Jahodomil obecný

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jahodomil obecný
Jahody a ostružiny.jpg
Plody jahodníku obecného dosud nenapadené jahodelem. Pro srovnání je vidět ostružiny.

Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Členovci (Arthropoda)
Podkmen: Šestinozí (Hexapoda)
Třída: Hmyz (Insecta)
Řád: Brouci (Coleoptera)
Podřád: Všežraví (Polyphaga)
Čeleď: Jahodomilovití (Amansfragariaidae)
Rod: Jahodomil (Amansfragaria)
Druh: Jahodomil obecný
(Amansfragaria amansfragaria)


Jahodomil obecný (Amansfragaria amansfragaria) je lesklý černý zelenožravý brouk. Jeho larva se nazývá jahodel, vyžírá zevnitř plody jahodníku obecného.

Dokonalá proměna[editovat | editovat zdroj]

Samec se v období páření snaží upoutat pozornost samice co největší jahodou. Občas se stane, že si ji hloupý samec splete s kulečníkovou koulí. Tehdy je často plochý, až dvourozměrný. Samice si pak samozřejmě najde jiného společníka. Když ji však žádný nechce, je schopná pannobřezosti (partenogeneze). Klade přitom vajíčka přímo do jahody dosud rostoucí na jahodníku.

Po spáření samice klade svým ostrým kladélkem dovnitř jahody asi jedno666 vajíček. Po uplynutí stanovené lhůty se z nich líhnou larvy zvané jahodel. Začnou zevnitř vyžírat obsah jahody. Vytvářejí přitom dlouhé chodbičky, přirovnatelné k chodbičkám vyvrtaným zákožky svrabové v kůži. Jeden Pičurin usuzoval, že jsou vytvořené drobnými inteligentními mimozemštany.

Ve vzácných případech pannobřezosti se chorobný vzhled jahod nazývá jahodelivost jahodníku obecného.

Když se jahodelové dostatečně nažerou, začnou kolem sebe tkát zámotek, který pomalu tuhne. Jahodomil obecný se v kukle vyvíjí, až praskne a stane se z něho dospělec (imago). Celý odporný děj se může znova opakovat.

Vnější odkazy[editovat | editovat zdroj]