1.2 - cca 10kW - motor užitý v řadě Soc-line; zbylý výkon je spotřebován posilovačem řízení, klimatizací a palubním počítačem, - tento motor byl u novějších vozů Škoda přejmenován na 1.2 HTP (u pozdějších verzí také známý pod přezdívkami: Hovno, To Pojede! / Hitlerův Tajný Projekt / Hromada Technických Problémů / Hard Turbo Power)
Speciální modely[editovat | editovat zdroj]
Pro svoz padlých kosodřevin, si státní podnik "Roští a plevel z Práglu" objednal speciální úpravu MladoBolehlavského pokladu. Tato verze se nazývá Škoda Felicia DA-5 a spočívá v demontáží plata zadního zavazadlového prostoru a ve sklepení zadních sedaček, kmeny se váží prádelní šňůrou ke sklopenému opěradlu sedadla spolujezdce. Model je velmi oblíben prostými vesničany kteří si takto nelegálně často upravují svoje sériové Felicie. S tímto modelem jsme se mohli setkat v novém pražském filmu "Pomalu a úsporně 3" kdy hlavní hrdina Milouš Z. předělává pohonnou jednotka na spalování Becherovky a do sání vstřikuje čistý metanol a vítězí nad neúsporným Nisanem Skyline Poula Wolkera ve vesnickém slalomu z hospody do nejbližší škarpy.
Krátce po uvedení do provozu se vyskytl problém, vozidla začala rezavět i na originálních papírových plánech. Tento problém se inženýři z Mladé Bolehlavi. rozhodli řešit kontinuálním ostřikováním podvozků antikorozním nástřikem. Tato verze se, ale neujala, z důvodu potřebného místa na nádobu s asfaltem (šikovně umístěnou na místě spolujezdce) a nožní pumpu umístěnou místo brzdového pedálu.
Speciální výbava[editovat | editovat zdroj]
- ABS - "Asi Bude Smyk" je systém instalovaný do všech verzí s motorem 2.8T a výše. Tato technologie zabraňovala řidiči upadnutí do mikrospánku přibržděním náhodného kola při detekci přímočaré jízdy vozidla.
- RUM - "Rychlá Univerzální Medicína". Instalován do všech modelů Soc-line, ve valné většině případů hned pod sedačkou řidiče.
- Ér beg - speciálně sestavený systém pro potrestání řidiče při havárii. Všechny moduly jsou nastavené na explozi po 4 sekundách od nárazu nebo při náhodném zásahu do elektroinstalace vozidla.
- Přídavná nádrž o objemu 5 litrů. Společně se základní 2 litrovou nádrží umožní vozidlu průlomový 10kilometrový dojezd.
- Sedačky - pro velice náročné majitele, byla zavedena edice s pětimístnými (v případě škody DA-5 dvoumístnými) polstrovanými sedačkami namísto původních standardních dřevěných lavic.
Felicia Green E Line[editovat | editovat zdroj]
Model felišky který chtěla Kateřina Žáková protože měl jezdit na biomasu. Mezitím to byla jen Felicie se zeleným pruhem a nápisem "0% emissions" protože motor uvolňoval do ovzduší pouze malé množství bursíku, ale Kateřině to neříkejte.
Felicii též vyrábělo BMW v licenci koupené z Mladé Bolehlavi. Bavorské modely se vyznačovaly kvalitnějším zpracováním korozních vlastností a kryty kol ze slitin debilitu.
Auta | |
Moskvič • Škoda 1000MB • Škoda Fabia Scout • Škoda Favorit • Škoda Felicia • Škoda Játy • Škoda Popular • Škoda SuperC • Trabant Aussicht • VW Golf I • VW Golf II • Žigulík |