Základy vodáctví

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Voda
Ty si preca Dihydrogenmonoxid,
čo ma drží nad vodou

             Jožo Ráž, Elán
Sorry, why I can't be a drop of water...

Brněnská Přehrada
Česká přehrada
Přehrada Desná
Modřická přehrada
Žablonecká přehrada

Mordyje
Zvratka
Vltava
Lužická Hnisa

Česká flotila
Kardinál Miloslav Vlk
Křižník Václav Klaus
Loď Necyklopedie
Primátor Pavel Bém
Jaderná ponorka Kladno
Říční flotila Brno

Bezdrátová sprcha
Ministerstvo námořnictví
Námořnictvo České republiky
Těžká voda
Skoky do vody
Šetření vody
Vodáctví
Vodní elektrárna
Led Sníh Vodní pára
Vodní turistika
Vodní výtah
Povodně

Být vodákem není snadné.

Ahój, tohle je výukový článek pro všechny, kteří se chtějí stát vodáky. Máte rum? Tak čtěte!

Pozdrav[edit | edit source]

Jediným regulérním vodáckým pozdravem je Ahoj. Tento vznikl spojením citoslovcí ACH a OJ, které jsou snadno vyslovitelné při značném stupni opilosti. Jiné pozdravy jsou nepřijatelné a hodné posměchu.

Pokud se loď potká s cizí posádkou či posádkou, kterou z jakéhokoli důvodu (ztráta brýlí, vyplavení čoček, dvojka na žíle) nepoznává, seznámí se frází: Ahoj loď, odkud jedeš, kam jedeš, my jedeme z ... do ..., máš rum? Tato fráze je často z úsporných důvodů zkracována na: Ahoj loď, máš rum?

Nasedání/Vysedání[edit | edit source]

Nasedání

Do lodě nasedáme zásadně ve vodě, varianta nasednutí do lodě na břehu s následným odpícháním až do řeky je nepřípustné. Háček umožňuje zadákovi co nejpohodlnější přístup do lodi (suchou nohou). Háček tedy nasedá vždy jako poslední (na hloubce, množství bahna či jiných sraček nezáleží) a jeho úlohou je dopravit loď do takové vzdálenosti od břehu, aby byla schopna samovolného pohybu.

Vysedání

Háček vysedá z lodě jako první (na hloubce, množství bahna či jiných sraček nezáleží) a umožní zadákovi pohodlný výstup z lodě suchou nohou. V případě, že je zadák uklidněn rumem do té fáze, že je úplně na sračky, zajistí háček jeho vynesení.

Sjezdy jezů se nebejdou bez pomoci hasičů.

Nečekané situace[edit | edit source]

Břehulák

je cvaknutí se u břehu při nastupování či vystupování. Postup: háček najde a vyloví zadáka, kolektivně vylijí loď a po nasednutí se oba uklidní rumem. Po příjezdu do kempu se oba dobrovolně vystaví veřejnému posměchu a pranýřování.

Cvaknutí/Udělání se

Při cvaknutí je základním úkolem vodáka dostat se z lodi (tzv. vykrysení). Pokud se nám krysa nevykrysí, jedná se o polovičního eskymáka. Dalším instinktem je chytit rum, loď, pádla, spolujezdce a to přesně v tomto pořadí. Pokud jsme svědky cvaknutí, je naší povinností pochytat a vylovit krysy a jejich bagáž a uklidnit je rumem. Zachránit pouze rum za účelem jeho vychlastání je samozřejmě nepřijatelné. Každá loď si počet cvaknutí počítá a po příjezdu do kempu je posádka s největším počtem udělání vystavena všeobecnému posměchu a pranýřování.

Eskymák

je přetočení lodě zpět do jízdní polohy, doporučuje se pouze pro zavřené typy lodí, není vhodný v mělké vodě s kamenitým dnem.

Poloviční eskymák

  • verze s otevřenou lodí
  • verze pro rafty
  • verze s kamenitým dnem (tzv. krvavý eskymák)
  • verze s bahnitým dnem (tzv. rypouš bahenní)

Uvíznutí lodě

Při uvíznutí lodě nevysedáme. Pohodlně se usadíme, uklidníme se rumem a čekáme, až do nás drcne vlnka. Pokud nejsou mezi loďmi dostatečné rozestupy a nedrcne do nás vlnka, ale jiná loď, nepanikaříme, seznámíme se s přirazivšími seznamovací frází, uklidníme je rumem a čekáme na větší vlnku.

V případě, že se začíná stmívat, padají kroupy či dochází rum, přichází na řadu úloha háčka. Háček uklidní zadáka rumem, poté vystoupí z lodi (na hloubce, množství bahna či jiných sraček nezáleží) a pokusí se loď vyprostit. Pokud je pokus neúspěšný, háček opět nasedá do lodi, uklidní zadáka i sebe rumem a čeká, až k nim přirazí loď se zkušenějším nebo vytrvalejším háčkem, který je vyprostí. Dovoluji si upozornit, že pokud jste poslední loď v sezóně, hrozí nebezpečí přimrznutí.

Sport
Mistr světa ve vodní levitaci Disciplíny AlkoholismusAtletikaBahenní souboj s tygremBanžo žumpingBowlingBěhBaseballBasketbalBiatlonBojový styl RockyBrusleníBungee jumpingCurlingCyklistikaČavolDOSBoxExtrémní sportyFormule 1GauchingGeocachingGolfHázenáHod granátem na plechovkuHod kilemHod hovnemHokejJezdectvíKašnobalKolováKopanáKulturistikaLukostřelbaObžerstvíParkourPokyho trojbojRagbyRallyŘitní alpinismusSchodySkoky do hloubky na časSkoky do vodySnowboardingSvátostný sedmibojSvlečhokejŠachyŠermTenisTour de FranceVeslováníVodáctvíVodní turistikaVolejbal
Sportovci Milan BarošMona BarthelováPavel BémBoryšTomáš DošekRadek DudaWayne GretzkyDominik HašekZlatan IbrahimovićNeymarInriJaromír JágrMarek KuličLionel MessiKarel PoborskýTomáš RosickýChris FroomeRoger FedererNovak DjokovičDjoković NovákVlastimil Vlášek
Bafuňáři Jaroslav HřebíkVlastimil KošťálFilip PešánStanislav Šulc
Týmy AC Sparta PrahaSlavia 071 FC SlopáckoTJ Baník Vysoká PecTJ OsvětimanyČeská fotbalová reprezentaceČeskej fotbalovej týmKlausubova jedenáctka (2014) • Zemanova jedenáctka (2018) • Kapří ligaArsenalČelzýReal MadridHC Sparteşcu RomâniaHC Brno BystrcHC Jestřábi ProstějovFC BarcelonaTottenham Spurs
Olympiády LOH 2008 PekingZimní olympiáda v PrazeLetní olympijské hry 2020