Těžká voda

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Voda
Ty si preca Dihydrogenmonoxid,
čo ma drží nad vodou

             Jožo Ráž, Elán
Sorry, why I can't be a drop of water...

Brněnská Přehrada
Česká přehrada
Přehrada Desná
Modřická přehrada
Žablonecká přehrada

Mordyje
Zvratka
Vltava
Lužická Hnisa

Česká flotila
Kardinál Miloslav Vlk
Křižník Václav Klaus
Loď Necyklopedie
Primátor Pavel Bém
Jaderná ponorka Kladno
Říční flotila Brno

Bezdrátová sprcha
Ministerstvo námořnictví
Námořnictvo České republiky
Těžká voda
Skoky do vody
Šetření vody
Vodáctví
Vodní elektrárna
Led Sníh Vodní pára
Vodní turistika
Vodní výtah
Povodně

Kanoista na obrázku se domnívá, že sjel těžkou vodu. Mýlí se, sjel divokou vodu. Těžkou ženu od divoké by si ale nikdy nespletl.

Těžká voda se na zemi nachází v obrovském množství a její existence si lidé poprvé všimli až s objevem sudu. Původně obyčejná voda, která se shromáždí v sudu, se stává vodou těžkou. Její vlastnosti se projeví zejména při snaze se sudem pohnout. Těžká voda se využívá zejména v reaktorech (velikých sudech), kde se shromažďuje a zabraňuje tak odcizení sudu.

Těžká voda je vhodná také ke konstrukci zbraní hromadného ničení. Jejich konstrukce byla opět možná až s příchodem sudu. Prokázalo se totiž, že vylévání samotné těžké vody z letadel nemá žádný valný účinek. Teprve při využití sudu, naplněného těžkou vodou a shozeného např. z letadla, bylo možné zaznamenat její ničivou sílu.

Z těžké vody lze získat i vodu lehkou. Možnost, jak přeměnit těžkou vodu na lehkou, je zahřátí sudu ohněm na kritickou teplotu, kdy se z těžké vody uvolňuje voda lehká, která je dle nejnovějších výzkumů nazývána parou. Úskalí při získávání lehké vody spočívá v použití vhodného sudu. Dřevěné sudy jsou pro její získání naprosto nevhodné, a proto bylo možné rozlišit lehkou a těžkou vodu teprve až s objevem tzv. plechových sudů.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Těžká voda je těžká. Je těžší než voda. Jedno kilo těžké vody váží osm až deset kilo. Právě z tohoto důvodu se k výrobě závaží vůbec nehodí, kdo by chtěl kilové závaží, které má jednou 8, podruhé 10 kilo. Sudy s těžkou vodou se ovšem jako závaží hodí znamenitě, zejména při topení spolumafiánů a konkurentů v Orlické přehradě.
  • Těžká voda je tekutá. Kdyby nebyla tekutá, pletla by se se železem. Protože je tekutá, plete se se rtutí. Narozdíl od rtuti se však nepoužívá v teploměrech.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Kulinářské využití
Těžká voda se uplatňuje zejména k přípravě těžkých polévek. Například těžká bramborová polévka se vaří z těžké vody, brambor, hub a zeleniny.
Využití ve sportu
Těžkou vodou se naplňují bazény pro výuku plavání. Težká voda podle Archimédova zákona více nadnáší, a proto se v ní neplavec nemůže tak snadno utopit. Oproti tomu ve veslování se těžká voda neužívá. Příliš lehká posádka by musela svou veslici zatížit olovem nebo rtutí.
Využití ve stavebnictví
Smíšením těžké vody s cementem a pískem vzniká tzv. těžký beton. Je vhodný především k výstavbě protiatomových krytů.
Využití v hudbě
Politím Miloše a Romana těžkou vodou vznikl Těžkej Pokondr.
Použití v hospodě
Přidáním těžké vody do zelené vznikne těžká vopice.
Využití v medicíně
Používá se k hojení těžkých zranění a léčbě těžkých infekcí.