Úhoř říční

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Úhoř říční
Glasseelskils.jpg
Úhoř. První, druhý, třetí, čtvrtý, pátý, šestý, sedmý i osmý zprava zdola.

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: holobřiší
Čeleď: úhořovití
Rod: úhoř říční (Anguilla anguilla)


„To je ale malá kluzká mrška.“

- Někdo z Harryho Pottera

„My hovercraft is full of eels“

- Monty krajta

Úhoř říční (Anguilla anguilla), anglick river burnout, je něco mezi prvkem, prvokem a rybou. Váže se hlavně na vzácné kovy, obvykle za vzniku nerozpustných anguilátů, které z roztoků vypadávají jako nevábné sraženiny. Hlavním důkazem úhoří afinity k vzácným kovům je román od Pavla Oty Zlatí úhoři.

Úhoři z latí naopak odkazují na zcela jinou situaci, kdy se tyto štíhlé potvory podloudně vysoukaly z nedbale zhotovené dřevěné klece na ryby. Jedná se o velmi podobný druh, který ale drahé kovy neváže tak dobře.

Výskyt[edit | edit source]

U úhoře říčního se už podle jména dá odvodit, že se vyskytuje hlavně v jezerech a ve vznášedlech. Lovit ho můžete tak, že do vody hodíte nějaký vzácný kov a během pár minut bude oblepený úhoři. Specifickým případem návnady je zlatý prstýnek, kdy se do něj úhoř na just navlékne, a to jen proto, aby si dokázal svou štíhlost.

Úhoři, podobně jako kanárci v uhelných dolech, jsou dobrým signalizátorem. Obvykle tedy obsahu kovů ve vodě. V případě zlatých valounů je jich v toku celá přehršel a vesele se množí. V případě obsahu platiny dokonce otvírají kasína a kouří doutníky tlusté jako palec. Naopak v případě méně vzácných kovů, například rtuti obvykle ustrnou v pohybu a naštvaně plují bříšky nahoru. Díky holému bříšku (nezaměňovat s holou podocasní částí) se tok leskne, blyští se a třpytí se více než obvykle a porybný hned ví.

Pokrm[edit | edit source]

„Úhoř se nedá žrát, je to hnus, je z toho cejtit železo a jiný kovy, smrdí jak nemytý vlasy autistickýho puberťáka a klouže jako sviňa.“

- Jakub Vágner