Těžká voda
Těžká voda se na zemi nachází v obrovském množství a její existence si lidé poprvé všimli až s objevem sudu. Původně obyčejná voda, která se shromáždí v sudu, se stává vodou těžkou. Její vlastnosti se projeví zejména při snaze se sudem pohnout. Těžká voda se využívá zejména v reaktorech (velikých sudech), kde se shromažďuje a zabraňuje tak odcizení sudu.
Těžká voda je vhodná také ke konstrukci zbraní hromadného ničení. Jejich konstrukce byla opět možná až s příchodem sudu. Prokázalo se totiž, že vylévání samotné těžké vody z letadel nemá žádný valný účinek. Teprve při využití sudu, naplněného těžkou vodou a shozeného např. z letadla, bylo možné zaznamenat její ničivou sílu.
Z těžké vody lze získat i vodu lehkou. Možnost, jak přeměnit těžkou vodu na lehkou, je zahřátí sudu ohněm na kritickou teplotu, kdy se z těžké vody uvolňuje voda lehká, která je dle nejnovějších výzkumů nazývána parou. Úskalí při získávání lehké vody spočívá v použití vhodného sudu. Dřevěné sudy jsou pro její získání naprosto nevhodné, a proto bylo možné rozlišit lehkou a těžkou vodu teprve až s objevem tzv. plechových sudů.
Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]
- Těžká voda je těžká. Je těžší než voda. Jedno kilo těžké vody váží osm až deset kilo. Právě z tohoto důvodu se k výrobě závaží vůbec nehodí, kdo by chtěl kilové závaží, které má jednou 8, podruhé 10 kilo. Sudy s těžkou vodou se ovšem jako závaží hodí znamenitě, zejména při topení spolumafiánů a konkurentů v Orlické přehradě.
- Těžká voda je tekutá. Kdyby nebyla tekutá, pletla by se se železem. Protože je tekutá, plete se se rtutí. Narozdíl od rtuti se však nepoužívá v teploměrech.
Využití[editovat | editovat zdroj]
- Kulinářské využití
- Těžká voda se uplatňuje zejména k přípravě těžkých polévek. Například těžká bramborová polévka se vaří z těžké vody, brambor, hub a zeleniny.
- Využití ve sportu
- Těžkou vodou se naplňují bazény pro výuku plavání. Težká voda podle Archimédova zákona více nadnáší, a proto se v ní neplavec nemůže tak snadno utopit. Oproti tomu ve veslování se těžká voda neužívá. Příliš lehká posádka by musela svou veslici zatížit olovem nebo rtutí.
- Využití ve stavebnictví
- Smíšením těžké vody s cementem a pískem vzniká tzv. těžký beton. Je vhodný především k výstavbě protiatomových krytů.
- Využití v hudbě
- Politím Miloše a Romana těžkou vodou vznikl Těžkej Pokondr.
- Využití v medicíně
- Používá se k hojení těžkých zranění a léčbě těžkých infekcí.