Exekuce

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Exekuce je formální akt, kdy člověk o něco příjde. Buď o majetek, nebo o život. Nejlepším příkladem je když vás někdo nutí kupovat si merch od FIZIHO

Exekuce majetku[edit | edit source]

Obětí je dlužník, kterému je odebrán majetek, aby se z něj mohly zaplatit dluhy. Tuto exekuci vykonává exekutor, tj. člověk, který buď vystudoval, nebo si zaplatil české vysokoškolské vzdělání v oboru práva. Ten pak kolem sebe, hlava-nehlava, lepí žluté nálepky s nápisem "Exekučně zabaveno".

Exekuce života[edit | edit source]

Též "justrifikace", často poprava je označení pro vykonání trestu smrti. Oběti je zkrátka odebrán život, aby ho nezneužívala na různé "smělé kousky"(např. vraždy, terorismus, podpora Radima Jančury,...). Vykonavatelem je popravčí (kat), nebo popravčí četa (v případě zastřelení).

Poprava oběšením[edit | edit source]

Zlosyn je zvážen, je mu odměřen provaz(viz níže), a je odveden na šibenici. Tam se pod ním propadne podlaha(propadlo), a smyčka na provazu mu zlomí vaz. Kat mu ale musí z provazu uvázat vzornou oprátku, a namazat jí mýdlem nebo lojem. Místo 2-3 cm tlustého provazu je možné, jako zostření, použít šátek nebo řemen, výjimečně, je-li k dispozici, houžev.

V Evropě to byl oblíbený způsob exekuce.

Hmotnost v kg Provaz v cm
51 259
54 257
57 241
60,25 229
63,5 218
66,66 207
70 198
73 189
76,25 182
79,25 174
82,5 168
86 161
89 155

Poprava zastřelením[edit | edit source]

Poměrně drahý způsob exekuce. Je sestavena popravčí četa s nejméně 5 střelci, přičemž někteří mají v puškách slepé náboje (ale nikdo neví kdo), aby neměli výčitky svědomí.

Poprava upálením na hranici[edit | edit source]

Více informací v článku Poprava upálením na špičatém kůlu.

V současnosti se exekuce upálením na hranici nepoužívá pro její vysokou cenu - takových 9 m3 dřeva stojí nejméně 5 000 českokorun.

Poprava stětím[edit | edit source]

Zlosynovi je mechanicky oddělena hlava.

Může to být provedeno příliš dlouhým provazem na šibenici, na gilotině, mečem, sekyrou, nožem, motorovou pilou, strunou, žiletkovým drátem...Možností je habaděj.

Poprava na garotě[edit | edit source]

Používaná ve Španělsku do roku 1974. Odsouzenec je usazen a připoután do křesla, které má k zádové opěrce připevněný škrtící mechanismus - dvojice obojků, která se pohybuje proti sobě. Tím je odsouzenec udušen. Existují i varianty, kdy jsou prstence nabroušené, a,