Instantní Gramáž

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Instantní Gramáž byly bulvární a až příliš čtenářům otevřené noviny známé tím, že napsat do nich článek bylo prakticky zdarma a velmi jednoduché. Instantní gramáž povolovala psaní článků kdekomu, a tak byly noviny ideální místo pro reklamu. Co se týče úspěchu, byla Instantní Gramáž špička ČSR. Noviny se pravidelně každý třetí den vydávaly od roku 1951 až do roku 2011, kdy zkrachovaly kvůli prohranému soudu. Ještě dodnes vzpomínají podvodnící a scammeři na ta zlatá léta.

Cílová skupina a autoři[editovat | editovat zdroj]

Nový Pavlin automobil

Mezi autory IG se však nenachází pouze podvodníci a chamtivci, ale i "normální" lidi. Většina lidí psala články o jejich bohatství a novém automobilu či o jejich mužích statečně se vracejících z války. Na IG se dalo najít mnoho perliček. Jedna z nich byla například Pavla Pavelková, současná starostka Heroinu nad Svíčkou. Tu jste třeba mohli vidět, jak se na IG chlubí propůjčeným automobilem s hashtagy #nofilter a #rich. Dalším proslaveným autorem je Adam Kajumý, kterého každý druhý inzerát či článek obsahoval tenkrát "trendy" slovní spojení "Život, жизнь, všechno je хорошо," což by se dnes překládalo jako život, život, všechno je v pořádku.


Ohledně konzumentů, cílové skupiny, to byl vlastně každý ochotný zaplatit pět korun za jedno vydání. Vydavatelé spíš mířili na mladší publikum, a podobně jako Kajumý, používali populární spojení češtiny a ruštiny. Takže jste mohli objevit názvy čísel jako "Basketbalista Jirásek je клевый" (hustej), "Rusko vyslalo спутник do kosmu" (družici) nebo i takové bizáry jako "Местный милиционер облажался весь унитаз" (místní policista posral celý záchod."

Historie[editovat | editovat zdroj]

Logo Instantní Gramáže 1951-53
Logo Instantní Gramáže 1953-2011

Historie Instantí Gramáže není nijak zajímaví či složitá. V roce 1950 si rusko-československý fotograf Ondřej Kurvovovič řekl, že začne vydávat časopis s jeho fotkami jménem Мгновенный вес. Ten začal vydávat o rok později a nabral velké oblíbenosti. Toho si v roce 1953 všimla Československá firma Evžen & Evžen a časopis odkoupila za dnešní ekvivalent 150,000 kč. Přeložila název do češtiny a úplně změnila obsah na to, co známe dnes. To je nějak tak vše.

Logo Instantní Gramáže byl nápis "Instantní Gramáž" a závaží, to celé v červeném se žlutým stínem. Dosud nevíme, co vedlo Kurvovoviče k rozhodnutí pojmenovat noviny o fotografii takto a z neznámých důvodů mrtvý Kurvovovič odmítá novinářům odpovídat.

Skoro návrat[editovat | editovat zdroj]

Zkušební logo "Insta-Gramu" 2023

Firma Evžen & Evžen se v roce 2023 pokusila Instantní Gramáž oživit. Logo bylo změněno na fotoaparát a i název se změnil na zkratku, něco jako Insta-Gram. 29.02. vyšel pilotní díl Insta-Gramu na veřejnost. Ukázalo se však, že se noviny nezlepšily ani o trochu, naopak, nacházelo se v nich ještě více podvodů a ještě více boháčů chlubilů a pokud jste chtěli se dostat k těm pravým pokladům, jaké byly v Instantní Gramáži (jako například rybáři chlubící se úlovky), museli jste opravdu a usilovně hledat. Hned po vydání onoho čísla Insta-Gram opět zkrachoval.