Křeček(živočich)

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Křeček nenažraný
Nenažranyjiný.jpg
Křeček nenažraný

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: křečkovití (Cricetus)
Rod: křeček (Mesocricetus)
Binomické jméno
Mesocricetus avarus
Křeček se na zimu připravuje, je zjevně přirozené myslet na zadní kolečka, protože ti, co si zásoby nepřipravili, pojdou. Proč je tedy křeček symbolem hamižnosti, nikoli prozíravosti? Možná proto, že člověk-křeček je solidární a rozdělí se s potřebnými, na rozdíl od křečka.

—Stanislav Komárek, profesor filosofie dějin a přírodních věd na PřF UK

Křeček[edit]

Křeček (francouzsky spasmer) je Hlodavec z čeledi myšovití (Muridae), případně křečkovití. České názvosloví je však značně odlišné od současného názoru na skutečnou příbuznost. Jako „křeček“ se tak označuje velké množství rodů, ačkoliv v ČR je znám zejména křeček nenažraný (Cricetus avarus) z rodu Cricetus.

Křeček nenažraný v akci

Stručný fyzický popis křečka[edit]

Je to chlupatá koule o průměru 5,5-10 centimetrů. Jeho zuby dosahují délky 2cm, dolní zuby jsou delší než horní. Těmito zuby dokáže hryzat skrz dřevo. Jejich výběr je velmi pestrý mohou být např. zlatí, hnědí, šedí, bílí. Jsou fyzicky zdatní a dokážou vám utéct nadzvukovou rychlostí. Jeho zrak má speciální funkci jménem "Night vision", která mu umožnuje vidět v noci, ale kvůli tuto funkci je barvoslepý a má problém rozpoznat tvary. Dobře slyší okolí, ale ne hluk který způsobuje. Hmat necítí pouze svými tlapkami, ale dokonce i s hmatovými vousky a jemnými chloupky na bocích a na předních i zadních končetinách k orientaci v noci. Smrad asi nevnímá.

Stručný mentální popis[edit]

Křečci jsou lehce retardovaný, dokážou běhat v kolečku po velmi dlouhou dobu bez přestávky v myšlence že se někam dostanou. Dáte jim dřevěný plíšek na hryzání ale to jim nestačí musí hryzat do ocelových tyčí na mříži vaší kleci. Jsou to noční tvorové jen aby váš mohli otravovat nadprůměrným hlukem když si chcete schrupnout. Kadí všude a dokonce spí i na vlastních výkalech, nejspíš jim připadá že je to hygienické protože do domku se nevychčijou na to jsou velice chytrý a najdou speciální místo v kleci kde budou chcát a to místo tam bude napořád. Pokud se vám nechce po křečkovi uklízet mokré piliny vědci po 10 let výzkumu vynalezli WC pro křečky. Stačí jen aby jste nasypali do něj koupací písek pro činčily a dáte ho na jeho "chcací místo", křeček kouzelně začne chodit močit do WC.

WC pro křečky

Výskyt v přírodě[edit]

Křečci žiji v norách, které lze najít v pouštích, džunglích a polích. Své nory se snaží dohrabat až k jádru zemi kde by měli dokonalou ochranu před svými přirozenými nepřáteli.

křeček,který se nezahrabal dost hluboko aby se schoval

Seznam křečků chovaných ve vězení[edit]

  • křeček zlatý (Cricetus auratus)
  • křeček nenažraný (Cricetus avarus)
  • křečík král džungle (Phodopus sungorus)
  • Křečík Campbellův (Phodopus campbelli)
  • Křečík Robertovského (Phodopus robertovskii)
  • Křečík šikmooký (Cricetulus barabensi)
křeček šikmooký