Ligma
Ligma, v některých oblastech Moravy také Sugma či Pražským nářečím Ližmi je virem přenášená nemoc známá svou relativně vysokou smrtelností; až 69% nakažených na Ligmu bez lékařské péče zemře. Ligma je nejvíce rozšířená v Africe, kde hraje nedostatek nemocnic a očkovacích středisek velkou roli. V bohatších zemích, jako například v Německu a Švýcarsku, byla Ligma prakticky vyhubena - S patřičným očkováním vám totiž ligma absolutně nic neudělá.
V České republice se případy ligmy objevují převážně na jižní Moravě. Mezi lety 2007 a 2019 bylo v České republice zaznamenáno 29 případů tohoto onemocnění; jeden z nich skončil smrtí.
Fáze[editovat | editovat zdroj]
Průběh ligmy se dělí na tři zřetelně odlišné fáze. Každá fáze je sice vyvinuta pouze k plnění pár poměrně jednoduchých úkolů, jenže spolu tvoří jednu z nejzávažnějších chorob lidstva. Specialisté tvrdí, že strategie užívaná ligmou je velice podobná strategii hráčů Plague Inc. Spekuluje se, že mnoho detailů bylo ligmou od hráčů dokonce okopírováno.
První fáze, "výkuř"[editovat | editovat zdroj]
Ligma je v počáteční fázi neškodná a téměř nezjistitelná. Začíná jen ve velmi malé oblasti, jako například v kloubu pravého prsteníčku či v jedné ze srdečních komor. Pacient napadený ligmou fáze "výhul" necítí žádné bolesti, závratě, nutkání zvracet, ani jiné příznaky nemoci. Cíl fáze "výhul" je čistě taktický - ligma totiž zkoumá terén a z buněk sbírá DNA, pomocí které mění svou funkci a sílí.
Druhá fáze, "vyližmi"[editovat | editovat zdroj]
Fáze "vyližmi" začíná 1-2 týdny po prvním styku s ligmou. Choroba se zatím nestává smrtelnou, nýbrž cílem této fáze je rozšířit ligmu z počáteční malé oblasti do celého těla. Dosahuje toho s pomocí dříve zmíněné DNA, kterou se ligma sama "zlepšuje." Ligma druhé fáze není většinou odhalitelná, avšak občas se stává, že ligma nechtěně zmutuje a nakažený si začne všímat příznaků. Toto stádium je poslední, které lze (s těží) vyléčit. Jakmile ligma pokročí do třetí fáze, je konec.
Třetí fáze, "vyhul"[editovat | editovat zdroj]
Až tři týdny po nakažení ligmou začíná třetí a finální fáze. Po rozšíření ligmy po celém těle zbývá "vyhulu" jen tělo zneškodnit. Pomocí ohromného množství nashromážděné DNA zahajuje ligma hromadný útok na všechny buňky, včetně bílých krvinek, které poskytují tělu imunitu. Tím si ligma zajistí téměř nulový odpor a nakažený do dvou dnů umírá.
Příznaky[editovat | editovat zdroj]
Příznaků ligmy si pouhým okem nevšimnete. Téměř jedna polovina nakažených ani netuší, že padla ligmě do spárů, než je pozdě. U některých nakažených byl pozorován mírný kašel, jenže doktoři předpokládají, že s ligmou nemělo kašlání nic společného.
Pod mikroskopem si toho všimnete mnohem více. Virus jde celkem snadno rozpoznat, a to podle jeho nezaměnitelného tvaru - Nejčastější forma "ligma-19" vypadá přibližně jako obrácené písmeno T. Méně častá, ale stejně závažná forma "ligma-69" připomíná jakýsi pozoruhodný kosočtverec s čárou uprostřed.
„Ligma, navzdory své závažnosti, je snadno odhalitelná a velice lehce se léčí.“
- Dr. Arnold Vykuřmi
Léčba[editovat | editovat zdroj]
Jak řekl Dr. Vykuřmi, Ligma je velmi snadno léčitelná. Stačí mít platné očkování. Kromě vakcinace je velmi účinný způsob zbavování se Ligmy rituál "Vyližmi," provázený domorodci ze středoafrické kolonie Francie Tvojém-Amá. Tamní šaman, slavný Čů Rákch, prý pomocí Vyližmi vyléčil již přes 500 pacientů.
„Ligma být zlý, ošklivý, nepěkná věc. Já používat Vyližmi a Ligma pryč!“
- Čů Ráchch