Finanční úřad

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Fušuje do vseho možného
Budova finančního úřadu
Kontrola vybraných daní

„If you drive a car, I'll tax the street
If you try to sit, I'll tax your seat
If you get too cold, I'll tax the heat
If you take a walk, I'll tax your feet“

- Beatles

Finanční úřad, tzv. berňák je ze všech úřadů nejúřadovatější. Zatímco běžné trestní právo je založeno na presumpci neviny, finanční úřad uznává pouze presumpci viny. A nejen to, člověk má podle finančního úřadu dokonce povinnost se ke své vině přiznat; podle zásady přiznání je polehčující okolnost musí každý občan daňový nevolník úřad navštívit a jednou za rok zde učinit daňové doznání. Poplatník sám se musí dostavit, bloudit jeho nekonečnými chodbami, než nalezne správné dvéře (které nejsou zvenčí nijak označené), vyzvednout složitý formulář, ten sám vyplnit, sám sobě spočítat daňovou povinnost, vyplněné přiznání odevzat a daň zaplatit.

Berní úředníci tu jsou od toho, aby přiznání zkontrolovali, a pokud je napadne nějaká možnost, jak by bylo možné daňovou povinnost zvýšit (vždy se dá přijít na to, že příjem řazený poplatníkem sub a je pro stát výhodnější sub g), pak to mohou poplatníkovi oznámit, nebo ho nechat, jestli na to přijde sám a poté mu poslat složenku na dlužnou částku zvýšenou o penále.

Od daňového poplatníka se pak očekává, že své povinnosti bude plnit s radostí, v kontaktu s úředníky bude předstírat hlupáka a s úsměvem na tváři odevzdá třetinu svého příjmu státní pokladně. Že by mu třeba Miroslav Kalousek poděkoval, za to že snížil státní dluh, toho se nedočká.

Zajímavým lingvistickým oříškem je lidové pojmenování berňák. Odvozuje se od slova brát. Když nezaplatíte včas, úředníček se zaraduje, zatleská, na stoleček vyšplhá a napálí vám pokutu. A to pak bere domy, auta, cennosti, ba i ledničku vyrabuje za pomocí ochotných pánů exekutorů. V neposlední řadě správný úředník berňáku bere, a to zejména v diskrétní obálce, diskrétně posunuté pod diskrétním fasciklem dokumentů. Správný obsah obálky doposud nebyl stanoven, jakmile se výzkumníci vrátí z kriminálu, bude tato informace doplněna.

Čumni taky na ...[edit]


Urad3.jpg
Já, úředník!
ÚřadČeský statistický úřadErotický regulační úřadFinanční úřadNejvyšší kontrolní úřad
---

Koník kancelářskýLejstro