Lopa
Lopa himalájská[editovat | editovat zdroj]
Lopa himalájská (Antihippotragus himalicus) je zvíře patřící do skupiny savců žijící v pohoří Himaláje, přednostně se však stáda Lopy vyskytují na hoře K2. Patří mezi chladnomilná až polární zvířata. V letních měsících se tedy stáda stahují k vrcholu hory K2 nebo jiných himalájských vrcholů, v zimě se občas vyskytují i v blízkosti Nepálských či Tibetských lidských sídel. Lopy bývají vůči lidem velice agresivní, v Nepálštině se pro ně tedy vžil název पहाड शैतान (tedy "horský ďábel nebo ďábel z hor). Lopa je antizvířetem k antilopě, paradoxně je však lopa tvořena antičásticemi, což není z českého názvu patrné (oproti tomu latinský název je intuitivní jelikož je v něm pro lopu zavedená předpona anti-). Při srážce rodu lopa (Antihippotragus) s rodem antilopa (Hippotragus) dochází k uvolnění enormního množství energie.
Popis[editovat | editovat zdroj]
Lopa himalájská dosahuje výšky v kohoutku až -2 m, a hmotnosti až -250 kg. Záporná hmotnost hraje pro život lopy klíčovou roli, jelikož jí pomáhá ve zdolávání ohromných výškových rozdílů. Lopa himalájská má srst v modré barvě, která je na dotek drsná. Oči jsou zbarveny do červena. Na rozdíl od jiných savců si lopa udržuje trvale nízkou teplotu, což i s životem ve snížených teplotou. Při zvýšené teplotě vylučuje tekutý dusík. Na hlavě má lopa dva rohy, které se na rozdíl od antilopy zanořují do hlavy lopy a vytváří tak v na temni lopy takzvané temenní prohlubně (lat. cavum parietale). Zubní vzorec lopy je pak -3 -2 -1 -3|.
Setkání lopy a antilopy[editovat | editovat zdroj]
Ačkoli srážka antilopy a lopy vytváří velké množství energie a při častých srážkách by tak hrozilo zničení planety Země, kvůli výškovým i geografickým rozdílům ve volné přírodě prakticky nehrozí. V zajetí však byly provedeny vědecké experimenty, které prokázali, že při srážkách lop a antilop vzniká množství energie srovnatelné s menšími jadernými výbuchy (eqvivalent asi 20 kilotun TNT). I přesto, že některé státy uvažují o použití lop a antilop jako zbraní, prakticky se tato zbraň zatím neosvědčila kvůli složitému odchytu lop a špatné "ochočitelnosti" antilop.