Kapr

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Kapři jsou velice citlivá stvoření zvyklá na pravidelné krmení.
Další z vánočních tradic. Kdo po rozkrojení kapra uvidí hvězdičku, bude mít štěstí a do roka zemře.
Kapr žužlavý

Kapr je prazvláštní živočich, který se vyskytuje po celém světě, ovšem obzvlášť v České republice (je někdy také znám pod názvem "český kapr", zkráceně "český").

Kapr je nezbytnou součástí nejen vánoční tabule, ale nesmí chybět na žádném jiném stole, u kterého se rozhoduje něco důležitého (třeba koupě stíhaček) nebo ještě důležitějšího (fotbalový zápas mezi Velkou Lhotou a Postoloprty).

Obecně je vyzkoumáno, že účinnost kapra je přímo úměrná množství jedinců na stole. Nejuznávanější odborníci na tento druh obvykle drží titul šibal. Kdo ho získá, má potom oprávnění s kapry libovolně nakládat a vyměňovat si různé exempláře s kolegy.

Titul zůstává na doživotí, neboť člověk se obvykle nezmění. O všech novopečených šibalech nás vždy spolehlivě informuje denní tisk, nejlépe však ten s velkými tučnými černými nadpisy a bílým názvem na červeném pozadí.

Kapr je velmi rozšířen, vyhynutí zatím nehrozí, ale již se objevují různí pytláci, kteří by jej nejraději vyvraždili, ovšem to my ekologové nesmíme dopustit. Chraňme naši přírodu a obzvlášť ty druhy, kterými se můžou naše slovutné luhy a háje pyšnit před ostatními kraji!

Kapří liga[edit | edit source]

Kapří liga je tradiční česká fotbalová soutěž. Jejím hlavním sponzorem je plzeňský Gambrihnus, takže se také někdy nazývá Gambrihnus liga. Soutěž hraje účastní 16 týmů, její vítěz má právo se účastnit každoročního vánočního rituálu k poctě Satana: obžerství. Nejhorší dva týmy (z 15. a 16. místa) sestupují do nižší soutěže. Soutěž je populární zejména v Jižních Čechách, avšak sledována je v celém Česku a dokonce také v Moravstánu a ve Slizku.

Aktuální pořadí[edit | edit source]

1. temelínský kapr
2. třeboňský kapr
3. blatenský kapr
4. strakonický kapr
5. bechyňský kapr
6. českobudějovický kapr
7. rožmberský kapr
8. jindřichohradecký kapr

9. orlický kapr
10. vodňanský kapr
11. soběslavský kapr
12. bukvojský kapr
13. harcovský kapr
14. pražský kapr
15. pstruh obecný potoční
16. štika obecná

Místo sestupujích týmů do příštího ročníku nastoupí:

  1. brněnský kapr z Pryglu
  2. vysočinský kapr
Sport
Mistr světa ve vodní levitaci Disciplíny AlkoholismusAtletikaBahenní souboj s tygremBanžo žumpingBowlingBěhBaseballBasketbalBiatlonBojový styl RockyBrusleníBungee jumpingCurlingCyklistikaČavolDOSBoxExtrémní sportyFormule 1GauchingGeocachingGolfHázenáHod granátem na plechovkuHod kilemHod hovnemHokejJezdectvíKašnobalKolováKopanáKulturistikaLukostřelbaObžerstvíParkourPokyho trojbojRagbyRallyŘitní alpinismusSchodySkoky do hloubky na časSkoky do vodySnowboardingSvátostný sedmibojSvlečhokejŠachyŠermTenisTour de FranceVeslováníVodáctvíVodní turistikaVolejbal
Sportovci Milan BarošMona BarthelováPavel BémBoryšTomáš DošekRadek DudaWayne GretzkyDominik HašekZlatan IbrahimovićNeymarInriJaromír JágrMarek KuličLionel MessiKarel PoborskýTomáš RosickýChris FroomeRoger FedererNovak DjokovičDjoković NovákVlastimil Vlášek
Bafuňáři Jaroslav HřebíkVlastimil KošťálFilip PešánStanislav Šulc
Týmy AC Sparta PrahaSlavia 071 FC SlopáckoTJ Baník Vysoká PecTJ OsvětimanyČeská fotbalová reprezentaceČeskej fotbalovej týmKlausubova jedenáctka (2014) • Zemanova jedenáctka (2018) • Kapří ligaArsenalČelzýReal MadridHC Sparteşcu RomâniaHC Brno BystrcHC Jestřábi ProstějovFC BarcelonaTottenham Spurs
Olympiády LOH 2008 PekingZimní olympiáda v PrazeLetní olympijské hry 2020