Zákožka svrabová

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Zákožka svrabová
Zákožka svrabová.jpg
Zákožka svrabová pod drobnohledem.

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Třída: pavoukovci (Arachnida)
Infratřída: roztoči (Acari)
Čeleď: zákožkovití (Sarcoptidae)
Rod: zákožka (Sarcoptes)
Druh: zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei)


Nebezpečný živočich

Zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei) je drobnohledný roztoč, který způsobuje svrab. Svrab je časté infekční kožní onemocnění, přenosné z člověka (vzácněji zvířete) na člověka. Zákožka svrabová žije celý život v kůži člověka, dospělá samička má velikost 0,3 až 0,4 mm, sameček je poloviční. Oplodněná samička se zavrtává do škáry kůže, kde si vytváří chodbičky, do kterých klade vajíčka.

Dějiny[edit | edit source]

Český pyj postižený moravským svrabem.

Do Prahy zavlekly poprve svrab velbloudí karavany brněnských kupců, z Prahy se následně moravský svrab rozšířil do celých Čech. Svrab se tak stal charkteristickým rysem všech zemí koruny české.

Čeští centralisté z obecného postižení svrabem vyvozovali nutnost zřízení unitárního státu. Moravané naproti tomu argumentovali, že svrab je snad to jediné co mají s Čechy společného.

Čas dal za pravdu spíše Moravanům.

Zhruba od roku 1872 totiž svrab mizí v Brně a okolí, brzy pak v celém Moravstánu. Podle doposud neprokázané dermatologické teorie má vymizení svrabu v Moravstánu přímou souvislost se založením pivovaru Starobrno (v Moravstánu je totiž tradičně Starobrno používano nejen jako osvěžující nápoj, ale i jako zázračná medicína, která léčí snad většinu známých chorob).

Zamoření Čech svrabem poskytlo argument radikálním Moravanům, kteří požadují okamžité odtržení od České republiky a založení samostatného státu Morava a vytvoření sanitárního koridoru, který by zabránil znovuzavlečení českého svrabu zpět na Moravu.

Zákožka svrabová je odporný cizopasník a Necyklopedie se dále tomuto roztoči nehodlá věnovat.

SWAG neboli Předkožka svrabová[edit | edit source]

Toto onemocnění, přenášené taktéž jistým druhem členovců, napadá lidskou pokožku. Předkožka svrabová (někdy uváděno jako svrbivá) se, narozdíl od zákožky svrabové, specializuje na oblast genitálií (nejčastěji vagíny, ale nepohrdne ani zadkem, nejlépe teplouše) a vektorem je zde pyj, postižený smradonemytickým syndromem (tzv. pták ohnívák). Vědci mu dali název swag (původně svvag), a to jako složeninu slov svrab a vagína. Projevuje se těžkou permanentní svrbitosou a obsedantně drbatačním chováním postižených jedinců. Vyznačuje se vysokou nakažlivostí. Je jednou pandemií dnešní doby a není radno ho podceňovat. V případě napadení kontaktujte nejbližší mimozemšťany (tzv. mimoně), ti vás tohoto problému zbaví (i za cenu vaší smrti).

Vhodnější články[edit | edit source]

Choroby
Zkumavka s močí SS Tělesné choroby

CukrovkaČechomorDorostenecká nemocDýmějový humorHemeroidyHypertenzeJabbismusKlešťová encefalitidaKokotokokyKoronavirusKyprovkaLigmaMichaliho chorobaMonogamieMusculativní demenceMuskulární hypertrofieNádorNajbrtNemakačenkémieObezitaPrasečí chřipkaPrůjemRýmičkaRybí prstySklerózaSvrabSyfilisŠkoloviceŠkrlaŠtíhlostToxoplazmózaZácpaZimní virózaZrakovinaŽízeňŽlutá zimnice

Ptačí ruka Duševní choroby

ApplepsieArchitekturaAutofilieBlbostČlenství na FacebookuDepreseDyslexieEmoFóbieInsektofilieKlausofobieKlíčová encefalitidaKlišéKremlobotieKrize středního věkuKulocentrismusLepenský virLiterární masochismusMatematický ďábelMaterialismusMetapsychická jaringitidaMoralismusMoribundusMzeNarcismusObrnaObsedantně kompulzivní poruchaParanoiaPanická poruchaPedofiliePéro v ústechProkrastinacePsychoanalýzaRESETŘízkofilieSerbantropieSušiho komplexUmělá demenceVeganstvíVegetariánstvíVPDSPWindowsWindows VistaXenofobieZávislost na mobiluZprasitelský komplex

Skwádačka Choroby a metly Českopedie

AdamstownAdminitidaAhAkvarijní rybyArbitrážeAzbukopedieBl8CinikCopyrightČeskofilm (Wikipedie TV)EditcountitidaFranta VolantHumorJak počítají IQ ČeskopedistéKult popelniceMomentálně můžete editovat WikipediiNudleOsobní útokyOxymoronSprávciTramvajová dopravaToma646VandalismusWikichrámWikipedistéWikityranieZastaralé šablony

<blink>FREE SEX</blink> Ostatní

AstrologismusBurešismusInkontinenceJehovismusKomunismusKonspirační chorobyRespiraptorRosamunde PilcherRouškaSebevraždaSyndrom vyhořeníTrest smrti