Ondatra

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

„Po řece Moravě plavaly hovna tri, ludé si mysleli, že sú to ondatry.“

- Slovácko
Ondatra pižmová
Ondatra.jpg
Koupající se ondatra (dole)

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: myšovití (Muridae)
Rod: ondatra (Ondatra)
Druh: ondatra pižmová
Binomické jméno
Ondatra zibethicus


Ondatra pižmová je domácí pokojové zvíře, které nahrazuje lidem různé mazlíčky, jako kočky, psy, mikulky či blondýny. Její domovinou jsou vody Severní Ameriky, kde se vyskytuje zejména v nížinách. V Česku (resp. v Evropě) se postupně rozšiřovala od roku 1905, kdy byla vysazena na Pryglu.

Ondatra bylo původně pojmenování výhradně pro samce tohoto živočicha. Prapůvodně se totiž tento hlodavec (či hladovec?) nazýval datra, ovšem v někdejších temných dobách, pod vlivem tehdy vládnoucího, genderově nekorektního mužského šovinismu, který se cítil poškozován ve své samčí pýše oním úkorně vnímaným ženským rodem původního pojmenování této živočiškyně, bylo přidáno ono sexistické ON. Tak vznikl ondatra, leč z vrozené lenosti živočichopisců mu zůstal někdejší datří ženský rod. Kompromisní návrh pojmenování, onadatra - ondatrák (po vzoru liška - lišák) se neujal, protože onadatru genderově nevyvážené automatické opravníky umanutě přepisovaly na ondatru, v domnění, že se zde jedná o nějaký geprd. Ale boj nekončí, a jistě se dočkáme návratu prapůvodního, genderově korektního názvu datra. Es kommt der Tag! Vae victis!

Rozměry[edit | edit source]

Délka těla je obvykle 15 až 60 cm, ocasu pak 30 až 50 cm. Dosahuje hmotnosti 1 – 8,5 kg.

Popis[edit | edit source]

Zbarvení svrchní části těla je kaštanově hnědé, narůžovělé, rudé, modré nebo zelené, podle rasy a politické příslušnosti jejího pána (paní). Dovede totiž měnit svou barvu, podobně jako chameleon, chobotnice nebo polymorf . Při plavání využívá zejména zadní nohy, na kterých má plovací blány. Přední nohy má při plavání uloženy ve zvláštních prohlubních na hrudi, někteří majitelé svým miláčkům chirurgicky implantují kapsy. Silně zploštělý ocas po stranách pokrytý drobnými šupinami slouží jako kormidlo.

Stanoviště[edit | edit source]

Nejraději má rodinné domky s bazénem. Při chovu v panelácích je nutností větší vana, nebo sprchový kout. Výborně plave a potápí se, aktivní je hlavně odpoledne, kdy příjde páníček (panička) ze zaměstnání. To pak společně vyvádějí, cákají a ráchají se.

Rozmnožování[edit | edit source]

Dospělý samec ondatry odpočívá po ráchání s paničkou

Mívá tři i čtyři vrhy ročně; doba rozmnožování začíná v březnu. Samice rodí po třítýdenní březosti 5 až 14 mláďat.