Metapsychická jaringitida
„Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty metapsychické jaringitidy zakázala.“
Jaringitida (z lat. „jaris“ = vztek, hněv) je označení pro akutní psychotickou poruchu, při níž je uvolňováno nadměrné množství cholesterolu. Nejčastěji se projevuje zásadní změnou vnímání určitých skutečností a faktů nebo v jednání s blízkými osobami (jedinci), zejména s vlastními potomky.
Příznaky[editovat | editovat zdroj]
Záchvat chování otce či matky je mnohdy naprosto nepředvídatelný. Tuto psychotickou poruchu vyvolávají určité aspekty a postižení vzniká opakovaně a v nepravidelných intervalech zpravidla reakcí na různé fakty či skutečnosti spojené s životem jejich či potomků. Postižený rodič se může ke svým potomkům projevovat agresivně, často prosazuje raritní a vyhrocené způsoby ve výchově, což může mít vliv na dehonestaci dětí. Onemocněním jaringitidou jsou postiženi matky a otci podobně, matky avšak méně frekventovaně.
Tento proces se výrazně podobá projevům choroby některých zvířecích druhů jako psů a lišek, zvané vzteklina. Rodiče při záchvatu zkrátka nejsou „ve své kůži“. Hladina jejich hlasového projevu se při záchvatu výrazně zvyšuje a hrozí zde vysoké riziko trvalého poškození sluchového smyslu dětí (ohlušení), jsou také náchylnější k vážnějším výbuchům chování a poškozování předmětů. V takovémto rozpoložení mohou být tito jedinci svému okolí vysoce nebezpeční a je silně nedoporučováno s nimi komunikovat, či dokonce diskutovat!
Výskyt[editovat | editovat zdroj]
Podle ankety bylo 97 % případů onemocnění jaringitidou evidováno u rodiče vychovávajících alespoň jednoho či více synů. Pouze zbylá 3 % případů se týkala rodiče s pouhými dívkami.
Vědci spekulují, zda není v uváděných statistikách jakási souvislost, neboť je možné, že přítomnost mladého mužského jedince (syna) v bezprostřední blízkosti otce má přímý vliv na status jeho onemocnění. Chlapci se totiž projevují „divočeji“ a hyperaktivněji, než klidnější dívky.
Pořádané ankety na jaře roku 2017 se zúčastnilo přibližně 5 000 dospívajících chlapců a dívek ve věku 13–16 let, z nichž 62 % respondentů uvedlo, že se již s projevy záchvatů chování u svých otců v minulosti setkalo.
Prevence, léčba a možná řešení konfliktu[editovat | editovat zdroj]
Bohužel, lékaři se ve svých výzkumech shodují, že proti metapsychické jaringitidě není v současnosti vhodného léku.
Při akutním výbuchu je mladistvým dětem a dospívajícím doporučován obecný postup; okamžitě přerušit veškerý kontakt s rodičem, a zabránit tak dalšímu potenciálnímu konfliktu. Existuje spousta možností, jak toho lze docílit. Jednou z nich je například útěk z domova (pokud se v době výbuchu chování otce dítě nachází v domácím prostředí) a následné odmítání příchozích telefonátů.
Rozhodně nemá smysl diskutovat s rozrušeným otcem o tématech, jež jsou prospěšná dítěti (např. nákup nového smartphonu), neboť budou ze strany postiženého otce v danou chvíli pravděpodobně automaticky bez hlubšího promyšlení zamítnuta a odbyta. Nicméně je silně nedoporučováno přenášet důsledky projevů jaringitidy např. do školní docházky a zameškávat ji; jedná se totiž o nejhorší možné řešení, které mohou děti realizovat.
Objev[editovat | editovat zdroj]
První příznak jaringitidy byl objeven až v roce 2016 neznámým studentem reálného gymnázia v pražském Žižkově. Traduje se, že chlapec spadající do inteligentnější sféry studentů středních škol, jehož křestní jméno zní údajně Marek, pozoroval opakované projevy výbuchů chování u svého vlastního otce. Chlapec vše poctivě zapisoval a v září roku 2017 odeslal protokol Světové zdravotnické organizaci (WHO).
Po úspěšném zakončení studia maturitou v roce 2021 se přihlásil na České vysoké učení technické v Praze (ČVUT), kam byl posléze přijat. Vystudoval zde obor medicíny a biochemie. V současnosti pracuje jako vysoce postavený vedoucí oddělení rozvoje léčitelství ve Výzkumných ústavech Běchovice.
UPOZORNĚNÍ: Celý tento článek pojednává o fiktivní poruše. Žádná část článku nezakládá na pravdě!