ČEZ

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Model motocyklu pro vysloužilé politiky. Ze sbírky Miloše Zemana.

ČEZ je malá a relativně neznámá charitativní organizace, zaměřující se především na podporu vysloužilých politiků, úředníků a zkrachovalých velkopodnikatelů. Na rozdíl od etablovaných firem, jako je např. Člověk v tísni, se však nebrání podporovat i takovou klientelu, nad kterou ostatní ohrnují nos. Nenásilnou a nenápadnou formou pomáhá také politikům na "vrcholu" kariéry, tedy v době, kdy jsou stíháni nepřízní veřejnosti, často i Policií a pes by si od nich kostičku nevzal.

Není výjimkou, že od takového politika utíkají manželky a on ani nemá čas si chvíli "odfouknout". Jak říká hlava organizace, pan Roman: Ale i takový člověk si zaslouží naši pomoc! Není to tak dávno, co jsme jich pár vzali na výlet do Itálie. Když člověk vidí tu radost v upřímných očích, nelituje času, námahy ba ani peněz.

Nejrozsáhlejší aktivitou je vesnička SOS v Praze, mezi Velkou Chuchlí a Slivencem, která poskytuje chráněné bydlení mnoha politikům a podnikatelům.

Další aktivity[editovat | editovat zdroj]

ČEZ také pomáhá politikům v jejich náročné práci, například poslancům radí, jak mají hlasovat, a zajišťují jim další vzdělání. Zde opět ocitujeme pana Romana: Někteří poslanci byli velmi nešťastní, z toho že vůbec nerozumněli pojmu emisní povolenka. Tak jim to naši poradci individuálně vysvětlili. Jako nejlepší poradci se ukázali ti lidé, kteří měli pedagogické zkušenosti ze zvláštních škol.

Mezi oblasti, ve kterých ČEZ poskytuje bezplatné poradenství politikům, patří také vytváření územních plánů, energetika, nebo sestavování státního rozpočtu, vesměs velmi náročné a pracné činnosti.

Fundraising[editovat | editovat zdroj]

ČEZ se snaží získat prostředky i recyklací oděvů

ČEZ získává peníze mezi obyčejnými lidmi, kteří nemají peněz na rozdávání, avšak mají dobré srdce a vždy jsou ochotni přispět několika korunkami na dobrou věc. Takovým občanům (naštěští je jich dost po celém ČEZku) umisťuje tato charitativní organizace do jejich sklepů či předsíní malé kasičky a oni vždy, když si jsou pro brambory, marmeládu nebo pro dříví na otop, rádi nějakou korunku vhodí. Zcela nezištně také ČEZ rozesílá obyvatelům vyplněné složenky, aby nemuseli sami vymýšlet, kolik dají.

Bohužel se však najdou takoví, kteří peníze do kasiček nehází, naopak je poškozují a vykrádají. ČEZ je však dokáže přesvědčit, aby tohoto chování zanechali. K tomu slouží ČEZu tzv. Oddělení netechnických ztrát. Tak ČEZ také ulehčuje práci Policii ČR, protože je jasné, že kdo nepřispívá dobrovolně ČEZu, to je nepoctivý člověk a určitě si doma pěstuje marihuanu.

Nepřátelé[editovat | editovat zdroj]

Jak již to bývá, mnoho lidí pro závist nenávidí své bližní. Tak i ČEZ se setkává s nevděkem, který často přerůstá až do nechutných pomluv, zejména ze strany konkurenčních, ne tak úspěšných neziskových organizací, jako třeba Greenpeace. Také někteří podnikatelé, na které se dosud nedostalo s žádným charitativním programem, díky kterému by se mohli přesvědčit o prospěšnosti ČEZu, se stávají jeho nepřáteli.

Kameramani ČEZu[editovat | editovat zdroj]

Jakožto charitativní organizace musí ČEZ velice pečlivě nakládat s penězi. Když se tedy v roce 2015 ČEZ rozhodl vytvořit televizní spoty pro vlastní propagaci, byl pro tyto účely stanoven velmi malý rozpočet. Ve výběrovém řízení na zpracování reklamy potom vyhrála neznámá firma sestávající se pouze z několika osob.

Z výsledné reklamy lze soudit, že najatý produkční tým nikdy nic podobného nedělal. Většina záběrů je zcela rozostřená, každý záběr je neuvěřitelně roztřesený, jelikož tým očividně nikdy neslyšel o stativu, a často jsou záběry pořízeny proti slunci, takže zpovídaným zákazníkům není vidět do tváře, a celý záběr je oslnivým sluncem zničen. Když už se chlapcům povedlo zaostřit, kamera nezabírá zákazníky, ale kolemjedoucí šaliny, pozadí či náhodné kolemjdoucí.

ČEZ byl s odvedenou prací velmi nespokojen, ale již si nemohl dovolit utrácet další peníze, a spot se nakonec vysílal v televizi. Po dalším zkoumání se zjistilo, že hlavní zkušeností najatého týmu byla práce pro TV Hovna, kde by odvedená práce byla považována za nadprůměrnou. Rozhodli se, že si přivydělají, protože TV Hovna jim údajně platila částky menší, než jsou důchody.