Žáby

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search


Žáby
Ropucha obecná.jpg
Samec ropuchy obecné je zklamán, neboť už políbil mnoho samic, které se vzápětí proměnily v odporné princezny. Nechal se slyšet, že jestli to půjde takto dále, hodí na vše bobek.

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: obojživelníci (Amphibia)
Řád: žáby (Anura)


Žáby (Anura) jsou vcelku odporní obojživelníci. Pro jejich hlenovitou pokožku se jich mnoho lidí štítí nebo bojí.

Jsou známy také z pohádek, kde jsou princezny začarovány do podoby žab. Pak je třeba ji políbit, čímž se kouzlo zruší. Potíž nastává, když nejde o princeznu, ale o praštěnou žábu.

V pohádkovém světě je možné žábu proměnit v princeznu; ve vědě je možné ze žáby udělat vědkyni s PhD., přičemž navíc stejnou žábou zůstane.

—Terry Pratchett

Nepřímý vývin[edit]

Žáby mají nepřímý vývin, neboť nemají přímý, což je jedno z nejuspokojivějších vysvětlení.

Pulec je žabí larva. Živí se zelenožravě, vodními rostlinami a prvoky. Vyskytuje se jen ve vodním prostředí, neboť na souší by si mohli přivodit smrt v důsledku neschopnosti dýchat vzdušný kyslík.

Na jeho těle se zprvu objeví zadní končetiny, následují je přední. Velmi dlouho ještě má nepřiměřeně dlouhý ohon, což mu na kráse nikterak nepřidá. Začíná se podobat dospělci, až vyskočí nad hladinu a již setrvá na suché zemi. Léta nevinnosti končí, žába začíná lovit hmyz a stane se z ní obávaný a nebezpečný živočich.