Škrla
Škrla je závážná psychická nemoc, přenášená na člověka cizopasníky škrlavkami dutými (Ascaris lubricoides) z řádu Škrlavky (Ascaroidea).
Škrlavky jsou hlístice vřetenovitého těla, se třemi pysky u vyústění kloaky. Samečkové jsou ozbrojeni většinou dvěma zvláštními vysunovatelnými osténky čili spikulami, které vyčnívají do kloaky, společného vyústěni střeva a pohlavních orgánů. Cizopasí ve střevě obratlovců včetně člověka. V současnosti jsou škrlavky jsou rozšířeny celosvětově, v aktuálních vědeckých studiích je popisována jejich populační exploze v okolí Brna, Ostravy a v Kanadě.
Vlastní onemocnění je způsobeno gramnegativní tyčinkovitou bakterií Skrla pestis. Onemocnění má dvě formy - rektální (té se říká hnědá smrt) a bubonickou (lidově anička).
- Forma bubonická je na člověka přenášena škrlavkami, které se infikovaly na nakaženém hlodavci, obvykle kryse nebo praseti. Po kousnutí infikovanou škrlavkou dochází ke zhnědnutí kousance, poté se objeví boule v oblasti mízních uzlin.
- Forma rektální se přenáší kapénkovou infekcí z člověka na člověka a je mnohem nebezpečnější. Působí velice rychle a neléčena má nevratné následky.
Zajímavostí je, že v průběhu těhotenství byla zaznamenána migrace šrklavky z matky na plod.
Projevy nemoci[edit | edit source]
Postižené osoby obvykle přijímají jako základní mentální vzorec chování, ve kterém lidem v okolí vnucují myšlenku, že všechno dělají úplně špatně. Jediná pravá cesta je přijmout názory nakaženého nebo například Ježíše, kteří všechno napraví.
Další projevy nemoci:
- Společensky neakceptovatelné a zavrženíhodné trápení malých dětí a dospělých
- Deprivace ústící v sexuálně deviantní chování
- Pokles IQ pod úrověň 60 během šesti měšíců od okamžiku infikace
- Obtěžování okolí zprávou, že Ježíš miluje úplně všechny
- Přijetí příjmení Škrla, Škrlová
- Infantilita - viz například případ Barbory Škrlové
- Okamžité přestěhování se do Škrle
Boj proti škrle[edit | edit source]
Dosavadní výsledky vědeckého úsilí na poli boji proti škrle jsou stejně neuspokojivé, jako u španělské chřipky z druhé dekády 20. století. Vědecký tým Necyklopedie přijal účast na probíhajícím výzkumu nemoci.