&

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

&, anglicky "end", staročesky "pretzel", česky "preclík" je nejpokroucenější znak na standardní klávesnici.

Programátor se snaží rukama-nohama vysvětlit počítači, že má hlad.

Využití[edit | edit source]

Z odborného hlediska typologa se jedná o tzv. skvil, což je slovo opačného významu slova paskvil. Narozdíl od paskvilu totiž skvil vzniká záměrně. Jeho zakřivenost, čili kurvatůra, přesahuje kurvatůru znaku @ o celé zblo, leč přesně popisuje, co se po počítači chce. Tak jako Internetový prohlížeč zpravidla doručuje nevyžádané sušenky, zde uživatel žádá po bezduchém stroji preclík. Legenda praví[zdroj?]­, že jednoho dne bude počítač schopen preclík programátorovi schopen dodat a bude mít na sobě hodně krystalů chloridu sodného, bude ještě teplý a chutnat jako božská mana.

V Anglofonních zemích se znak preclík obvykle používá ve významu "s" a nazývá amprsand. Jedná se o notoricky známé "Fish & Chips", tedy Ryba-Preclík-Čipsy, což je takové britské specifikum pro dietní oběd. Další variantou je americké "Yebal & Sons Ltd.", což se dá přeložit jako Yebal preclík synům omezeně. Proč zakladatel takto svým potomkům dochutil potravu, nevíme. Stejně tak, proč to neudělal pořádně.

V neprogramátorské Češtině znak bohužel význam nemá. Což ukazuje na prostý fakt, že jej náš mateřský jazyk, narozdíl od ďáblova jazyka, nepotřebuje. Tento fakt je potvrzen anketou pořádanou mezi lety 1816 - 1901 v Praze, kdy ani jediný z respondentů nebyl schopen tento znak správně napsat.