F3

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

„Ich bin jen obyčejný milující Vater aus Rakousko. Chci zasadit Baum, postavit Haus und ve sklepě vychovat Kinder.“

- Josef Fritzl

„Who's your daddy?“

- obvyklá hláška z filmů s před-rodičovskou tématikou

F3 je obecně přijaté komprimované označení pro otce (mn.č.). Rozepsaný tvar, včetně výslovnosti v obecné češtině zní fotři. Fotři jsou obvyklou výbavou většiny rodin, jen někdy nejsou geograficky stejně umístěni a podílejí se na chodu rodiny vzdáleně. Něco jako home office, ale s výchovou dětí. Fotři jsou typicky muži, kteří se fakticky nebo zdánlivě podíleli na zplození dítěte.

Absolutní vítěz ankety Otec roku 2008, Josef Fritzl

Lingvistika[editovat | editovat zdroj]

Označení fotři je staročeské. Vzhledem ke snadné výslovnosti jej postupně přejala Němčina jako fátr, Angličtina jako fadr a Američtina jako madrfakr. Jedná se ted o typický čechismus a po slově "robot" a "tunel" další z příspěvků Češtiny do světových slovníků.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Obyčejný fotr je velmi zaměstnán a stresován. Jednak prací, kde těžce vydělává peníze, aby uživil zbytek rodiny, poté také protože Spartičce to letos zrovna dvakrát nejde a manželka letos už potřetí zmínila, že je třeba vymalovat kuchyň. Fotr má těžký život a je to na něm znát. Všechna ta zvedání nohou, aby mohla žena vyluxovat, kontroly ledničky, jestli tam není něco nového, inhalace nikotinu, odkládání špinavého prádla na hromadu vedle koše na špinavé prádlo a převlékání se z a do pyžama, zanechají své následky. Typický otec má proto kruhy pod očima, je nerudný, podrážděný a unavený.

Jediná domácí činnost, kterou postupem let vykonává rád [zdroj netřeba, my jsme zdroj a máme pravdu], byť to nedává najevo, je chození se psem, kterého si děcka vyřvala a pak se o něj odmítla starat. Výhodou je pobyt na čerstvém vzduchu a krátká zastávka na kus řeči v místním kulturním centru. Druhá činnost, kterou obvykle vykonává bez přemlouvání je aplikace fyzických trestů na zadnice potomků. Zde je dokonce možno konstatovat, že je to oblíbená činnost.

Funkce[editovat | editovat zdroj]

Fotr slouží obvykle zbytku domácnosti jako kasička. V případě, že svou rodinnou roli hraje vzdáleně, označuje se to jako alimenty. Je-li otec přítomen trvale, říká se tomu stojka. Výmluvnou ukázkou jsou úvodní titulky seriálu Ženatý se závazky, kde hlavní představitel distribuuje chechtáky zbytku rodiny. Fotr je s touto rolí smířen již od svatby, kde se k tomu výslovně zavázal ("...v dobrém i zlém...", přičemž platí hlavně druhá část). Prozíraví fotři, kteří nepodlehli pozlátku oficiálně schváleného vytvoření ekonomické jednotky zvaná domácnost a žijí s matkou svých potomků na divoko se k tomu sice písemně nezavázali, ale odevzdávání výplaty stejně musí dělat. Matka v tomto případě kopíruje činnost finančního úřadu, jen se tomu neříká daně.

Ačkoliv je lehké nabýt dojmu, že fotrova role na chodu domácnosti je toliko ekonomická, nemůžeme opemenout též dekorační roli. Pohled na hlavu rodiny, kterak sedí ve svém oblíbeném ušáku, čte si týden staré noviny a v popelníku doutná třetí vajgl je velmi estetickým a tak dominantním prvkem, že si jej každá návštěva všimne. Podobnou roli fotr zastává při organizaci takových událostí, jako je například oslava narozenin dítěte, jeho maturitní ples nebo promoce.

Fotr též typicky (z ekonomických důvodů) supluje doučovatele, vetšinou z matiky a fyziky, protože na Češtinu je lepší maminka, to je jasné. Do jeho ranku patří též drobné domácí práce, jako je vybourání a kompletní renovace koupelny, sekání trávy a malování celého bytu každý druhý rok, protože ta semetrika furt otravuje a děcka zase počmáraly všechny zdi včetně stropu. Vzhledem k trvalé přetíženosti fotra je sice nežádoucí, ale bohužel nutné, mu tyto věci občas připomenout.

„Když otec řekně, že něco udělá, tak to udělá a není potřeba mu to každý dva roky připomínat.“

- lidové moudro


Rodina sticker.jpg
AlimentBůhDítěMafieManželstvíMužSouložSvatbaTchýněŽenaOtecMatkaRodičBabičkaPra...babička