Bílá paní

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Bílápaní3.jpg
Bíla slecna.jpg
Maribilapani.jpg

Bílá paní, vlastním jménem Perchta z Rožmberka, byla jihočeská šlechtična, známá pěstitelka marihuany, zakladatelka Ku Klux Klanu.

Mládí[edit]

Dětství prožila v Prachovicích, kde její rodiče vlastnili panství proslulé výrobou cementu a betonu. Tamní cementárna byla jejím nejoblíbenějším místem. Vzhledem k velkému množství cementu ve vzduchu získal její obličej záhy charakteristickou bílou barvu, která stála u zrodu její přezdívky. Cement jí také způsobil astma, takže v pozdějších letech raději chodila ven v noci, kdy je čerstvější vzduch. Své plíce se pokoušela léčit různými bylinami, nejlépe se osvědčila marihuana.

Ve dvaceti letech byla provdána za známého jihočeského velmože Petra z Rožmberka. Zatímco její manžel se v Praze věnoval politice, ona se stala správkyní jeho rozsáhlého dominia. Nejvíce se snažila o pozvednutí zemědělství. Pozvala na své statky věhlasné odborníky (např. Pičurina) a zaváděla Agrární program bolševiků. Ovšem reakční poddaní (tzv. kulaci) se bránili zavádění novinek, a tak je o přínosnosti těchto metod musela přesvědčovat za pomoci cepu.

Činnost[edit]

Zvláštní pozornost věnovala pěstování marihuany, kterou potřebovala k léčení svých průdušek. V Temelíně shromáždila nejlepší zemědělce ze všech rožmberských panství, aby tam pod jejím dohledem seli, okopávali, pleli a zalévali tuto plodinu. Těmto zemědělcům (tzv. družstevníkům) se dokázala náležitě odměnit. Poskytla jim mimořádná privilegia, odměňovala je velkými obnosy peněz, jejich domy nechala zdobit růžemi, dávala jim med a sama jim pekla koláče. Není divu, že ji pak poddaní měli velice rádi. U temelínského zámku si nechala také postavit věže, ve kterých mohla nerušeně inhalovat. Často bývala spatřena, jak v noci, za úplňku, obcházela po ochozu.

Smrt a posmrtná zjevení[edit]

Bílápaní1.jpg
Bílápaní2.jpg

Když zemřela, celý kraj pro ni truchlil. Nejvíce ovšem temelínští družstevníci. Záhy se roznesla zpráva, že se v noci zjevuje v Temelíně i na jiných jihočeských hradech a zámcích. Lidé putovali do Temelína, aby ji mohli spatřit. Oblékali se do dlouhých bílých rouch a vysokých špičatých bílých čepců, stejných, jako nosila ona. Netrpělivě čekali na půlnoc, kouřili marihuanu a snažili se ji přivolat pomocí otáčení hrnečků na mléko uchem doprava pod ultrafialovou lampou o půlnoci. Když se znovu zjevovala, začaly se na mnoha místech shromažďovat skupiny těch, kteří ji uctívali ještě více než Pannu Marii.

Tak vznikl Ku Klux Klan.

Potomstvo[edit]

Perchta porodila 15 dětí (navzdory tomu, že tehdy ještě neexistovaly Jihočeské matky), z nichž se 9 dožilo dospělosti. Její potomci se spříznili (popřípadě sprznili) se všemi významnými šlechtickými rody (a také s mnoha nešlechtickými rodinami). Mezi její potomky patří například:

(Uvádíme jenom ty z pohledu Necyklopedie významné.)