QWERTY

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Yin and Yang.svg

Tento článek na téma "QWERTY"

pojednává o opačném tématu než článek QWERTZ.

Bullfinch (51093556917).jpg

Kompletní pahýl Tento článek je sice krátký, ale dozvíte se z něho vše. Nemá smysl, abyste o dané problematice sháněli jinde další informace. Nenajdete je.

„S qwertz nejsou žertz.“

- úřednické rčení
Jakékoliv heslo na téma QWERTY byste na české Wikipedii hledali marně.
Nehopsající Wikipedie.png

QWERTY, pro slušné diskutující[1]. qwerty, je royložení klávesnice, které yáměrně namáhá moykové yávitz, abz člověk neyakrněl a bzl odolnější proti Alyheimerovi a jiným příynakům stáří a umělé demenci. Hlavním ynakem je prohoyené Y a Z.

Tato klávesnice se vyvinula z klávesnice psacího stroje, což byl předchůdce fortepiana a klapkobřinkostroje ve Spokojených státech a umožňoval dělat chyby v textu rychlostí do té doby nevídanou. Obsahovala pouze písmenka z latinky a číslice, plus znak pro tolik oblíbené zavináče @, touhu po mamonu $ a na nabodeníčka, sprzezky a umlauty autoři zvysoka kašlali. Rozložení kláves bylo záměrně zvoleno tak, aby se použilo všech 10 prstů, zátěž se rozložila a člověk si pořídil zánět karpálů na obou rukou zároveň. Tím se zaměstnanec kvalifikoval pro nemoc z povolání a mohl být vyhozen na dlažbu. Takový zaměstnanec si posléze našel práci na čerstvém povětří, nemusel bzučet v kanclu, zbavil se nadváhy a měl více času na děti a rodinu.

Snad kvůli tradici toto nemoderní a zastaralé rozložení nadále používají anglofonní země a uhrovatí nerdové, kteří požírají ve velkém koblihy ve svých smrdutých kobkách. Moderní ajťáci používají mnohem progresivnější rozložení QWERTZ s kouzelnou klávesou Alt Gr, což jim prodlužuje penis bajvoko o dobré dva palce [2] a snižuje nutkavou potřebu nákupu amerického pickupu s pětilitrovým motorem pro popojíždění po Praze na polovic.

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

  • Narozdíl od národní klávesnice je psaní na QWERTY velmi obtížnou disciplínou, hraničící s čirým masochismem. Například běžně používaná česká věta "příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy" pravděpodobně skončí fiaskem, v lepším případě jako "p59li3 6lu+tou4k7 k;+n [p2l +d8belsk0 =odz". Tomu samozřejmě našinec v pohodě rozumí, neb není blbec, ale autokolík s kontrolou pravopisu s tím má problém. Nebo si vemte krátký odstavec z obyčejného českého románu, který líčí život mistra vesnického autoservisu: "Zvlášť zákeřný učeň s ďolíčky běží podél zóny úlů". To nemůže dopadnout dobře [3]. O přepisu zvolání z Kosmovy kroniky "Nechť již hříšné saxofony ďáblů rozezvučí síň úděsnými tóny waltzu." ani nemluvě[4].
  • Klávesnice QWERTY má ovšem i jasné výhody. Například se na ní mnohem lépe kreslí emotikony, lidově zvané Emoji, což je moderní způsob vyjadřování. Vemte si případ, kdy mladá žena v ohrožení života píše zprávu svému milému, aby ji přijel zachránit:
"<:3)~~ !"
Na klávesnici QWERTY je to přesně 8 úhozů. Na QWERTZ, jakkoli jediné správné, je to úhozů 15, tedy téměř dvojnásobek [5], s překlepy trojnásobek. Dáma je v nesnázích, ohrožována vražedným monstrem a nemá času nazbyt, to je na pováženou [6].
  • Ivo Lukačevič, zakladatel a majitel serveru Seznam jednou napsal do prohlížeče místo www.seznam.cz omylem www.seynam.cy. Proto musel svou firmu přestěhovat na Kypr a daně platit tam. Daně jsou tam sice nižší, než v ČR, ale kvůli názvu Seynam ho všichni považují za kyperského Turka.


  1. Myslíme tz inteleguánz, co nepoužívají Caps Lock
  2. Cca 7 cm, ženám "asi takhle".
  3. Nedopadlo - "Yvl83+t y8ke5n7 u4e+n s +dol94kz b269 pod0l y=onz [l;"
  4. "Nech+t ji6 h593n0 saxofonz +d8bl; royeyvu49 s9+n [d2sn7mi t=onz waltyu"
  5. Přesně 187,5 %, ale nejsme puntičkáři.
  6. Samožřejmě by se dáma mohla uchýlit k archaickému textu "myš!" (4 znaky) či modernějšímu "Pyče myš!" (9 znaků), ale nevíme, jestli je dáma z Ostravska nebo jestli by ji kámošky na instáči nezdrbly.