Sůl nad zlato

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

„Sůl nad zlato“ (něm. „Salz, Salz über alles“, ang. Salt over gold, americky Gimme all your salt, mothafucka) je původně psaná ekonomická pohádka z pera Boženy Němcové.

Význam díla[edit | edit source]

Dílo řadíme mezi ranně socialistické, protože je nejlepší jej konzumovat časně po východu slunce. Svým významem dávno překročilo i taková díla, jako je Kapitál od Karla Marxe nebo O čem sním, když náhodu spím od Marka Prchala.

Komunistická garnitura se snažila prostému lidu dílo přiblížit zábavnou formou a tak vznikly přepisy s velkými písmeny, následované zestručnělou verzí ilustrovanou Helenou Zmatlíkovou, komix na zadní straně časopisu ABC a leporelo. Protože ani to se neuchytilo, vznikl film (mazaně pod názvem "Byl jednou jeden král", aby to nebylo okaté), který se vypálil do sítnic několika generacím. Proto teze o ceně zlata a soli je již dávno zapsána do análů české lidové slovesnosti.

Hlavním poselstvím pohádky je samozřejmě upozornění na nezdravou obsesi majetkem a pohrdání dělným lidem, rolníky a drobnými živnostníky či proletariátem mezi vládnoucí elitou. Narozdíl od podobných děl (např. Císařův pekař a Pekařův císař) nenabádá přímo k revoltě, ale obecenstvu podsouvá falešnou naději, že to vrchnosti dojde a něco s tím udělá.

Čarovná babička (vpravo) právě připomněla Marušce, že před krajáčem mléka měla mísu třešní. Originální znění s titulky. nekolorováno.
Dudák s dudami. Zpěvanka též.
Drahomíra (vpravo) vyzývá zahradníka ke koitu.

Postavy[edit | edit source]

 • král Já I. - autoritářský vůdce, který vládne prostému lidu železnou kázní, ocelovou pěstí a hlubokou moudrostí
 • královna - anonymní postava v pozadí, ve filmu vystupuje pouze jako obraz, se kterým král vede rozhovory
 • Atakdále (něm. Undsowaiter, krátce Usw) - králův rádce, studnice vědění, šedá eminence, pravá králova ruka a vykonavatel královy vůle
 • Drahomíra - nejstarší králova dcera, známá svou affinitou k drahým opracovaným nerostům a lesklým kovům
 • Zpěvanka - prostřední králova dcera, zlatá slavice, vyjadřuje se převážně trylkem či árií, má zálibu v libozvučných melodiích a v šatech s hlubokým dekoltem
 • Maruška - nejmladší králova dcera, chytrá, pohrdající bohatstvím, duší proletářka
 • kouzelná babička - (něm. Magisch Oma) - bezejmenná seniorka, toulající se po království a dealující krystalický NaCl
 • vdova Kubátová - fortelná baba ze vsi
 • cizí princové - tři princové, ucházející se o horní končetiny princezen a odpovovídající podíl na hmotných statcích ve vlastnictví mocnáře
 • šéfkuchař - alkáč, který přečetl dvě kuchařky a viděl dva díly Ano, šéfe s Pohlreichem

Stručný obsah[edit | edit source]

Král je znaven životem a bezcílně bloumá po hradu společně se svým rádcem Atakdálem. Vedou řeči. Král chce abdikovat, aby měl čas na svou sbírku časopisů s anatomickou tématikou, protože je již dlouho vdovec. Chodí proto do ajnclíku [1], kde halucinuje při pohledu na obraz své ženy a snaží se s ní řešit nástupnictví trůnu. Obraz mlčí. Král namísto zvážení morálních kvalit svých dcer se rozhodne postoupit stolec té, která ho má nejvíce ráda [2].

Protože je to království šovinistické, tradiční a konzervativní, král potřebuje nejdřív dostat dcery pod čepec. Pozve na hrad tři prince a snaží se jim dcery vnutit. Princové jsou výkvět lidstva: Chrabrý - zalisovaný v konzervě, Chytrý - vykuk už od pohledu, Krásný - drag queen jak vyšitej, ale ber kde ber, nejsou lidi a headhunteři byli zase na dovolený na Kanárech, takže se musí brát, co je.

Drahomíra zrobí prezentačku a přirovná fotříka ke zlatu. Zpěvanka přirovná otce ke zlatu v hrdle, takže je jasné, že jednak není schopná vlastní invence a taky že ve svém budoáru má na zdi oslintaný plakát Justina Biebra a Goťáka. Král je heppy jak dva grepy, ale v duchu vsází na Máňu, která je nejvíc podobná jeho exlé ex. Máňa ale provede plot twist, páč řekne, že ho má ráda jako sůl. Pantátovi rupne cévka, málem ho trefí šlak, kousne se mu hercna a pošle Majdu do prdele pryč.

