Hypertenze

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Bullfinch (51093556917).jpg

Kompletní pahýl Tento článek je sice krátký, ale dozvíte se z něho vše. Nemá smysl, abyste o dané problematice sháněli jinde další informace. Nenajdete je.

„Občas někdo nečekaně vstoupí do vašeho života, vaše srdce se splaší, krevní tlak vyletí do nebe a vás to navždy změní. Těmto lidem se říká policajti.“

- lidové moudro

„Hajpá hajpá!“

- německá hardcore, rave a techno banda Scooter

Hypertenze, anglicky hypertension, norsky hypertenšón, je lékařský termín pro vysoký krevní tlak a jeden ze znaků pohlavní dospělosti muže.

Popis, vznik a vůbec všechno, co potřebujete vědět[edit | edit source]

V mládí jsem se učil hrobařem, jezdit s hlínou, jezdit s trakařem se většinou s vysokým krevním tlakem nesetkáte. Výjimkou je samozřejmě situace, kdy jste poprvé přistiženi s cigaretou, když na vás má prasknout to rozbité okno nebo se na vás Maruška z vedlejší třídy, co má dlouhé černé vlasy a už nosí podprsenku, dlouze podívala. Příznaky jsou typicky vlhké dlaně, bušení ve spáncích, a flek na zepředu na spodním prádle. Vzadu ne, to je příznak úplně jiného tlaku.

V období puberty se vysoký tlak dostavuje zcela nárazově. Například, když narazíte na Marušku večer na schodech ve sklepě. Nebo když na vás narazí Maruščin otec. Ovšem v pubertálním období je vyšší krevní tlak žádoucí už z evolučního hlediska. Pubescent je okolnostmi neustále stimulován a vyšší krevní tlak mu pomáhá se vyrovnat akné, způsobeným hormonálními změnami a otoky tváře, způsobené Maruščiným otcem. Vyšší krevní tlak také v příhodné chvíli pomáhá lépe artikulovat fyzickou náklonnost k protějšku, ať už se jedná o Marušku nebo o Pepíka, příroda v tomto nečiní rozdíl.

Dosáhne-li muž zákoné dospělosti, vysoký krevní tlak už není jednoznačnou výhodou. Ano, zvednutí tlaku společně s přílivem adrenalinu vám umožní se vyrovnat s nečekanou zprávou, že jste Marušce naštěkali do boudy a po několika dechových cvičeních a investici do pugétu si na Maruščině otci můžete prohlédnout, jak vypadá vysoký krevní tlak u o dvacet let staršího člověka.

Pravým obdobím rozvoje hypertenze je ovšem tzv. produktivní věk, což je doba, kdy už se z Marušky stala Marie, protože je vaše manželka a naopak Maruškou se stalo dítko, které se narodilo už 4 měsíce po svatbě. K rozvoji přispívá též zaměstnání v korporátu, komunikace s úřady při vyřizování stavebního povolení na první dům a hlavně špatná životospráva. Marie už tou dobou tuší, že jste na životě ohroženi a proto se vám snaží namísto řízku podstrčit tofu nebo brokolici, což má ovšem zpravidla úplně opačný efekt.

S přibývajícími léty se ke stresu v práci přidává i špatné spaní (s manželkou, bez manželky, nebo s někým jiným) a noční práce, zejména bílení ledničky, vykonávání dozoru nad ratolestmi a prakticky jakékoliv domácí práce, které zahrnují použití nástrojů, které nemáte aktuálně k dispozici.

Jak jde čas, jedním ze stimulantů vašeho vysokého krevního tlaku je Maruška, respektive její podivné uculování se a příležitostný ruměnec ve tváři. Srovnání snese snad jen se situací, kdy Marie jede na nákup vaším vozidlem a ne tím svým křápem. V tomto období si pod vlivem vysokého tlaku si spousta mužů pořizuje palné zbraně, ale léčba je neúčinná a přináší toliko placebo efekt. Naši vědci zatím nedokázali plně potvrdit vliv sedavého životního stylu, přestože výzkum konaný mezi vězni ukazuje výskyt vysokého tlaku lehce nad průměr.

Když se Maruška odebere s tím neřádem někam z domu, nastává to pravé období pro rozvoj hypertenze. Čas trávený s Máňou a její fanatická potřeba každých pět let vymalovat kuchyň si vybere svou daň. Při návštěvě lékaře získáváte své první prášky na vysoký tlak.

Dokážete-li vyplnit celou sbírku Prášky na cholesterol - Prášky na tlak - Prášky na cukrovku - Prášky na podporu erekce, získáváte achivement Seniór a máte konečně téma k hovoru s kolegy v místní klubovně. Je to ovšem znamení, že by zbytek rodiny měl být na vás hodný, protože jinak sebou švácnete dřív, než jim řeknete, kam jste uložili úspory a jak to je vlastně s tou kolaudací domu.


Choroby
Zkumavka s močí SS Tělesné choroby

CukrovkaČechomorDorostenecká nemocDýmějový humorHemeroidyHypertenzeJabbismusKlešťová encefalitidaKokotokokyKoronavirusKyprovkaLigmaMichaliho chorobaMonogamieMusculativní demenceMuskulární hypertrofieNádorNajbrtNemakačenkémieObezitaPrasečí chřipkaPrůjemRýmičkaRybí prstySklerózaSvrabSyfilisŠkoloviceŠkrlaŠtíhlostToxoplazmózaZácpaZimní virózaZrakovinaŽízeňŽlutá zimnice

Ptačí ruka Duševní choroby

ApplepsieArchitekturaAutofilieBlbostČlenství na FacebookuDepreseDyslexieEmoFóbieInsektofilieKlausofobieKlíčová encefalitidaKlišéKremlobotieKrize středního věkuKulocentrismusLepenský virLiterární masochismusMamilMatematický ďábelMaterialismusMetapsychická jaringitidaMoralismusMoribundusMzeNarcismusObrnaObsedantně kompulzivní poruchaParanoiaPanická poruchaPedofiliePéro v ústechProkrastinacePsychoanalýzaRESETŘízkofilieSerbantropieSušiho komplexUmělá demenceVeganstvíVegetariánstvíVPDSPWindowsWindows VistaXenofobieZávislost na mobiluZprasitelský komplex

Skwádačka Choroby a metly Českopedie

AdamstownAdminitidaAhAkvarijní rybyArbitrážeAzbukopedieBl8CinikCopyrightČeskofilm (Wikipedie TV)EditcountitidaFranta VolantHumorJak počítají IQ ČeskopedistéKult popelniceMomentálně můžete editovat WikipediiNudleOsobní útokyOxymoronSprávciTramvajová dopravaToma646VandalismusWikichrámWikipedistéWikityranieZastaralé šablony

<blink>FREE SEX</blink> Ostatní

AstrologismusBurešismusInkontinenceJehovismusKomunismusKonspirační chorobyRespiraptorRosamunde PilcherRouškaSebevraždaSyndrom vyhořeníTrest smrti