BIOS

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

BIOS (Basic Input-Output System, či nadávka Blbý Idiot Operuje Systém) implementuje základní zdržovací a nasrávající funkce pro počítače . Až do příchodu Windows 8 byl užitečný, potom se Microsoft rozhodl že rozbije, a s Windows 11 je rozbití vašeho počítače povinné.

Kód BIOSu je uložen na základní desce v volatilní (stejně stabilní jako moje mentální zdraví) paměti typu ROM, EEPROM nebo modernější flash.

Historie[edit | edit source]

Tuto pohromu vymysleli už samotní dinosauři, kteří se ale brzy vyhubili, protože BIOS nedokázal korektně nabootovat jejich operační systém UngaBUNGA DOS 1.0. Koncem 20. století se pak parta khmerských rojalistů rozhodla obnovit toto dávné prokletí a úspěšně se jim to podařilo.

A tak je to dodnes, počítače dál trápí tato zbytečná věc, která všem působí jen problémy. Jedinou nadějí je přechod na UEFI, ale i to je jenom další zel z Pandořiny skříňky jako Secure Boot...

Čipy[edit | edit source]

BIOS býval zpočátku uložen v kamenných deskách, které vážily tuny. Pak se přešlo na prasečí žvýkačky a nakonec skončil v baleném sušeném hovínku, kde je dodnes.

Přestože to zní odporně, současné flash hovínkové čipy mají tu vlastnost, že můžete jejich obsah relativně snadno přehrávat a měnit podle toho, jak řídce či zhusta jste žrali pečenou kachnu s knedlíky a zelím.

Flashování BIOSu[edit | edit source]

V moderních počítačích je BIOS uložen v přepisovatelné paměti, což umožňuje přepsat splash screenu hnusným ksichtem vašeho kamaráda. Nezapomeňte, že pokud můžete přepsat splash screenu, můžete nejspíše přepsat jakoukoliv jinou část BIOSu a vytvořit tzv. Bootkit.

Rozšíření možností BIOSu[edit | edit source]

Na jaře 2009 také společnost MSI představila „barevný“ BIOS s GUI a tlačítkama pro pleby co neumí s počítačem.

DualBIOS[edit | edit source]

DualBIOS (Dual BIOS) je technologie disponující vyšší třídou ochrany počítače. Jedná se o klasický BIOS a k němu přiřazený totožný BIOS použitelný pouze k zálohování primárního BIOSU. To je proto pokud jste kokot, zkusili jste over-clocknout svůj počítač a teď nechce naběhnout.

Externí odkazy[edit | edit source]


Počítače
Ělěktronika 666

Počítače: AcerAppleBarbie PCCMEUDellDetektor lžiElektronika 666HPIntelKlapkobřinkostrojLenovoNový JeruzalémRačunik-RTuringův strojUral 2
Hardware: Caps LockCD-RWDěrná páskaF13iPrdKompresorPaměť ROOMScroll lockŠkoda 1000MBŠkvorPaměť WOM
Software: BSODBIOSEmacsKVGRESETЛинуксMicrosoft WordMooreův zákonPoznámkový blokPřekladSvatý TučňákVálka s švábyWindowsVista
Programování: BrainfuckC SharpC++DebuggerJavaLispnOTHINGOpenOSTRAJavaPočítačová lingvistikaProgramátor obecnýVánočková architektura
Aplikace: AhE-mailEndInternetKomprese datRodné čísloTrabant AussichtDOSBoxDvě minuty nenávisti