Microsoft Word
MS Word (čti: emesvort), často nazývaný pouze Vort či jako ty Wordy, je jedním z důkazů výskytu absurdity ve vesmíru. Výrobce, firma Mrkvosoft jejím zakladatelem je Big Bill Brána v reklamách tvrdí, že jde o tzv, textový editor, čili program určený pro tvorbu textů.
Vznik Wordu[edit | edit source]
Především je nutno předeslat, že Vědecký tým Necyklopedie věnoval výzkumu tohoto programu mnoho hodin a dnů. Někteří členové týmu, jsouce již v požehnaném kmetském věku, pamatují samotné počátky tohoto programu. Vznik Wordu se datuje do dob, kdy Bill Gates (česky Vilda Brána) na prahu dospělosti zjistil, že mu ženy a dívky z jeho okolí prostě do náruče ani do postele neskočí. Důvodem je pravděpodobně Billova neschopnost vést normální konverzaci s osobou opačného pohlaví. Ne, že by mladý Bill byl býval schopen vést normální konverzaci s osobou stejného pohlaví. Ani to nehrozilo. Jeho svět byly tlačítka na klávesnici počítače, drátky, obvody a diody. O ničem jiném se bavit nedokázal. Proto začal balit holky tím, že jim psal dopisy. Při psaní si mohl vše rozmyslet a s použitím příruček jako Jak sbalit holku případně Lascívní konverzace pro pokročilé začal sestavovat texty, kterými chtěl nalákat nějakou osobu ženského pohlaví do svého doupěte, aby tam s ní provozoval věci, které znal z videokazet.
Avšak tehdejší počítače poskytovaly jen velmi omezené možnosti tvorby textu. Proto mladý, samohanou zcela vyčerpaný Bill usedl k sepsání svého prvního programu pro tvorbu textů. Začátky byly slibné, již velmi rané verze se daly použít k sepsání dopisu, jenže Bill byl tak zaujat problematikou programování, že nevěděl, kdy přestat a místo ukončení programovacích prací a přechodu k praktickému používání vytvořeného díla, vkládal do programu další a další řádky instrukcí. Výsledek byl nepoužitelný pro skutečnou tvorbu literární, zato výtečný pro testování odolnosti počítače. Práce s ranými verzemi Wordu prověřila kvalitu procesoru, paměti i celé logiky systému takovým způsobem, že po napsání dvou stran stroje havarovaly, odmítajíce pracovat dál, restartovat jinak než vytržením kabelu ze zásuvky, a ni tento drastický úkon někdy nevrátil zmučenou výpočetní techniku do původního stavu.
Když Bill založil v 70. letech svoji firmu Mrkvosoft, nahrnuli se do ní podobní hoši jako byl Bill sám. Neukojení, frustrovaní šprti, kteří nemohli najít ani partnerku, ani pořádnou práci, protože si stále jen hráli se zdrojovými kódy. Ti se zmocnili Billova nápadu a dovedli ho ad absurdum.
Funkce a smysl MS Wordu[edit | edit source]
Bill a jeho tým geeků, nerdů, šprtů a neurotických adolescentů si díky chybě (kterou udělala firma IBM tím, že od Billovy firmy zakoupila jeho operační systém, za který hoši shrábli nemalé peníze) vytvořili ideální prostředí pro provozování svých substitučních aktivit, kterými si nahrazovali nedostatek normální mezilidské komunikace, erotiky a sexu ve svých životech. Začali zdrojový kód Wordu rozšiřovat od tisíce řádků s instrukcemi, které plnily funkce, jež nikdo nechtěl a nepotřeboval.
Program začal narůstat na objemu a potřeboval stále více paměti. Zatímco první instalace se vešly na dvě diskety o kapacitě 1,2 MB, instalacím v pozdějších letech sotva stačil CD ROM o kapacitě 700 MB. Do obludnosti rozrostlá firma Mrkvosoft náhle přecpaná frikulíny a ulízanými kravaťáky začal později do kódu programu, teď již vznešeně nazývaného sofwarový balík, vsouvat funkce, o kterých uživatel ani neví. Velký Bratr, který firmu Mrkvosoft infikoval a dosadil do ní své agenty a přisluhovače, do Wordu nechal vložit špionážní funkce, které vyhledávají použití určitých slov a podle nich pak posílají vytvořené texty do obří databáze Mrkvosoftu, kde jsou analyzovány. Pokud kupříkladu ve Wordu napíšete větu: Tu bombu musíme dát do velmi nenápadného auta. řežete si větev pod vlastním zadkem. Velký bratr vás od té chvíle bude sledovat, špiclovat, bude prohledávat váš harddisk, šmírovat vaši tiskárnu a zkrz utajené funkce vašeho monitoru bude zaznamenávat teplotu vaší čelní čakry.
Skutečnou funkcí Wordu tedy dnes není tvorba složitých textů s automaticky tvořeným obsahem, rejstříkem, poznámkami pod čarou, komentáři vysvětlivkami a ilustracemi - ano to vše Word skutečně umí, i když prachmizerně a každý, kdo takto složité texty tvoří radši používá mnohem šikovnější programy - ale sledování písemné tvorby lidí celého světa a tím i jejich myšlenek.
