Psohout evropský

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Google uncyc.jpg Psohout evropský na googleTohle je nejlepší článek na téma „Psohout evropský“ na celým internetu.
Dospělý psohoutí samec

Psohout evropský (Canogallis Europaeus) Je typickým zástupcem čeledi psohoutovitých. Je využíván jako domácí, ale i hospodářské zvíře na celém území Evropy. Často slouží k hlídání objektů neboť je velmi ostražitým tvorem. Je ceněn pro svoji věrnost. Jeho výcvik je nicméně velmi obtížný, protože psohouti jsou všichni úplně hluší. Oproti tomu velmi dobře vidí a navíc vůbec nemrká. Spí s otevřenýma očima, takže nikdy nevíte, zda psohout spí, nebo na vás kouká. I proto je psohout považován za nepřekonatelného hlídače.

Charakteristika psohoutovitých[edit]

Čeleď psohoutovitých se vyvinula za dost zvláštních okolností zhruba před 15 miliony let, kdy došlo ke křížení vlka se slepicí. Nedá se již bohužel zjistit, co vedlo vlka ke znásilnění (jinak si to ani nelze vysvětlit) slepice, ale stalo se, a dnes tu máme psohoutovité zcela běžně.

Rozmnožování a růst psohouta[edit]

Psohout zdědil po svých původních předchůdcich velmi zvláštní způsob rozmnožování. Psohoutí samice si postaví hnízdo z výkalů zvířat, jako jsou kunďabáci nebo prostěbobři.

Poté, co je samice je oplodněna, březost trvá okolo pěti vteřin a poté ihned následuje porod vejce. Vejce je chlupaté, vlhké a smrdí jako zmoklý prasopes. Po 7 měsících existence této zvláštní chlupaté koule se vylíhne noha. Z nohy postupně vyrůstá zadek, druhá noha, pak trup, následně hlava a nakonec přední nohy.

V období před nárůstem předních nohou se psohout pohybuje tzv. bagrováním. Pokud jste už někdy viděli zvláštní rýhy na trávníku nebo na louce, vězte, že se vám po něm pohybuje volně zaběhlý pubescentní psohout. Po dorostení předních nohou je psohout plně vyvinutý a připravený k dalšímu páření.

Potrava[edit]

Psohout se živí vším, co kde najde. Vším, počínaje lidským jídlem až po různé předměty. Byl zaznamenán případ, kdy byl v mtvém psohoutovi nalezen dokonce železniční pražec nebo betonový dálniční zátaras. Vrcholným případem je potom případ psohouta, který zahynul při pokusu zkonzumovat protijedoucí bojovou šalinu.