Oxymoron

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Yin and Yang.svg

Tento článek na téma "Oxymoron"

pojednává o opačném tématu než článek Pleonasmus.

Oxymoron (chemicky O3MoRON, či zjednodušeně O3H42MoRon) je lingvistický konstrukt, určený k buzeraci normálních, zdravě diskutujících lidí na internetových fórech, zasedačkách, v hospodách a v televizních pořadech okolo nedělního poledne. Je též jednou z nejzhoubnějších chorob humoristické encyklopedie zvané Českopedie, protože těm ústrky obyčejným editorům způosobují oxytocinové rauše. Narozdíl od místních správců, ti jsou v chillu pohodě.

Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Oxymoron na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

I když vám budou srandisti z Českopedie tvrdit, že slovo pochází z řečtiny, není tomu tak. Jedná se o plnokrevný anglicismus z konce 20. století, kdy chytráci v Oxfordu začali ztrácet svůj monopol na pravdu a pomyslné žezlo přebírala Čunkova univerzita a Máňa z prasečáku, nejlepší zdroj informací v novodobé historii. Slovo oxymoron se skládá ze slov oxygen (kyslík) a moron (kretén). Složeno dohromady se jedná o oxidujícího kreténa[1], tedy kreténa zapáleného. Jak to souvisí s významem se úplně neví, ale ujalo se to.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Oxmoron (narozdíl od pleonasmu, který přidává zbytečná slova) přidává do obyčejné, nudné věty humor. Uveďme si příklad "espresso do půllitru". Velmi humorné, protože proč byste si nemohli nalít ten italský náprstek kafe do normální, poctivé české sklenice? Můžete. Můžete si jich tam loupnout hned několik - přesně 16 a kousek a když to vypijete najednou, projedete se luxusním Mercedesem s právem přednostní jízdy do baráku plného lidí s brýlemi v bílých pláštích, kde se o vás budou následující dny starat a nebudete muset ani vařit, natož prát, žehlit a chodit ven se psem a odpadky.

Častým oxomoronem je též slovní spojení "pocitivý politik". Tento vtip, datovaný až do dob starého Řecka a stand-up komiků Sokrata, Isokrata a Zenóna z Eleje staví na momentu překvapení, protože po slově poctivý byste slovo politik opravdu nečekali. Chápeme, není to slavný zabijácký vtip z dob Druhé světové války, ale přiznejte, že se vám pohly koutky.

Neméně humorný kousek je taktéž "spravedlivé daně", které s oblibou používá Kateřina Konečná a její pohlednější sestra Venezuela. Mladí tento frk nechápou, ale lidé nad 40 se u toho zpravidla plácají do kolen a pak přes kapsu, jestli tam ta šrajtofle ještě pořád je. Jako správné umění je i toto lehce kontroverzní - například Ancapům z tohoto vyletí krevní tlak do nebes a udělá se pěna u huby. A to je dobře.

Obvykle se jako příklad uvádí "ohlušující ticho". Tato humorná vložka je humorná právě tím, že je pravdivá. Ticho se totiž dostaví takovým fofrem, že následuje antisonický třesk a rázem je z vás tetřev hlušec nebo Beethoven, máte-li alespoň zblo hudebního sluchu. Když se ticho usadí[2], neslyšíte ani prd, což je přesně to, co znamená hluchota. Velmi humorné a trefné.

Zajímavým počinem je též "militantní pacifista". Zde je použit prvek absurdity - proč by asi nemohl chcimír prosazovat svůj postoj za použití zbraně? V USA je to možné a v minulosti bylo mnoho, zejména komunistických, pohlavárů, kteří šířili mír mečem a ohněm. Jen si vzpomeňte na Křižácké výpravy proti husitům - na Bitvu u Sudoměře, kde zlotřilí křižáci zaútočili na pradleny. Ty pokojně sušily závoje na místních blatech a když se křižáci začli v bahně topit jako král Já I., nebohým pradlenám nezbylo nic jiného, než je umlátit klacky, protože mohly prát znova. Což je pochopitelné i u tak holubičích povah, jakými fortelné vesnické pradleny zpravidla jsou. Obdobným potvrzením je popis událostí r. 1620 v originálním přepisu v historickém článku Mlata na Bílendě 16 kilo 20. A to nemluvíme o tom, co předváděli v 17. století na Blízkém východě, konkrétně v Brně, Švédové.

