Střídavý proud

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Střídavý proud se využívá v CN-JB pohonu



FrantaPalacky.jpg
Achtung! Bнимание! Alert!

!!! Češťyna !!!
Tudlencten vocstavec nebo celej ártykl sou napcaný soudobou novobarokní poetickou češtinou, leč furt ještě předreformním pravopisem, což sitze nedělá dobrotu, nač však sere pes.

Navíc Franta Palackejch řiká že cajk.


Střídavý proud je takovej nafoukanej typ proudu, kerej vlastně neví, kam chce. Což je daný tim, že je zmatenej jako Goro před Tokijem. Nebo je to žencká páč ty taky nevědijó, co chtěj.

Technykálije[editovat | editovat zdroj]

Habysme úpa pochopili, vo co gou v týhle gejm, mosíme si ponejprc našprtat čulánek mluno. Páč to je děsně důležitý a taky budeme mít šajna vo čem je řeč. Jenže páč sme taky líný jak vandrák či předseda česko-moravskýho vodborovýho svazu, víme lautr prd a tak čteme dále.

Jak je fšeobecně známo, v drátech, co vedou vod elektrárny až do lampičky, běhaj trpaslíci. Těm trpaslikum se zove elektróni. Elektróni sou děsně rychlý skoro tajak průjem, páč cvakneme vypínačem a voni sou vcukuletu tu. A taky sou imrvére v pohybu, krom případů, kdy se nehejbou. To dá rozum. Takže tydle elektróni dyš sou ve stejnosměrnatym proudě, tak voni hotikaj jen k tý lampičce, kapišto? Tam hoděj sicnu, schálujou sváču, co jim tatramatka dala na cestu a rozsvítěj tam ten pohlcovač tmy, při kerym my si čteme nějaký ty anatomický časáky a pak zas mažou zpátky do tý elektrárny, páč dyby tam nedoběhli, tak by pak zas nemohli běžet do jiný lampičky a třá sousedojc puboš my měl zkaženej celej večer.

Hale u střídacího proudu je to jinak, hošku. Tam sou ty trpaslíci seřazený za sebou vod elektrárny až po lampičku a hotikaj tam a zpátky furt jak pošahaný. Čili jak ti už došlo, sou elektróni, co jako svítěj, ale pak sou tam taky ty, co sou jako prakticky jen na cestě a k tý lampě se nikdy nedostanou, páč sotva vyběhnou, tak jako musej hotikat zas zpátky a pak zas k lampičce a zas do elektrárny, až sou z toho uplně vymletý jak rygól a nekladou prakticky žádnej vodpor. Pročež takovej střídací proud je lepčí na přenosy na delší vzdálenostě.

Využití[editovat | editovat zdroj]

„Chlapečku, kdybys chvilku přestal mlátit tou vidličkou do toho hrnce.. Tam jak jsou ve zdi ty dvě dírky - tam bydlí trpaslíci a ti papají kovový věci, zkus to.“

- z příručky "Moderní výchova dítěte"

Dost překvapivě se takovejdle střídavej proud používá častějc, než ten stejnosměrnej. Je to proto, že dyš tehdá bojoval Edisón s Teslou vo to, čí proudy budou jako víc rozšířený, dal ten pošahanej srb amíkovi na prdel a tímpádem vyhrál. Aby Edisón ukázal, jak je střídavej proud, co prosazoval právě ten milovník ptáků, nebezpečnej, tak tím nechal popravit slonisko. Jenže se to nějak vymklo a slon byl zakrátko tuhej jako nikdo druhej.

Čímž se dokázalo, že má střídavej proud reálnýho využítí.