Vypínač

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Obecně[editovat | editovat zdroj]

Prvek Vypínač slouží k VYPNUTÍ zařízení. Obecně mezi Čechy panuje omyl, že vypínač slouží k vypnutí a zapnutí zařízení. K tomu ale pochopiteně slouží úplně jiný prvek, konkrétně Zapínač s nainstalovaným plug-inem add-on-vypínač v1.0 - jak je již doufám všem zcela zřejmé, je zapotřebí dávat veliký pozor v používání správné terminologie a neplést si navzájem prvky Vypínač, Zapínač, Přepínač, Odpojovač a Připojovač. To pak stačí jedno slovo a protějšek hned ví, jestli se baví s odborníkem nebo totální lamou.

„Největší životní moudrost spočívá v tom, že je třeba včas rozeznat, na koho se vysrat a před kým se posrat.“

- Josef Švejk

Jak jsme si tedy již objasnili, prvek Vypínač slouží k VYPNUTÍ. Na tomto místě je zapotřebí rozebrat vlastní pojem VYPNUTÍ. Vězte, že se nejedná o vypnutí ve významu PNOUT (např. vypnul se do výše), alebrž o ukončení činnosti (terminace). Zda-li ukončení činnosti TRVALÉ nebo DOČASNÉ záleží na použitém Vypínači.

Druhy Vypínačů[editovat | editovat zdroj]

Vypínače se dělí na dva základný druhy: pro trvalé vypnutí (tzv. Terminátory) a pro dočasné vypnutí (tzv. Gumáky). Dále se dělí podle váhy (hmotnosti) na velké, větší, největší a sovětský. Terminátor je vyroben z masivního kusu železa a zpravidla dřeva (neb dřevo není elektricky vodivé a dobře padne do ruky). Gumák je vyroben z tvrdé pryže či umělé hmoty a zpravidla též ze dřeva. Elektrická vodivost je zde sice zmíněna, avšak pro vlastní funkci Vypínače je zcela nepodstatná, pokud nevypínáme elektrické zařízení pod napětím. Dřevěná část vypínače, sloužící jako rukojeť, se zove topůrko, neboť se při odložení vypínače topoří. Terminátor je obsluhující osobou téměř vždy pokládán masivní částí směrem dolů. Váha masivní části pak způsobuje, že rukojeť zůstává ztopořená.

Obsluha Vypínače[editovat | editovat zdroj]

Vypínač pevně uchopíme oběma rukama za topůrko tak, aby masivní část byla na vzdálenějším konci topůrka. Po té opatrně zdvihneme Vypínač nad hlavu a zaměříme se na zařízení, které chceme vypnout. Následně rychle (takzvaným švihem) za použití síly vlastních svalů (proto také řadíme Vypínače mezi ručně ovládané) přemístíme masivní část vypínače na vypínané zařízení. Tento úkon lze v případě potřeby opakovat i několikrát za sebou.

Ukázky praktického užití[editovat | editovat zdroj]

Na níže přiložených fotografiích je zachyceno použití Vypínače při souboji dvou samců. Primárním cílem boje bylo vypnutí protivníka a obsazení jeho teritoria, sekundárním pak získání nadvlády nad jeho technickými prostředky (viz též Gadgets). Puberťák se brání vypnutí a používá nedovolené Ochranné pomůcky, zatímco mladší samec odhodlaně třímá Gumák, neboť plánuje protivníka vypnout toliko dočasně.

ukázka užití Vypínače ukázka užití Vypínače
ukázka užití Vypínače
vítěz pyšně drží Vypínač

Jak jinak, mladší samec nakonec zvítězil a protivníka vypnul. Na fotografiích stojí za pozornost také vystýlka typická pro kotce obývané samci (viz též Puberťák).

Zapínač[editovat | editovat zdroj]

Dvojitý zapínač