Nápravná opatření[edit | edit source]
Existuje několik nápravných opatření, jak se sledování vyhnout.
- Prvním z nich je samozřejmě nepoužívat MS Word. Tím sice budete mít trochu problém s výměnou dat s ostatními běžnými, nepoučenými, neopatrnými uživateli, ale to nakonec nějak vyřešíte převodními programy, konvertory případně tiskem na papír.
- Druhým z nich je likvidace ostatních programů firmy Mrkvosoft na vašem počítači. Neúčinnějším způsobem se ukázala být metoda, kterou Vědecký tým Necyklopedie nazval Metoda staré Goldsteinové. Spočívá v odšroubování vrchního krytu vašeho hardisku a ponoření otevřeného zařízení do 60% roztoku Sava ve vodě o teplotě 80°C s příměsí železných zmagnetizovaných pilin. byl experimentálně ověřeno, že po tomto zákroku na harddisku nezůstane ani nepatrné reziduum produktů firmy Mrkvosoft.
- Třetím opatřením je nepoužívat ani systém firmy Mrkvosoft, tzv Windows. O tomto systému, ve skutečnost počítačovém viru má Necyklopedie samostatný článek.
Pokud se přece jen odhodláte Word používat, berte na vědomí, že následky ponesete sami. Váš počítač bude trpět přetížením, Vy budete trpět nepochopitelností funkce zvané Staly odstavců a Šablona dokumentu, ztratíte cenné hodiny svého krátkého života marnými pokusy naučit se tvořit rejstřík a zničíte si vypracované dílo dalšími podivnými funkcemi.
Zajímavosti[edit | edit source]
Víte, že
- 99 % uživatelů Wordu nikdy nepoužije funkci rejstřík?
- 98 % uživatelů Wordu neví k čemu slouží Vlastnosti dokumentu?
- 97 % uživatelů Wordu neví k čemu slouží statistiky počtu znaků, slov, vět, řádků, odstavců a stran ve Vlastnostech dokumentu?
- 96 % uživatelů Wordu nikdy nepoužije funkci Vložit jinak, a ti kteří tuto funkci použijí tak učiní omylem?
- 95 % uživatelů Wordu nikdy nepoužije funkci vkládání obrázků?
- 90 % uživatelů Wordu nikdy nepoužije funkci Obsah?
- 85 % uživatelů Wordu nikdy nepoužije šablony dokumentu?
- 80 % uživatelů Wordu nikdy nevyužívá přednastavené styly odstavců pro číslované seznamy a odrážky?
- 75 % uživatelů Wordu nikdy neumí formátovat tabulku a řeší to tabelátorem?
- 70 % uživatelů Wordu, kteří místo tabulek vkládají tabelátory nepoužívá tabelační zarážky a cpe do textu jeden tabelátor za druhým?
- 65 % uživatelů Wordu neví, že Word může kontrolovat pravopis
- 60 % uživatelů Wordu mená inslatonavou korntolu prapovisu pro svjoi matešřtinu a píše nemsysly?
- 55 % uživatelů Wordu neumí vložit znak, který není na klávesnici?
- 50 % uživatelů Wordu neví o tom, že existují i jiné editory?
- 45 % uživatelů Wordu s tímto programem nepracuje dobrovolně, ale proto, že si myslí, že jim nic jiného nezbývá?
- 40 % uživatelů Wordu nikdy ve Wordu nevytvoří text delší než 2 strany?
- 35 % uživatelů Wordu neví, že se dá obraz textu zvětšit aniž by skutečně zvětšili písmo?
- 30 % uživatelů Wordu si myslí, že Word je dobrý program?
- 25 % uživatelů Wordu si myslí, že by nezvládli jeho instalaci a o tuto službu žádají své přátele a kolegy?
- 20 % uživatelů Wordu neví, že MS Word je součástí většího balíku programů MS Office?
- 15 % uživatelů Wordu se chystá Word odinstalovat a nahradit něčím rozumnějším jakmile bude mít trochu volného času?
- 10 % uživatelů Wordu neví jak zobrazit náhled dokumentu nebo celou stránku?
- 5 % uživatelů Wordu věří všemu, co se píše v tomto článku doslova?
- pouhé 1 % uživatelů Wordu umí vytvořit obsah, rejstřík, vložit a upravit obrázek, vložit jiný objekt a jednotně zformátovat celý dokument tak, aby se dal vytisknout a svázat jako kniha?
A dokážete teda vysvětlit:
- Proč Mrkvosoft vytvořil tak složitý program, když průměrnému uživateli by stačil editor T602 z roku 1991 a byl by s ním úplně spokojený?
- Proč má Word tolik funkcí, když jeho průměrný uživatel je debil?
- Proč je Word v každé kanceláři a v téměř každém domácím počítači, když většina lidí ví, že jim jsou jeho funkce na hovno?
Počítače: Abakus • Acer • Apple • Barbie PC • CMEU • Dell • Detektor lži • Elektronika 666 • HP • Intel • Klapkobřinkostroj • Lenovo • Nový Jeruzalém • Računik-R • Turingův stroj • Ural 2 |