Prašivec evropský

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nebezpečný živočich
prašivec evropský
Exploze-prach.jpg
hejno rozzuřených prašivců
je schopno zničit betonovou budovu

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Řád: brouci (Coleoptera)
Čeleď: oboustranní (Duosidea)
Rod: prašivec (Thaeseus)
Druh: prašivec evropský

(Thaesus Kalimoa)

Prašivec evropský je velice rozšířený živočich z čeledi oboustranných, který je často pokládán za špínu nebo prach. Prašivci jsou nejstarším živočišným druhem na Zemi.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Prašivec evropský (podle evropské vyhlášky nazýván europrašivec) má šedou nebo černou barvu a je 10 mikrometrů malý. Je vybaven křidýlky, podobně jako intimky pampers. Pomocí jejich kmitání se pohybuje ve vzduchu. Shlučuje se do větších hloučků (100-300 000 jedinců). Většinou jich velké množství poletuje ve vzduchu, ale časem se unaví a dopadnou na pevný povrch, kde spí. Ze spánku jej snadno vytrhne vítr, nebo prachovka. Lidským okem je za denního světla špatně viditelný. Stejně jako mrskavec obrovský nebo mrskavec ochmýřený, má na obou stranách těla zrakový, ústní, a řitní otvor. Je velice náchylný k některým chemickým látkám nebo věcem (například mýdlo, prachovka.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Zajímavostí prašivců je, že se generativně, vegetativně, ani pohlavně nerozmnožují, pravděpodobně tuto schopnost už ztratili. Prostě tady jsou a navíc nesmrtelní. Prašivec nemůže zemřít, proto schopnost rozmnožování zřejmě zakrněla. Jejich nesmrtelnost zkoumal pod přísným utajením také Fantomas Edison. Z jeho studie vyplývá, že prašivec je tak malý, že jej žádné zuby nerozkoušou, pouze proletí zažívacím ústrojím ven.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jako první prašivce popsal Hanz Müdler na své expedici v Moravstánu. Všiml si totiž, že prach před jeho očima má křidýlka. Pustil se do zkoumání, a za dva týdny se mu podařilo jej popsat. Jeho zápisky se však ztratily až do té doby, kdy je Fantomas Edison našel a ověřil.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Prašivec slouží jako zdroj financí pro uklízečky a podobná povolání. Všechny uklizečky a dokonce i ženy v domácnosti, však rozhodně popírají, že by prašivec ztratil rozmnožovací schopnosti.