Ligma
Ligma, v některých oblastech Moravy také Sugma či Pražským nářečím Ližmi je virem přenášená nemoc známá svou relativně vysokou smrtelností; až 69% nakažených na Ligmu bez lékařské péče zemře. Ligma je nejvíce rozšířená v Africe, kde hraje nedostatek nemocnic a očkovacích středisek velkou roli. V bohatších zemích, jako například v Německu a Švýcarsku, byla Ligma prakticky vyhubena - S patřičným očkováním vám totiž ligma absolutně nic neudělá.
V České republice se případy ligmy objevují převážně na jižní Moravě. Mezi lety 2007 a 2019 bylo v České republice zaznamenáno 29 případů tohoto onemocnění; jeden z nich skončil smrtí.
Příznaky[editovat | editovat zdroj]
Příznaků ligmy si pouhým okem nevšimnete. Téměř jedna polovina nakažených ani netuší, že padla ligmě do spárů, než je pozdě. U některých nakažených byl pozorován mírný kašel, jenže doktoři předpokládají, že s ligmou nemělo kašlání nic společného.
Pod mikroskopem si toho všimnete mnohem více. Virus jde celkem snadno rozpoznat, a to podle jeho nezaměnitelného tvaru - Nejčastější forma "ligma-19" vypadá přibližně jako obrácené písmeno T. Méně častá, ale stejně závažná forma "ligma-69" připomíná jakýsi pozoruhodný kosočtverec s čárou uprostřed.
„Ligma, navzdory své závažnosti, je snadno odhalitelná a velice lehce se léčí.“
- Dr. Arnold Vykuřmi
Léčba[editovat | editovat zdroj]
Jak řekl Dr. Vykuřmi, Ligma je velmi snadno léčitelná. Stačí mít platné očkování. Kromě vakcinace je velmi účinný způsob zbavování se Ligmy rituál "Vyližmi," provázený domorodci ze středoafrické kolonie Francie Tvojém-Amá. Tamní šaman, slavný Čů Rákch, prý pomocí Vyližmi vyléčil již přes 500 pacientů.
„Ligma být zlý, ošklivý, nepěkná věc. Já používat Vyližmi a Ligma pryč!“
- Čů Ráchch