Král prohlašuje sůl za nicotný nerost, nechá svézt na hrad všecku sůl a hodí ji do dihydrogenmonoxidového proudu, který teče náhodou kolem, přičemž to po proudu vychcípá až po Hamburg, nebo kam to teče a ekologická katastrofa je to jak s tou Bečvou. Aby ukázal, že sůl je k prdu, rozhodne se vařit bez ní, což zapříčiní rozvoj alkoholismu u šéfkuchaře. Vaření krále s rádcem je humorné.

Poddaní u dvora trpí nechutenstvím, pozvaní princové se ušklíbají a kují pikle. Zpěvanka, stižena akutním záchvatem anorexie je okouzlena dudákem, protože ten umí mačkat dudy jako nikdo jinej a ona ma ten dekolt. Drahomíra sebou flákne v zahradě, páč má taky mrákoty z hladu, ale zachrání ji zahradník, který jde náhodou kolem provádět jarní orbu a pohodí ji do houpací sítě. Inteleguální kecy o kráse přírody a takové ty věci. Jestli provedl orbu, to není vidět, ale šacujem to, že ano.

Solofilka se má cajk, celou dobu zanáší s rybářem, který ji po nocích štupuje síťované štrupny, co Máňa nosí na diskošky, do šantánu a na noční šichtu. Rybář je pohodář, je to starší chlápek, přestože smrdí korunou, dělá ji sugar daddyho. Máňa potká čarodějnici v převleku za kouzelnou babičku, daj' pokec, babka Máňu vočekuje a taky kuje pikle.

Stará Kubátová krále Atakdáleho jak malýho kluka a našije mu jednu z forhendu, protože neví, co dá volizovat ovcím a dětem. Král facáka potřeboval už fakt dlouho, naštěstí má na všecko lidi, takže jeho chrup zůstane nedotčen. Je to Škoda Favorit, ale ještě se mu tam takle nerozsvítilo, takže probíhá děj a pak to pomalu probublá, že jako bez soli to nejde a že alkáč kuchař má pod čepicí a i když je vylitej jak kyblík, není úplně mimoň. Král de hledat Máňu, ale zapomněl si dvoukolák s GPS ruské výroby, takže zabloudí jak Laudon, ale namísto vesnice se trefí do močálu, kde následně provádí topení se, bědování, naříkání a takové ty věci.

Když vidí světlo na konci tunelu a vypadá to, že bude rubat trepkama vo podlahu, konečně všecky kolečka zaklapnou, král si pořídí výčitky svědomí a protože příroda je mocná čarodějka a ta stará babka je čarodějnice jak vyšitá, jen se tváří jako kouzelná babička, tak ho ten močál zas vyflusne a král jde jako všecko fixnout. Najde Máňu, řekne "Mea culpa, mea maxima culpa" a jako že měla pravdu a že on byl lichokopytník a tak a všecko je v rychtyku. Nedostatek soli řeší opět Deus ex Machina kouzelná seniorka, která dá Máně bezednou slánku a tak si zas všici dou pro tu sůl a už nikdo nemá tu anémii a nechutenství a všici pařej jako o silvestra. A do toho se teda zahradník ožení s Drahomírou, Zpěvanka s pocestným ze Strakonic, Máňa má toho s těma rybama, král bude dál královat a Atakdál dostane na hrb kopu usoplených smradů, protože najednou maj' všici děti.

Tři princové nejsou hloupí, využijou chaosu, sbalí bohatství na vozík a neomylně s nim zajedou do bažiny, čímž bohatství konzervují pro budoucí generace archeologů. Král v podlikačkách jde požádat vdovu Kubátovou o horní končetinu a chlupatou část o půl metru níže, přičemž se s nimi utrhne molo a odplouvají na rybník, vydáni na pospas dravým rybám, zejména kaprům.


Necyklopediedetem.png

500 kilo jablek pro králeJá BarykádaJak Hudeček měnil až vyměnilMalý BobešMedvídek PúMotýl Onanuel a maková panenkaO kůzlátkáchO letadélku KakánětiO Odčervené KarkulceO šíleně smutném princiO třech prasátkáchOšklivé káčátkoPohádka o daníchPohádka o zemi krále KlidomilaPrincezna na sračkuPrincezna se zlatou hvězdou na čelePříručka pro pohádkového panovníkaSněhurka a sedm trpaslíkůSůl nad zlatoŠípková RůženkaTunel BlankaVčelí medvídciVečerníčekVo chytrym draku Zvonimírovi

 1. tím je myšlena pracovna, ne WC
 2. moderní češtinou: Která ho nejvíc lovískuje.