Myš lesní

From Necyklopedie
(Redirected from Myš)
Jump to navigation Jump to search
Myš lesní
Mouse eating leaf.jpg
Lesní myš a lísteček z orlova pohledu.

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: myšovití (Muridae)
Rod: myš (Mus)
Druh: myš lesní (Mus sylvaticus)
Myši na Möbiově pásce.jpg

Myš lesní (také lesní myš, Mus sylvaticus) je drobná česká a zeleňská myška, blízká příbuzná morčete (oba dva jsou hlodavci (což není vůbec divné neboť dvě pětiny (čitatel i jmenovatel jsou prvočísla (a zároveň čísla, (co to?))) savčích druhů jsou hlodavci). Vyskytuje se v lesích, lesících a nevyhýbá se ani lesíčkům. Občas se může dostat i na palouček nebo lesní mýtinku. Její největší nepřítel je dravý orel brodský, který si zpestřuje dlouhé a středně dlouhé chvíle jejím lovem. Díky její vysoké inteligenci ji však obvykle neuloví, což se vyznačuje především jejím přežitím (takové komplexní řešení naruby) a jeho ztrapněním (větším než kdyby otáčel hrnečky pod lampou bla bla bla doleva místo doprava).

Jednou jsem pozoroval lesní myš v jejím přirozeném biomu, v bujném zeleném pralese... No, byla to spíše malá obora uprostřed Prahy, ale na tom nesejde. Dlabala listí a schovávala si oříšky na zimu do hlíny... Počkat, to byla veverka. Ale pak se objevil On. Prudce se na ni snesl a už ji měl pomalu v zobáku, ale uskočila a tak se zabořil čumákem do země. Choval se tak trochu jako letadlo A380 na jednosměrném letišti - nemohl pořád ven. Nakonec jsem ho musel vyndat, dal jsem mu do zobáčku banánek a poslal jsem ho žabotlamem do Měcholup.

—Jistý vědec, (Šlo o měsíční mládě orla brodského. Dospělci loví převážně kance a losy bělokarpatské.)

Lesní myš je býložravec, který k životu potřebuje nutně vzduch a vodu a další věci... Ráda se koupe ve všemženové lázni. Občas si dopřává prašné koupele, když narazí na moravskou poušť.

Kulturní život myši[edit | edit source]

Vítěz myší hry na schovávanou

Typický jedinec tohoto druhu miluje různé společenské hry. Zejména na schovávanou, na stopovanou (cesta je značena bobky), na pískanou. Obzvláště oblíbenou hrou je hra na placku, kterou obvykle hraje v blízkosti silnic, nebo přímo na ní. Tuto hru si oblíbila i jiná zvířátka, například ježci, zajíci, divoce žijící prasopsi a sloni. Těm to ale zdaleka nejde tak dobře.