Další příklady[editovat | editovat zdroj]

Čeština, Čeština 2.0, Češtinetika i Moravština jsou jazyky bohaté a jako takové mají oxymoronu celou přehršel. Například:

a náš oblíbený: bůček light.

Oxymoron na Českopedii[editovat | editovat zdroj]

Heslo Oxymoron je jedním z nesčetných příkladů mentální impotence Českopedie. Zatímco každý přirozeně inteligentní Bašmak jasně chápe smysl a hloubku výroku Karla Hynka MayeMrtvé milenky cit, zbortěné harfy tón“, Českopedie ve své chronické omezenosti tápe. Běžný českopedista nikdy neměl milenku, neví co je cit a už vůbec neví, jak vypadá konstrukce harfy a jak může být expresivní a mohutný tón tohoto nástroje v případě zborcení jeho rámu.


Choroby
Zkumavka s močí SS Tělesné choroby

CukrovkaČechomorDorostenecká nemocDýmějový humorGeravisHemeroidyHypertenzeJabbismusKlešťová encefalitidaKokotokokyKoronavirusKyprovkaLigmaMichaliho chorobaMonogamieMusculativní demenceMuskulární hypertrofieNádorNajbrtNemakačenkémieObezitaOknitidaPrasečí chřipkaPrůjemRýmičkaRybí prstySklerózaSvrabSyfilisŠkoloviceŠkrlaŠonovský morŠtíhlostToxoplazmózaZácpaZimní virózaZrakovinaŽízeňŽlutá zimnice

Ptačí ruka Duševní choroby

ApplepsieArchitekturaAtická panakaAutofilieBlbostBrainrotČlenství na FacebookuDepreseDyslexieEmoFóbieGaramondofobieHammondismusInsektofilieKlaustrofilieKlausofobieKlíčová encefalitidaKlišéKremlobotieKrize středního věkuKulocentrismusLepenský virLiterární masochismusMamilMatematický ďábelMaterialismusMetapsychická jaringitidaMoralismusMoribundusMzeNarcismusObrnaObsedantně kompulzivní poruchaOkenní fobieParanoiaPanická poruchaPedofiliePéro v ústechPičizmusProkrastinaceProlinePsychoanalýzaRESETŘízkofilieSerbantropieSušiho komplexUmělá demenceVeganstvíVegetariánstvíVPDSPWindowsWindows VistaXenofobieZahraniční porucha osobnostiZávislost na mobiluZeusix syndromZprasitelský komplex

Skwádačka Choroby a metly Českopedie

AdamstownAdminitidaAhAkvarijní rybyArbitrážeAzbukopedieBl8CinikCopyrightČeskofilm (Wikipedie TV)EditcountitidaFranta VolantHumorJak počítají IQ ČeskopedistéKult popelniceMomentálně můžete editovat WikipediiNudleOsobní útokyOxymoronSprávciTramvajová dopravaToma646VandalismusWikichrámWikipedistéWikityranieZastaralé šablony

<blink>FREE SEX</blink> Ostatní

AstrologismusBurešismusInkontinenceJehovismusKomunismusKonspirační chorobyRespiraptorRosamunde PilcherRouškaSebevraždaSyndrom vyhořeníTrest smrtiZádumčlivost

  1. Citlivější osoby používají slovo "hlupák", ale myslí tím také Filipa Turka.
  2. Ano, ano, mohli jsme napsat rozhostí, ale nejsme Karel Gott.