Děrná páska

Z Necyklopedie
(přesměrováno z Děrný štítek)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ještě v roce 2000 byly děrné pásky použity v zaostalých Spojených státech při volbě hlavy státu, kdy mezi sebou soupeřili George Bush a John Kerry.
Děrná páska s kruhovými dírkami.

„To se vezmou kartičky, někam se to strčí a stroj do toho udělá dírky“

- Bill Gates

Děrná páska je zařízení určené k uchovávání údajů pro využití počítači. Jde o tvrdší papír, do kterého je možné vyrážet obdélníčky nebo kroužky (hotové umělecké dílko). Je možné ji použít jako kód programu i jako prostor pro úschovu údajů.

„To jsem jednou viděl stoh děrných pásek, ale to jsem tehdy nevěděl. Říkal jsem si, to je zase to jejich abstraktní umění, ale nechtěl jsem je urazit. Přišel tam zrovna jeden kritik, tak jsem mu řekl, že to dílo je unikátně sublimní, což jsem kdesi zaslechl, ale díval se na mě jako na slabomyslného blbečka. Říkal jsem si, že jsem ho přemistroval, a že teď neví co na to říct. Místo toho mě upozornil na to, že jde o děrnou pásku, a že ji potřebuje.“
- Josef Švejk o svých představách o abstraktním umění

Nevýhody[editovat | editovat zdroj]

Papír znehodnocený vtipálkem, který již nelze použít pro děrování.

Děrná páska, podobně jako děrný štítek, s sebou přináší mnoho nevýhod. Zabere poměrně mnoho místa. Není vícekrát použitelná. (A když se na ní zapíšou špatné údaje, už se nedá použít ani jako papír nanečisto.) Nesmí s ní zacházet slabomyslní lidé, protože se jim přetrhne. A konečně, nelze použít v každém počítači.

Především jde o její snadné poškození, při neopatrném zacházení se trhá na dva až tři kusy. (Což je větší nevýhoda, než kdyby se roztrhali na cucky. Když se počet kusů děrných pásek příliš nezvýší, musí se slepovat sousední kusy k sobě, což zabere mnoho času a jde o velmi náročnou činnost. Páska se podlepí jakousi lepenkou, do které se musejí ručně vyrážet dírky, které vyplní.)

„Přišel jsem do obřího sálu, který z velké části zabíral samočinný počítač. Bylo u něj mnoho lidí, ovládat takový stroj, to bylo něco nepředstavitelně těžkého. Jeden měl na starosti právě děrné pásky. Vyrazil jsem směrem k němu, ale patrně jsem ho vylekal. Škubl sebou a způsobil, že se páska přetrhla a všechno se muselo provést znovu. Raději jsem kvapně odešel, ačkoli mi pak mí přátelé řekli, že to vypadalo jako když mi chytl šos.“
- Karel Poborský o děrné pásce a počítačích všeobecně
Elektronika 666 používá pro záznam led s korýtky vytvořenými vařící vodou.

Děrnou pásku nelze použít ve všech počítačích. Například Elektronika 666 používá led, který jej vařící vodou zpracovává zcela odlišným způsobem než děrovače děrnou pásku. (U Elektroniky 666 by to až tolik nevadilo, není z nejlepších přístrojů, ale občas to leze až ke kořínkům nervových buněk.)

Naopak slavný sovětský počítač Ural 2 děrnou pásku s velkým úspěchem používá. Můžete ji vidět dokonce v pohybu.

Související články[editovat | editovat zdroj]


Počítače
Ělěktronika 666

Počítače: AcerAppleBarbie PCCMEUDellDetektor lžiElektronika 666HPIntelKlapkobřinkostrojLenovoNový JeruzalémRačunik-RTuringův strojUral 2
Hardware: Caps LockCD-RWDěrná páskaF13iPrdKompresorPaměť ROOMScroll lockŠkoda 1000MBŠkvorPaměť WOM
Software: BSODEmacsKVGRESETЛинуксMicrosoft WordMooreův zákonPoznámkový blokPřekladSvatý TučňákVálka s švábyWindowsVista
Programování: BrainfuckC SharpC++DebuggerJavaLispnOTHINGOpenOSTRAJavaPočítačová lingvistikaProgramátor obecnýVánočková architektura
Aplikace: AhE-mailEndInternetKomprese datRodné čísloTrabant AussichtDOSBoxDvě minuty nenávisti